Vánoční dárky nenosí jenom Ježíšek
Vánoce 2011 jsou svátkem, který vychází z křesťanství. Postupem času však hodně zlidověl, a tak se vánoční stromeček, dárky a výzdoba najde v daném čase v téměř každé tuzemské domácnosti. S vánočním obdobím je spojeno množství symbolů, tradic a zvyklostí, které se v různých koutech světa více či méně liší. Zajímá vás, kdo nosí vánoční dárky v Řecku či jaké jídlo určitě nesmí chybět na slavnostní tabuli ve Francii nebo u obyvatel Austrálie? Pak čtěte dále a dozvíte se vše o tom, jak se slaví Vánoce 2011 ve světě. Možná budete překvapeni.
Veselý děda v červeném aneb Vánoce 2011 v Americe
Kdo by neznal Santa Clause, starého muže v červeném oblečku s nápadným bílým plnovousem, ke kterému patří široký úsměv na tváři, nedaleký zvuk rolniček a slavnostně zaparkovaný kočár se sobím spřežením. Tento moderní vzhled mu přisoudila reklama společnosti Coca Cola ve 30. letech minulého století. Původně je však „Santa Claus“ jen chybně vyslovovaným jménem „Sinterklaas“ (z holandštiny), což bylo pojmenování Svatého Mikuláše. V Americe je nedotknutelným dobrodincem, který se stará o radost všech, kteří u stromečku nachází vánoční dárky od něj, a to 25. prosince ráno. Ve stejný den pak probíhá slavnostní večeře, při které si všichni pochutnávají na krůtě, huse či krocanovi, bramborách, bramborové kaši, kukuřici, dýňových pokrmech, pečivu nebo například na brusinkách.
Jak popřát k Vánocům v Americe? Merry Christmas!
V Anglii se o vánoční dárky stará Father Christmas
Vánoce 2011 v Anglii se neobejdou bez Otce Vánoc (Father Christmas), který má stejně jako Santa Claus k dispozici sobí spřežení. Vánoční dárky přichází na řadu také 25. prosince ráno a týž den je na programu i slavnostní večeře. Na stole při ní nesmí chybět pečený krocan s ořechovou nádivkou. Sladkou tečkou je pak speciální puding, na jehož přípravě se podílí všichni členové rodiny. Ukrývá se do něj mince (nebo prstýnky a další šperky) a ten, kdo ve své porci takový kousek objeví, se podle pověry může těšit na to, že ho příští rok nemine pořádná dávka štěstí.
Jak popřát k Vánocům v Anglii? Merry Christmas!
Ve Francii naděluje Pere Noël
24. prosinec je pro většinu dětí ve Francii dnem, kdy musí pořádně vyčistit a vyleštit své boty. Do těch jim totiž Pere Noël (v moderním pojetí stále více se podobající Santa Clausovi) vloží vánoční dárky, a to během probíhající večeře. K tradičním pokrmům se řadí především krůta, husí játra a speciální dezert ve tvaru polínka. Pro francouzské domácnosti je také typická velmi bohatá výzdoba, jejíž množství a rozmanitost mnohdy hraničí s kýčem, podobně jako tomu je u komerční představy Vánoc, které se rozmáhá po celém světě.
Jak popřát k Vánocům ve Francii? Joyeux Noël!
Vánoce 2011 v Řecku jsou v mnohých rodinách bez tradičního stromečku
I když je vánoční stromeček jedním z neměnných symbolů Vánoc velké části Evropy, v Řecku ho některé domácnosti opomíjí a uchovávají si léty následovanou tradici. Jako hlavní výzdobu pak mají na stole velkou dřevěnou misku, která má u okrajů kousky nitek a uprostřed také výhonek bazalky omotaný kolem posvátného kříže. Na vánoční dárky zde musí lidé čekat až do 1. ledna, kdy je jimi obdaruje Svatý Bazilej (Saint Basil). 24. prosince chodí děti koledovat a 25. pak probíhá bohatě pojatá hostina, při níž se obvykle konzumuje krůta plněná kaštany a zvláštní druh chleba – Christopsomo.
Jak popřát k Vánocům v Řecku? Kala Christougenna!
V Itálii se Vánoce 2011 neobejdou bez požehnání papeže
Italské Vánoce 2011 následují tradiční představu klidných a mírumilovných svátků, a to navzdory své temperamentní povaze. Velmi důležitým okamžikem je u italských Vánoc mše, při níž dá papež známé požehnání „Urbi et Orbi“, probíhající na Boží hod. Po ní následuje oběd, při kterém se podává pečené jehně či krocan, nesmí chybět ani dezert Panettone. Vánoční dárky naděluje čarodejnice Befana, a to 6. ledna, která do domu přichází komínem. Více než vánoční stromeček jsou v domácnostech oblíbeny jesličky různých rozměrů, kterými si zdejší lidé připomínají křesťanský původ tohoto svátečního času.
Jak popřát k Vánocům v Itálii? Buon Natale!
V Holandsku se vánoční dárky rozdávají už 5. prosince
Ani v Holandsku, zemi sýrů, se neobejdou bez dárků, které zde nosí Svatý Mikuláš (Sinterklaas). Po tomto dni se většině domácností začínají zdobit vánoční stromečky. Štědrý večer stráví lidé v kostele a 24. a 25. se pak vzájemně navštěvují a případně obdarovávají. Tradičním pokrmem Vánoc v této zemi je pak pečený králík s brusinkami.
Jak popřát k Vánocům v Holandsku? Vrolijk Kerstfeest!
V Německu je hlavní postavou Vánoc Weihnachtsmann
Tradice a zvyklosti, které následují obyvatelé Německa, se samozřejmě liší v závislosti na povaze a historii jednotlivých krajů. Nesmí chybět vánoční stromeček, který je hlavním tématem spousty německých koled. Povětšinou však vánoční dárky nosí Weihnachtsmann, který má rezaté vlasy a vousy a jako prostředek k přepravě využívá divoký vítr. Podobně jako u nás je dnem rozdávání dárků 24. prosinec, kdy se rodina shromáždí u stromečku po štědrovečerní večeři. Téměř obdobným způsobem probíhají Vánoce 2011 i v Rakousku. Co se týče jídla, skladba pokrmů je různá. Někde si pochutnávají na tradičních klobáskách, jinde je hlavním chodem pečená husa nebo ryba s bramborovým salátem. V žádné oblasti však nezapomínají na sladký dezert v podobě štoly.
Jak popřát k Vánocům v Německu? Frohe Weihnachten!
Brazilské Vánoce jsou plné veselí a připomínají karneval
V Brazílii se na jednom území setkává množství odlišných etnik, i tak je ústřední postavou Papai Noel, který se stará o nadělování vánočních dárků. Podle legendy žije celý rok v Grónsku, ale když dorazí do Brazílie, přizpůsobí se místním podmínkám a teplé oblečení vymění za lehké kalhoty a košili. Vánoční dárky bývají ukryté po celém domě, ne u vánočního stromečku. Vánoce 2011 v Brazílii plně odráží horkokrevnost a otevřenost obyvatel této země. Není tedy nic výjimečného, když lidé oslavují v ulicích, dělají ohňostroje a panuje všeobecně dobrá nálada. Během Vánoční večeře se na talířích objevuje nadívaná krůta, šunka, loupaná rýže a spousta ovoce a zeleniny.
Jak popřát k Vánocům v Brazílii? Boas Festas!
V Austrálii probíhají Vánoce na pláži
Vzhledem k vysokým teplotám je v Austrálii zvykem, že k slavnostní hostině zasedají o Štědrém dni lidé pod širým nebem, často na pláži. Podávají se chlazené nápoje a osvěžující pokrmy, mezi nimiž vynikají různé saláty, posezení je tedy spíše moderním piknikem. V poslední době se i do těchto končin vkrádá představa Santa Clause, tradičně se však o vánoční dárky stará Otec Vánoc (Father Christmas), a to v noci z 24. na 25. prosince. Na Vánoce 2011 je zde pohlíženo s velkou pokorou. Vánoční stromeček je povětšinou umělý, případně zasazený v květináči.
Jak popřát k Vánocům v Austrálii? Merry Christmas!
Vánoce mají v různých částech světa odlišnou podobu, i když ve své podstatě vychází z křesťanských tradic. Spojuje je však klid, pokora a láska, s jakou k sobě lidé v tomto období přistupují, nebo by alespoň přistupovat měli. Nenechte se proto příliš pohltit agresivními kampaněmi a představami obchodníků, kteří se z Vánoc snaží udělat komerční záležitost s vidinou velkého zisku, a budete mile překvapeni, jak se Vánoce 2011 dají prožít bez stresu a únavy.
Diskuse k článku