Biomechanická obuv je řešením mnohých zdravotních problémů
Obuv chrání nohu a umožňuje nám bezpečnou chůzi. To je předpoklad, se kterým boty nosíme. Ve skutečnosti však běžná obuv nohám škodí a negativně ovlivňuje i celé tělo. Nevhodná stélka v obuvi se projevuje nejen bolestmi a otlaky nohou, ale také problémy celého pohybového ústrojí. Například bolesti zad a hlavy od páteře jakožto obávané civilizační choroby mohou být způsobeny právě nošením nevhodné obuvi. Řešením může být biomechanická aktivní stélka, kterou vyvinula firma BOTY J HANÁK R, s.r.o. Ta působí jako prevence různých onemocnění nohou i celého těla.
Obuv pro zdravé chodidlo
Malá rodinná firma BOTY J HANÁK R, s.r.o. vznikla v roce 1990. Od té doby vyrábí dámskou, pánskou i dětskou obuv s biomechanickou aktivní stélkou, která svou konstrukcí a tvarováním zajišťuje zdravé chodidlo. Dorovnává již vzniklé deformace nohy a zamezuje tak nepříjemným bolestem i dalším potížím. Při vývoji technologie zdravé obuvi firma spolupracuje s Masarykovou univerzitou v Brně. Na základě významných poznání přírodních zákonů pak může vyrábět boty, které pomohou vyřešit mnohé zdravotní problémy.
Biomechanická aktivní stélka zajišťuje oporu palce
Jak vlastně vznikla biomechanická obuv? Na počátku stály problémy a bolesti nohou, které lidi trápí, a snaha je vyřešit. Zjistilo se, že příčinou jsou boty, které poskytují pouze částečnou oporu palce. V místě, kde se prstní články palce spojují s nártní kostí se nachází šlachy. Na ně negativně působí plná váha těla, nemají dostatečnou oporu a palec tím ztrácí vlastnosti páky, kterou by měl mít. Dochází tím k vyosení chodidla, kotníku a poté i k vertikálnímu vyosení celé kostry těla.
Za mnohými zdravotními problémy tak stojí běžná obuv s nevhodnou stélkou. Zjištění vedlo firmu BOTY J HANÁK R k tomu, aby vytvořila první patentovanou biomechanickou aktivní stélku. Má snížení palcového kloubu oproti malíkovému kloubu. Později vznikla také druhá patentovaná stélka se snížením také v patní části chodidla.
Zdravá obuv má vliv na celé tělo
Snížení stélky se může zdát jako drobná úprava, je však zásadní pro celou funkci nohy. Jedině díky ní totiž může člověk využívat dokonalé rigidní páky palce a prstů, která mu byla dána přírodou. Biomechanická aktivní stélka umožňuje šlachám od palce a prstů vypínat vazy podélné i příčné klenby a vazy kotníku, lýtkové a holenní kosti. Dochází tak ke zpevnění kotníku.
Patentovaná stélka neblokuje plochou šlachu chodidla patní kostí, respektuje dolní končetinu jako celek a zajišťuje tak rovnoměrný tah oboustranně až ke kolenu. V podstatě tak stélka umožňuje vertikalizaci kolenního a kyčelního kloubu, pánve, kostrče, celé páteře, ramen i hlavy. Biomechanická obuv tak má pozitivní vliv na celé tělo.
Nevhodná obuv je celospolečenský problém
Nošení nevhodné obuvi je totiž nezdravé nejen pro nohy, ale pro celé tělo. Například bolesti zad i hlavy mají svůj původ v nezdravé obuvi. Různé zdravotní problémy pak mohou vést k celkovému zhoršení kvality života. Kromě toho jsou nevhodné boty také společenským problémem. Bolesti zad kvůli deformované páteři, za kterou špatná obuv stojí, jsou jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Zároveň patří k nejčastějším příčinám chirurgických zákroků a hospitalizace. Používání zdravé obuvi je tak šancí tuto situaci změnit. Biomechanická obuv od firmy BOTY J HANÁK R, s.r.o. nabízí patentovanou stélku jako unikátní řešení těchto problémů.
Blahodárné účinky biomechanické aktivní stélky
Biomechanická aktivní stélka zabraňuje vytvoření kladívkových prstů a vbočení palce. Již vbočený palec se navíc díky patentované stélce vrací do správné podoby. Biomechanická obuv dokáže vytvořit klenbu i u starších lidí, což bylo dříve nemožné.
Pozitivní vliv této stélky lze pocítit nejen na nohách. Odstraňuje jejich únavu a otoky, ale ulevuje také od bolesti hlavy, která má původ ve špatném držení páteře. Zlepšuje dokonce i stav horních cest dýchacích. Při chůzi v biomechanické obuvi je váha těla rovnoměrně rozložena na jednotlivé části chodidla, jsou tak zapojovány a posilovány svalové skupiny nohy udržující klenbu. Zároveň je podpořena činnost krevního oběhu a lymfatického systému dolních končetin.
Klinické hodnocení biomechanické aktivní stélky
V roce 2005 bylo provedeno klinické hodnocení ortopedické stélky od výrobce BOTY J HANÁK R, s.r.o. jakožto zdravotnického prostředku. Cílem bylo zhodnotit klinickou účinnost a bezpečnost použití na základě předložené dokumentace a osobních zkušeností. Posuzovatelem byl primář Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně prim. MUDr. René Moster, CSc., jehož kvalifikací je atestace I. a II. stupně v oboru ortopedie a traumatologie.
Z klinického hodnocení vyplývá, že zdravotně-ortopedická stélka je díky své jedinečné konstrukci z korkového materiálu vhodná a přizpůsobivá pro různé patologické tvary nohy včetně specifického požadavku na zvláštní šetření měkkých tkání u diagnózy Diabetes mellitus (cukrovka) a Arthritis rheumatoides (revmatoidní artritida). Tvar ortopedické stélky odpovídá anatomickému tvaru lidské nohy a působí jako podpora podélné a příčné klenby i prstů. Ortopedická stélka zachovává optimální termické a vlhkostní parametry mikroklimatu nohy tak, aby zejména při patologických stavech a deformitách i při delší zátěži nevznikaly podklady pro vznik ischemických ložisek měkkých tkání.
Zdravá obuv na doma i jako vycházková obuv
Biomechanická obuv je vhodná k použití místo přezůvkové obuvi doma, ve škole, v práci nebo jako vycházková obuv. Splňuje všechny požadavky zdravotní obuvi. Svou funkci plní dokonce i pokud člověk sedí, boty s biomechanickou aktivní stélkou jsou tak ideální pro sedavá zaměstnání.
O zajímavých a zdraví přínosných technologiích firmy BOTY J HANÁK R, s.r.o. si přečtete už brzy více v dalších článcích.
Diskuse k článku