Máte rádi batáty? Starají se o krásnou pleť, štíhlou postavu a zajistí i pevnou imunitu či zdravé srdce
Batáty neboli sladké brambory jsou základní potravinou v různých částech světa už od starověku. Po celém světě exisuje nespočet odrůd a postupně se dostávají i na náš stůl. Batáty patří mezi kořenovou zeleninu a jsou lahodně sladké. Připravovat se dají mnoha způsoby. Jíst je můžete ve sladké i slané variantě. A jsou neuvěřitelně zdravé.
Batáty pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, ale oblíbené jsou všude tam, kde je okusí. Není se čemu divit. Jejich lahodná chuť uchvátí každého. Batáty mají přirozeně sladkou chuť. Ať už je připravíte na jakýkoliv způsob, můžete se těšit na chutné a výživné jídlo.
Batáty pomáhají regulovat hladinu krevního cukru
Ač jsou batáty sladké, mají obří vliv na hladinu cukru v krvi. Díky tomu, že mají vyšší obsah vlákniny než klasické brambory, jsou totiž schopny zajistit větší stabilitu glukózy v krvi. I přesto, že jsou batáty škrobovou potravinou, vláknina z nich může pomoci zpomalit trávení cukrů, což má za následek minimální výkyvy hladiny krevního cukru. Díky svému složení jsou batáty rovněž potravinou, která má nízký glykemický index. Narozdíl například od obyčejných brambor.
Topinambury - sladké brambory s léčivými účinky jsou vhodné i při dietě
Brambory nemusí být nudné – vyzkoušejte naše netradiční recepty z brambor
Batáty pečují o zdraví očí
Batáty jsou bohaté na vitamín A ve formě beta-karotenu. Což je antioxidant, který mimo jiné pečuje o zdraví očí. Mohou být tedy nejen lékem, ale i účinnou prevencí. Beta-karoten respektive vitamín A je nezbytný například pro prevenci věkem podmíněné makulární degenerace.
Batáty mohou snižovat zánět v těle
Kromě toho, že beta-karoten prospívá našemu zraku, je i cenným pomocníkem při eliminaci zánětlivých procestů v těla. Díky tomu, že se jedná o antioxidant, dokáže “čistit” naše buňky od prozánětlivých volných radikálů. Ze studií navíc jasně vyplývá, že nízká hladina beta-karotenu v těle je spojena s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Co se však týče zánětu, kromě beta-karotenu je v batátech ukrytý i vitamín C. Tedy další antioxidant, který likviduje záněty v těle. Navíc antokyany, které jsou zodpovědné za barvu batátů mohou chránit nejen před vznikem samotného zánětu, ale i před onemocněním jater, rakovinou a dalšími zdravotními problémy. Ale antokyany toho umí mnohem víc. Jsou nezbytné i pro zdravý mozek. Dodáváme-li je do organismu v dostatečném množství, pomáháme tím předcházet mentálnímu úpadku.
Batáty jsou dobré pro trávení
Batáty prokazatelně zlepšují zdraví střev a napomáhají k dobrému trávení. Je to dáno velkým množstvím vlákniny a rovněž i vysokým množstím fytosterolů, které mají ochranný účinek na trávicí systém. Batáty mohou být vhodným doplňkem stravy, když se potýkáte se zácpou nebo průjmem. Rozpustná vlánina v batátech obsažená absorbuje vodu v tlustém střevě, vytváří objem a poskytuje potravu pro přátelské střevní bakterie. A díky tomu, že jsou batáty vhodné pro střeva, pomáhají rovněž posilovat naši obranyschopnost. Náš imunitní systém tak bude díky nim mnohem silnější.
Batáty napomáhají hubnutí
I když jde o sladké brambory, jsou rozhodně dobrou volbou v případě, že se snažíme shodit nadbytečné kilogramy. Je to dáno opět vlákninou a rovněž nízkým glykemickým indexem. Batáty mohou pomoci nejen zhubnout, ale dokonce mají schopnost úbytek hmotnosti udržet. Zahánějí chutě na sladké a nedovolí vám, abyste se přejídali.
Batáty zajistí krásnou pleť
A v neposlední řadě jsou batáty i vhodnou potravinou pro krásnou a mladistvě vypadající pleť. Jsou totiž skvělým zdrojem vitamínů A, C a E. Přičemž právě vitamíny C a E jsou nezbytné pro zdraví kůže a vlasů. Vitamín C navíc pomáhá při syntéze kolagenu, který je hlavním strukturálním proteinem pokožky. A díky tomu, že je protizánětlivý, si poradí i s mnohými kožními onemocněními, jako je třeb akné. Vitamín A pak pečuje o syntézu kolegenu a pečuje o pokožku poškozenou sluncem. Všechny tři vitamíny se pak v synergii starají o to, aby pleť byla lesklá a vypadala mladistvě.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku