Pálení žáhy v těhotenství? Pomohou přírodní prostředky i úprava jídelníčku
Těhotenství má být nejkrásnější období v životě ženy. Avšak o problémech, které těhotenství provázejí a setká se s ním téměř každá nastávající maminka, se už tolik nemluví. Ranní nevolnost, otoky nebo zvětšování prsou je úplně běžné. Ale co takové pálení žáhy v těhotenství? Jak se jej můžeme zbavit?
Pálení žáhy patří mezi poruchy zažívání a to nejen v těhotenství. Avšak právě v období radostného očekávání je právě jednou z těch obtíží, která nám tu radost kazí. Pálení žáhy nebo také gastroezofageální reflux či jícnový reflux umí život hodně znepříjemnit a je těžké se jej zbavit. Ale možnost, jak jej eliminovat, pochopitelně jsou.
Pálení žáhy v těhotenství
Pálení žáhy je vlastně poměrně běžný zdravotní problém, se kterým se v životě alespoň jednou setkala drtivá většina lidí. Jde o zažívací potíže, které má na svědomí překyselený žaludek. Ten může mít původ nejen v nevhodném stravování, ale také v nadměrném stresu nebo špatném pitném režimu. Dalším faktorem je právě těhotenství. Pálení žáhy se projevuje jako jakýsi “oheň” na hrudi. Jde o velmi nepříjemný pocit až bolest za hrudní kostí. S tím je spojeno i nadměrné slinění, případně pocit cizího tělesa v krku a zároveň i obtížné nebo dokonce bolestivé polykání. Kromě pocitu pálení žáhy se mohou souběžně objevit i potíže, jako je nafouklé břicho, kyselá pachuť v ústech či nucení ke kašli.
Jedlá soda na pálení žáhy, pro bělení zubů i úspěšný úklid
Pálení žáhy v těhotenství není nic výjimečného
Podle odborníků trápí pálení žáhy v těhotenství téměř polovinu budoucích maminek. Rozhodně v tom tedy nejste samy. Navíc pokud vás pálení žáhy trápilo již v době před těhotenstvím, pak je velká šance, že vás bude obtěžovat i v průběhu gravidity. Pálení žáhy v těhotenství se může objevit prakticky kdykoliv. I když nejčastější je v pozdějších měsících. Tedy v průběhu druhého a po dobu třetího trimestru. Rozhodně zde však neplatí, že jde o pálení žáhy kvůli nesprávnému jídelníčku. Podle lékařů jsou na vině spíše jiné faktory:
Hormony – na mysli máme právě progesteron, který je nazýván také jako “těhotenský hormon”. Hraje velkou roli v udržení těhotenství. Má na starosti, mimo jiné, dělohu a dítě, které se v ní vyvíjí. Progesteron působí jako jakýsi svalový relaxátor. V případě pálení žáhy může progesteron uvolnit dolní jícnový svěrač (sval), který tvoří jakousi záklopku mezi žaludkem a jícnem. Pokud jíme nebo pijeme, sval normálně funguje. Pustí obsah do žaludku a “záklopka” se zase zavře. Ovšem při stoupající hladině progesteronu, k čemuž dochází během těhotenství, se mohou tyto svaly uvolnit. Tudíž se začne jídlo vracet zpět do jícnu nebo až do krku. Navíc se kvůli progesteronu drží jídlo v žaludku déle, než za normálních okolností. Zpomalí se trávení a zvyšuje se šance na pálení žáhy v těhotenství.
Rostoucí dítě – s tím, jak roste dítě, děloha se rozšiřuje a začínají být utlačovány některé orgány. Rostoucí děloha také vyvíjí tlak na žaludek, což zvyšuje pravděpodobnost úniku žaludečních kyselin. A to zvlášť v případě, že jsme po jídle a žaludek je plný. Čím více dítě roste, tím mohou být problém intenzivnější.
Eliminujte pálení žáhy v těhotenství
- Dávejte si pozor na to, co jíte: pálení žáhy v těhotenství mohou způsobit především sladká, kyselá a kořeněná jídla. Vytvářejí totiž více žaludeční kyseliny.
- Jezte méně a častěji: nejezte najednou příliš moc jídla. Pokud nebude žaludek plný, hrozí menší riziko vzniku pálení žáhy v těhotenství.
- Při jídle seďte: gravitace pomůže snědenému jídlu zůstat na místě. Pokud budete jíst v pololeže například na gauči, riziko vzniku pálení žáhy v těhotenství stoupá.
- Nejezte na noc: pokud se najíte před spaním, zřejmě vás pálení žáhy v těhotenství nemine. Žaludek se nestačí vyprázdnin a kyseliny budou mít v poloze vleže při trávení rej. Pokud se ale nutně potřebujete najíst, pak si dejte více pod hlavu, abyste neleželi v rovné pozici na zádech.
- Pijte až po jídle: tekutiny, které vypijete během jídla, mohou zvyšovat riziko vzniku pálení žáhy v těhotenství. Raději se napijte chvíli před jídlem nebo ještě lépe – až po jídle.
První pomoc při pálení žáhy v těhotenství
Při pálení žáhy v těhotenství si můžete ulevit mnoha přírodními prostředky. Jedním z těch snad nejpopulárnějších je obyčejná jedlá soda. Půl lžičky rozpusťte ve vodě a rozmíchejte. Sáhnout můžete například po heřmánku, zázvoru nebo rooibosu. Pomůže i meduňka nebo pampeliška. A pokud máte pocit, že nepomáhá už vůbec nic, požádejte o radu svého ošetřujícího gynekologa nebo si zajděte do lékárny. I zde budou schopni vám pomoci nějakým neškodným, volně prodejným přípravkem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku