Už jste si pořídili brambory na uskladnění? Je nejvyšší čas. A víte, jak vlastně brambory mohou prospívat našemu zdraví?
Brambory patří mezi jedny z nejoblíbenějších plodin. V kuchyni je využíváme opravdu hojně a jsme věrnými konzumenty. Právě brambory před časem vytěsnily z české kuchyně tradiční obiloviny, jako pohanku, žito či jáhly. Patří ale brambory mezi zdravé potraviny nebo nám tolik neprospívají?
Na naše stoly se brambory poprvé dostaly někdy na začátku 17. století. Masivně se pak rozšířily až během vlády Marie Terezie v dobách hladomorů na konci 18. století. Lilek brambor neboli brambory jsou nyní jednoznačně nejoblíbenější (přílohovou) zeleninou v českém jídelníčku.
Brambory a pozitiva jejich konzumace
Brambory obsahují pět až deset procent bílkovin, minimum tuků, mají vysoký obsah kyseliny citronové, vlákniny, vitamínů C, B1, B2, PP a minerálů: hořčíku, železa, zinku, mědi, fosforu, jódu, vápníku a draslíku. Mimo jiné jsou označovány za výborný zdroj antioxidantů. Díky obsahu vitamínu C byly kdysi dokonce využívány jako ochrana proti kurdějím a podle dochovaných zdrojů zachránily Evropu od hladomorů díky nenáročnosti na pěstování, rychlé době od zasazení ke sklizni a vysoké výnosnosti na hektar půdy. Mnoho dietologů a výživových poradců se shoduje v tom, že brambory jsou dietní, zdravé a jejich konzumace je tedy vhodná i pro lidi s různými onemocněními.
Topinambury - sladké brambory s léčivými účinky jsou vhodné i při dietě
Brambory nemusí být nudné – vyzkoušejte naše netradiční recepty z brambor
Bramborový obklad na kašel i nachlazení - naše babičky na něj nedaly dopustit!
Brambory a jejich stinné stránky
Jenže každá mince má dvě strany. A to samé platí i pro brambory. Ty totiž obsahují i nebezpečný toxin, alkaloid solanin, který se nachází především v nazelenalých a naklíčených bramborách. Klíčivost brambor zvyšuje skladování na světle a v teple, proto je doporučeno brambory udržovat v suchu, temnu a chladu. Toxin solanin se částečně rozkládá při teplotách nad 170 °C, proto se jako nejvhodnější příprava jeví pečení na sucho v troubě. Podle bramborových odpůrců nejsou brambory vhodné pro častou konzumaci proto, že jsou plné jednoduchých cukrů, které se rychle přeměňují na glukózu. Nadbytek cukru v krvi vyplavuje inzulín, což oslabuje slinivku a vede k hypoglykemii. Navíc si s bramborovým škrobem neumí poradit naše centrální nervová soustava. Problémem brambor je i nevhodný poměr sodíku a draslíku, kdy fyziologicky přijatelná hodnota je 1:7 a u brambor je tento poměr až 1:250. Brambory tak oslabují ledviny, které jsou, dle některých teorií, centrem energie.
Brambory a jejich zdravá příprava:
- Nikdy nejezte zelené a naklíčené brambory.
- Brambory skladujte v temnu a chladu. Nenechávejte je ve vrstvách vyšších než šest centimetrů.
- Vždy vařte brambory s kmínem nebo mořskou řasou wakame.
- Nejlepší způsob přípravy je pečení na sucho, případně příprava v páře.
Brambory – zdravé tipy:
Pokud trpíte bolestmi hlavy či kloubů doprovázenými únavou, můžete vyzkoušet měsíční test, kdy nebudete konzumovat brambory a potraviny s bramborovým škrobem (pozor, je součástí mnoha potravin a polotovarů) a uvidíte sami, zda nastane zlepšení.
V případě, že brambory milujete, ale chcete konzumaci omezit, zkuste častěji zařazovat batáty (sladké brambory) a jiné druhy obilovin (třeba právě tradičnější pohanku, jáhly, žito a jiné).
Brambory zdravě: Čerstvá bramborová šťáva
Účinky: žaludeční vředy, střevní potíže, afty, paradentóza (kloktat)
Kontraindikace: nevhodné používat při jakémkoli onemocnění ledvin a močových cest, ať už akutních či chronických.
Postup: Nastrouhejte brambory najemno a vymačkejte z nich šťávu, dochuťte pár kapkami citrónu a hned vypijte. Doporučuje se vypít třikrát denně 1 dcl čerstvé šťávy.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku