Pátek třináctého: Proč má tento den tak špatnou pověst?
V západní kultuře existuje jen málo pověr, kterých se obává drtivá většina lidí. Pátek třináctého mezi ně rozhodně patří. Společně s černou kočkou procházející se přes cestu a s rozbitým zrcadlem jde o pověru, které se nejvíce obáváme. Opravdu se nám může dnes něco přihodit? A kde mají obavy z pátku třináctého svůj původ?
Lidé mají strach z mnoha věcí. Například strach z pouhého čísla třináct je označován jeko triskaidekafobie a mezi populací je poměrně hodně rozšířený. Přidáme-li k této fobii ještě pátek, pak může být neštěstí v hlavě dané osoby dokonáno. Takový strach je odborně pojmenován jako friggatriskaidekafobie nebo paraskevidekatriafobie. Přitom pátek třináctého nelze označit za univerzální nešťastný den. Například ve Španělsku nebo Řecku je za den smůly považováno úterý 13., v Itálii strach nahání zase pátek 17.
Pátek třináctého a jeho původ
Číslo třináct je považováno za nešťastné mezi křesťany. Jde o to, že u Poslední večeře Ježíše Krista bylo právě třináct osob, přitom tou třináctou osobou byl Jidáš, který Ježíše zradil. A to pak vedlo k jeho ukřižování, na Velký pátek. V biblické tradici ale sahá koncept nešťastných pátků ještě mnohem dále. Například údajně pátek je prý dnem, kdy Adam a Eva snědli zakázané ovoce ze Stromu poznání. Je to i den, kdy Kain zavraždil svého bratra Ábel. Údajně právě v pátek byl svržen Šalamounův chrám a rovněž v pátek vyplula Noemova archa při velké potopě světa.
Říjnový pátek třináctého
A v pátek 13. října 1307 byly na rozkaz francouzského krále Filipa IV. zatknuty stovky templářských rytířů. Mnoho z nich pak bylo popraveno. I přesto, že byli v podstatě jen falešně obviněni, král totiž chtěl mít přístup k jejich finančním zdrojům.
Strach a obavy v pátek třináctého
Ve starověkém zákoníku Hammurabi je například úmyslně vynechán třináctý zákon ze seznamu právních pravidel. I když se pravděpodobně jednalo o administrativní chybu, pověrčiví lidé na to poukazují jako na důkaz dlouhodobých negativních asociací spojených s číslem třináct. Jako nešťastný den začal být pátek třináctého tak nějak oficiálně označován až v 19. století. V roce 1907 pak publikace oblíbeného románu Thomase W. Lawsona s názvem Pátek třináctého, upoutala příběhem o newyorském burzovním makléři, který využil pověr okolo tohoto data k úmyslnému zhroucení akciového trhu.
Pátek třináctého? Na vině je neděle
Aby v daném měsíci připadlo datum třináctého na pátek, musí onen měsíc začínat nedělí. A platí to vždy, bez výjimky. Například v roce 2023 se tak stalo pouze dvakrát. V lednu a v říjnu. V roce 2024 nás pak čeká pátek třináctého v září a v prosinci. Po dnešku si tedy budeme moci téměř na celý rok oddychnout.
Pátek třináctého může přinést i štěstí
Přesto, že je pátek třináctého všeobecně považovaný za nešťastný den, některé národy to mají dodnes jinak. Věřilo se například, že pátek má jedinečné spojení s božským ženstvím. Původ slova pátek lze nalézt v názvu pracovního dne ze staré angličtiny a jde o “Frigg”. Takto je v severské mytologii označována mocná bohyně spojovaná s láskou, manželstvím a mateřstvím.
Ostatně existuje jen málo důkazů o tom, že by pátek třináctého byl skutečně nešťastným dnem. Jsou dokonce studie, které tvrdí, že pátek třináctého má jen malý nebo žádný vliv na události jako jsou nehody, návštěvy nemocnic nebo přírodní katastrofy.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku