Chcete si sami vymalovat byt? 7 nejčastějších chyb, kterým byste se při malování měli vyhnout
Ať chceme nebo ne, byt je zkrátka nutné jednou za čas přemalovat. Jenže malování, i když se může zdát na první pohled snadné, není úplně legrace. Chcete-li, aby výmalba vypadala dobře a byla trvanlivá, je nutné dodržovat určitá pravidla. Především je třeba vyhnout se nejčastějším chybám. Poradíme vám, jak na to.
Malování je jeden z nejjednodušších způsobů, jak zcela proměnit váš obytný prostor. Kromě estetického hlediska, vám nová výmalba pomůže udržet stěny čistší, pomůže zabránit nežádoucí vlhkosti a v neposlední řadě může kvalitní nátěr zvýšit i hodnotu vaší nemovitosti. Ovšem pokud jste v malování začátečník, připravte se na spoustu překážek.
1. Stěny před malováním nejsou vyčištěné
Než se pustíte do malování, musíte udělat spoustu kroků, které napomohou výsledné dokonalosti. V první řadě je nutné zbavit se veškerých nečistot, mastnoty a dalších usazenin. Což bývá problém především v kuchyních. Jakákoliv nečistota může totiž narušovat přilnavost barvy. Prach, zvířecí chlupy či jakékoliv další drobné částečky mohou být ve finále na stěnách vidět a zničí tak hladký čistý vzhled, o který usilujete. Stěny proto ideálně vyčistěte speciálním nástavcem na vysavači nebo je alespoň důkladně přetřete prachovkou. Jsou-li hodně znečištěné, pak stěny otřete pomocí houby teplou mýdlovou vodou.
Jarní úklid podle feng shui vám pomůže vytvořit si harmonické bydlení plné pozitivní energie
Rekonstrukce: Na co myslet a jak ušetřit?
Barvy na malování bytu. Po které se vyplatí sáhnout a čím byste určitě neměli malovat
2. Místnost na malování nemáte připravenou
Rozsáhlá příprava před malováním vám ve výsledku výrazně zkrátí úklid po malování. Nejprve proto vykliďte celou místnost a vše potřebné olepte speciální malířskou páskou. Ať už jde o kliky, přechodové lišty, vypínače, zásuvky, případně si můžete páskou udělat rovnou linku u stropu. Podlahy přikryjte igelitem na malování a opět upevněte lepicí páskou. Nakonec projděte prostory, které se chystáte vymalovat a opravte veškeré nedokonalosti, případně díry a podobně. Ccelý povrch by měl být dokonale hladký.
3. Vynecháváte penetraci
Možná uslyšíte, že penetrace před malováním je naprosto zbytečný krok. Jestli však chcete mít dokonale vymalováno nebo v případě, že jste začátečníci a přesně nevíte, jak na to, penetraci rozhodně použijte. Aplikací penetrace zabráníte nevzhledným skvrnám a špatné soudržnosti barvy. Navíc barevný odstín bude ve výsledku mnohem hezčí a zářivější než bez použití penetrace.
4. Kupujete levné a nekvalitní barvy
Rozhodně se nevydávejte cestou nejlevnější barvy z hobbymarketu. Barva sice nemusí být špatná, ale také může nadělat pořádnou paseku. Rozhodně bude proto lepší obrátit se na specializovanou prodejnu barvy-laky, kde vám odborníci s výběrem poradí. U barvy zvažte kvalitu, lesk a především vybírejte barvu na konkrétní povrch, který chcete pokrýt. V úvahu berte i to, jak je barva odolná vůči oděrkám, skvrnám či zda je omyvatelná.
5. Při malování nepřemýšlíte o barevných odstínech
Barev je spousta a koupit si můžete už barvu namíchanou nebo je možné nechat si namíchat vlastní barevný odstín na míru. Než se však rozhodnete pro konkrétní barvu, je vhodné mít alespoň vzorník, přiložit si jej ke stěně a pouvažovat nad tím, jak daný odstín bude v místnosti vypadat na světle i v šeru či tmě. Při výběru barvy rozhodně zvažte také přirozené osvětlení a celkovou “pocitovou teplotu” v místnosti. Některé barvy působí totiž chladně, jiné jsou zase pocitově zahřívací. Která se k vám do místnosti hodí více?
6. Neinvestujete do pomůcek na malování
Při nákupu barvy investujte zároveň i do správných štětců a válečků. Levné a nekvalitní nástroje na malování nerozdělují barvu rovnoměřně a mohou stékat. Vyzkoušet můžete i váleček, který naplníte barvou a nemusíte jej tak pokaždé namáčet a otírat. Hladkého povrchu bez tahů štětcem zase může pomoci docílit pěnový válec s vysokou hustotou.
7. Máte špatnou techniku malování
Mějte na paměti, že postup i směr vaší malířské techniky ovlivní i váš konečný výsledek. Stěny malujte vždy shora dolů, ne naopak. Jde o techniku, která bere v úvahu gravitaci. Pokud vám totiž při malování kape barva, takto malujete přes ni. Rovněž je vhodné orámovat si určitá místa štětcem. Například obvod dveří, oken a podobně. A pokud budete chtít udělat druhý nátěr, počkejte, až první vrstva důkladně zaschne. Vyhnete se tím šmuhám a otiskům prstů. Také se ujistěte, že máte na malování dobré světlo, abyste včas dokázali zachytit případné kapky či nerovnosti.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku