Jak se učit s dětmi doma? Rady a tipy, jak učení doma hravě zvládnout!
Musíte se učit s dětmi doma? Poradíme vám, jak to udělat, aby se učení dětí doma stalo hračkou. V souvislosti s epidemií koronaviru vláda naší republiky od 11. března 2020 zavřela všechny školy. Děti jsou tedy doma. Mnozí rodičové jsou už po prvním týdnu stráveném ve společné domácnosti s dětmi velmi unavení. Avšak nikdo neví, jak dlouho ještě tato náročná situace potrvá a děti je potřeba především nějak zabavit a také se s nimi učit. Jak na to? A jak zvládnout učit děti doma?
Ať už chodíte do práce či ne, bude potřeba zvládnout se s dětmi něco naučit a dohlédnout na to, zda drobotina plní své úkoly. Učení doma ale může být hračkou.
Učení s dětmi doma: Domácí výuka s dětmi hravě a s dobrou náladou
Zachovejte klid, všechno se dá zvládnout i v těžkých časech. I učení doma. Kvůli koronaviru lidé více drží pohromadě a rodiny se stmelují. Je třeba, aby všichni v rodině dodržovali určitá pravidla a režim, jinak se z toho zblázníte. Rodiče, kteří nadále chtějí praktikovat liberální styl výchovy možná půjdou do sebe a své výchovné metody lehce přehodnotí. Přece jenom demokratický způsob výchovy, vytváření a dodržování dohod má své nesporné výhody. Děti by totiž měly zodpovídat za své chování a plnit stanovené úkoly, které se nemusí týkat jen učení doma, ale třeba také pomáhání v domácnosti a různých prací. Čím více děti zapojíte do každodenního života, tím lépe. Budou tak více samostatné a připravené na život. Učení doma vám pak půjde snadno a hravě.
Jak se učit s dětmi doma?
Zatímco různé alternativní styly vyučování dbají především na praktickou výuku a připravenost dětí na běžný život a učení doma jim není cizí, klasické vyučování na školách do dětí hustí informace a rozvíjí jejich intelekt mnoha způsoby. Vy ale nyní doma můžete obojí. Učení doma bude zábava, uvidíte. Rozvrhněte si den tak, aby se dostalo na děti různého věku a kromě teoretického učení doma i na domácí povinnosti a třeba i tělesnou výchovu venku na čerstvém vzduchu. Nechat děti celý den sedět u počítače určitě není dobrý nápad. Začněte s výukou ideálně už ráno, třeba v době, kdy by děti normálně začínaly první hodinu ve škole. Pak bude mít učení doma smysl.
Učení s dětmi doma v časech koronaviru: Nejen teorie, ale i praxe má význam!
Učení doma má své výhody i nevýhody. Děti se mohou delší dobu vyspat, sledovat televizi, kde je také k dispozici výukový program UčíTelka, který důmyslně připravila Česká televize pro dobu, kdy celý národ sedí doma v karanténě kvůli pandemii koronaviru. Učení doma tak pro ně bude o to víc zábavnější. Děti se lépe soustředí dopoledne, odpoledne je nechte vyběhat venku v přírodě nebo v parku, pošlete je venčit domácí mazlíčky, anebo si mohou hrát na zahradě, pokud bydlíte v rodinném domku. Venku začíná být hezky a pobyt na čerstvém vzduchu a v přírodě zvyšuje imunitu!
Je důležité, aby byly děti venku, i když je Česká republika v karanténě. Nezapomeňte je poučit o stávající situaci a vybavit je rouškami, které si spolu s dětmi můžete ušít sami doma. Vlastně to může být i zábavný program v rámci domácí výuky. Učení doma jim nakonec může dát víc, než ve škole.
Dopolední učení doma koncipujte zábavnou formou, ale zároveň tak, aby se děti něco naučily. Domluvte se se staršími dětmi, aby dohlížely na ty mladší a pomáhaly vám s jejich výukou. Starším dětem stačí zadat úkoly, které si mohou vypracovat samostatně, a poté je můžete už jen zkontrolovat. Učení doma budou zvládat už lépe. Buďte důslední a nezapomeňte děti pochválit či odměnit nějakou tou sladkou odměnou. Pokud si doma nesjednáte pořádek a děti se učit nebudou, zvrhne se vám to v naprostou anarchii a nudu, pro jejíž zahnání pak děti začnou vymýšlet neskutečné lumpárny. A situace může trvat ještě dlouho…
Učení doma: Podporujte děti v kreativitě a zadejte jim domácí práce!
Nechte děti, aby byly tvůrčí a dokázaly se při učení doma zabavit i bez mobilních telefonů a počítačů. Učení doma ostatně také může probíhat i na zahradě nebo na procházce v lese, při loupání brambor či dalších domácích pracech. Děti se nesmí nudit, to zavání katastrofou, takže jim kromě učení doma připravte i různé pracovní úkoly a zapřáhněte je mnohem více, než tomu bývá přes běžné vyučování, které mají na školách. Když teď děti nemusí chodit do školy, měly by doma uklízet, učit se chystat jídlo, starat se více o domácí mazlíčky, vynášet tříděný odpad, pomáhat vám šít roušky jako ochranu proti koronaviru.
V rámci učení doma motivujte děti k tomu, aby se zajímaly o to, co se na světě děje a měly zájem se samy vzdělávat a učit. Aby chtěly porozumět souvislostem, aby rozvíjely své talenty a třeba se jednou rozhodly studovat medicínu či pracovat ve zdravotnictví, protože právě taková povolání potřebujeme. Aby z nich byli nadaní vědci, kteří přinesou lidstvu něco dobrého a dokáží třeba objevit léky na různé nemoci.
A nezapomeňte při učení doma také na výtvarnou výchovu, pracovní výchovu, tělesnou výchovu a hudební výchovu. To vše v rámci domácího vzdělávání. Umění a tvoření povznáší duši, děti se učí být kreativní a díky umění a hudbě můžeme být všichni v těžkých dobách šťastnější a mít lepší náladu! Pokud máte doma nějaké hudební nástroje, nechte děti, ať se vyřádí, vezměte je na zahradu a nechte je, aby vysázely první sazeničky, třeba i do květináčů. Nestačí totiž mít jen informace v hlavě, ale je třeba je také umět prakticky použít. Nakonec vás učení doma začne bavit. Uvidíte, že to zvládnete vy i vaše děti hravě a snadno. Učení s dětmi doma je zábava!
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Jak vyrobit roušku? Snadný návod, podle kterého zvládne ušít roušku každý
Koronavirus: Domácí dezinfekce na ruce lze vyrobit z dostupných surovin za pár korun
Diskuse k článku