Trpíte na afty? Naučte se jim předcházet (nejen) posílením imunity
Kromě toho, že afty patří mezi nevzhledné a nevítané hosty, jsou velmi často také bolestivé. Jedná se o malé vřídky, které vás mohou zaskočit kdykoliv a často se objevují na rtech, jazyku či vnitřní straně tváří. Co je způsobuje a jak se proti nim bránit?
Afty a co je způsobuje
Afty jsou malé vřídky, které jsou většinou červeně nebo bíle, případně nažloutle ohraničené a objevují se v dutině ústní, zejména pak na vnitřní straně tváří, jazyku, rtech nebo dásních. Někdy se vytvoří jen jedna afta, ale také se jich může vyrojit hned několik. Nejen že nevypadají zrovna hezky, ale jsou také velmi bolestivé a mnohdy člověka pěkně potrápí. Obzvlášť při konzumaci tekutin či jídla.
Afty nepatří mezi vážná onemocnění a nehrozí u nich nikterak závažné komplikace, avšak pokud na ně trpíte poměrně často, mohou být projevem jiných onemocnění, a proto je rozhodně nepodceňujte.
Příčina vzniku aft
Příčiny vzniku aft jsou různé. Může je způsobit poškození výstelky úst, které nastane například po kousnutí se do tváře či jazyka nebo vlivem špatně sedící zubní náhrady. Svou roli ale také hraje oslabená imunita, stres, nedostatek některých vitaminů nebo železa.
Pokud vás afty trápí opravdu často a spolu s nimi i trávicí či střevní potíže, je možné, že se jedná o projev Crohnovy choroby nebo celiakie. Avšak než ze svých zdravotních problémů vyvodíte unáhlené závěry, raději vše důkladně proberte se svým lékařem.
Jak předcházet aftám?
Zimní měsíce jsou pro afty tak trochu žně a vy se proti nim můžete bránit především posílením imunity. Zkuste se proto zaměřit na konzumaci vitaminů. Vyzkoušejte třeba:
- vitamin C (ideálně jako doplněk stravy, nikoliv ve formě zvýšené konzumace citrusů, ty totiž mohou vaší dutině ústní spíše uškodit),
- vitaminy skupiny B (zejména pak vitamin B12),
- vitamin B9 (neboli kyselina listová).
Stejně tak zkuste vyřadit z jídelníčku červené víno a zaměřit se na dodržování pečlivé hygieny příborů.
TIP: Zajímá vás, co na afty zabírá? Jejich léčba probíhá zejména lokálně. Vyzkoušejte například klasická kloktadla, pastilky nebo speciální spreje.
Posilování imunity v zimních měsících
Kromě užívání speciálních doplňků stravy vyzkoušejte i další nástroje pro posílení imunity. Jedním z nich je otužování. Otužovat se můžete studenou vodou ve sprše nebo také vzduchem, například při procházkách lesem. Pokud však v zimě vyhledáváte spíše teplejší prostředí, spojte otužování s pobytem v sauně. Svou imunitu posílíte mimo jiné také pravidelným pohybem a kvalitním a vyváženým jídelníčkem.
Před použitím léčivých přípravků si vždy pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizicích a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře.
Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.
Diskuse k článku