5x nejlepší přírodní prostředky proti pálení žáhy
Pálení žáhy je problém, který trápí mnoho lidí. Kdo zažil, chápe. Pálení žáhy je hodně nepříjemné. Pokud nás potká jednorázově, nějak se s tím vypořádáme. Avšak dlouhodobě nám pálení žáhy může pěkně znepříjemnit život. A také přinést spoustu dalších zdravotních obtíží. Je tedy nejvyšší čas zaměřit se na jeho vymizení.
Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky
Pálení žáhy neboli pyróza vzniká, když se žaludeční šťáva vrací zpět do jícnu. Někdy dokonce až do úst. Přitom pociťujeme velmi silné pálení žáhy, nezřídka se objevuje i pocit na zvracení. Pálení žáhy může mít na svědomí jen pouhá špatná kombinace potravin a podráždění žaludku. V tom lepším případě. Často může jít i o upozornění na závažnější problémy, jako je překyselení, žaludeční vředy nebo onemocnění slinivky břišní. Rozhodně je tedy, v případě dlouhotrvajících obtíží, navštívit lékaře. A bylinnou terapii při pálení žáhy brát pouze jako doplněk. I když v počátcích onemocnění nebo příležitostně může být velmi účinnou volbou.
Při pálení žáhy je nutná úprava jídelníčku
Ve chvíli, kdy nás začne trápit pálení žáhy, je nutné zamyslet se nad tím, co vkládáme do úst. Rozhodně je nutné vyhýbat se příliš kořeněným a slaným jídlům, sladkostem, černé kávě, mléčným výrobkům a alkoholu. Jídla by měla být neutrální, jemná a zásaditá.
Přírodní prostředky v boji proti pálení žáhy
Pokud vás trápí pálení žáhy, je nutné začít podnikat nějaké kroky, které nás obtíží zbaví. V prvním kroku můžete vyzkoušet přírodní prostředky. Často pomůžou velmi účinně a rychle. Přinášíme seznam těch skutečně osvědčených.
Bylinková pomoc: Hořec žlutý
Bylina posiluje imunitu, léčí záněty žaludku, urychluje metabolismus, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a pečuje o zdravá játra, střeva, žlučník i žaludek. A hlavně – pomáhá při pálení žáhy. Pokud nás takové obtíže trápí, pak je při pálení žáhy je vhodné užívat jemně rozemletý kořen. Dáme ji jej „špetku“ vždy půl hodiny před jídlem. Užíváme týden, maximálně dva.
Bramborová šťáva
Doma je máme všichni, i když příprava léčivého produktu bude poněkud složitější. Ale za to účinně pomáhá při pálení žáhy. Syrové brambory je nutné nejprve oloupat a pak na struhadle najemno nastrouhat. Pak vše dáme do plátýnka a vymačkáme šťávu. Nečekejte lahůdku, ale zato bramborová šťáva dokonale zklidní podrážděnou sliznici jícnu. Na akutní potíže bohatě postačí jedna až dvě polévkové lžíce.
Chladivá bylina: Máta peprná
Výraznou úlevu přináší při pálení žáhy už po prvních doušcích. Pokud je však problém akutní, nemusíme rychle vařit čaj. Bohatě postačí vložit jeden lístek do úst a žvýkat. Dokáže okamžitě zklidnit zažívání i zmírnit nepříjemné pálení žáhy.
Voda s citrónem
Jeho tajemství při pálení žáhy tkví v tom, že na náš organismus působí zásaditě – tedy proti překyselení. Šťáva vymačkaná z jedné poloviny citrónu dodá našemu tělu hned po ránu potřebnou dávku vitamínu C. Tím posílí imunitní systém a zároveň nás ochrání před nemocemi z nachlazení. Avšak tahle ranní sklenice teplé vody s citrónem působí rovněž alkalicky na žaludek. Ač je citrón sám o sobě kyselinou, v těle působí jako zásada. To ocení zejména lidé s překyselením žaludku či při pálení žáhy.
Syrová mrkev
Při pálení žáhy snězte jednu syrovou mrkev, kterou pořádně rozkousejte. Ještě lepší je však nastrouhaná mrkev zakápnutá pár kapkami citrónové šťávy. Účinek při pálení žáhy je poměrně rychlý a stálý.
Diskuse k článku