Barvy na malování bytu. Po které se vyplatí sáhnout a čím byste určitě neměli malovat
Jestliže jste se rozhodli, že se do malování bytu pustíte sami, měli byste mít alespoň základní povědomí o barvách. Ne každá je vhodná a ne každá vydrží to, co od ní očekáváme. Dále je rovněž nutné dbát na čerstvost barvy, což se často opomíjí. Avšak starší barvy mohou nadělat pořádnou paseku. Než vyrazíte na nákup barev na malování, zjistěte si, na co byste si měli dát pozor.
Jednou z možností, jak při malování bytu ušetřit, je využít starší barvy, které máme doma schované z předchozího malování. Pokud je barva skladovaná na chladném a suchém místě, ve vhodné nádobě a skutečně dobře uzavřená, může bez problémů vydržet i několik let. I tak je ale dobré myslet na to, že věčně barva nevydrží. V závislosti na podmínkách uchování se může barva začít oddělovat, bude cítit nebo zhrubne. Vodítkem nevhodnosti použití barvy může být i rez nebo plíseň na plechovce. Ani takovou barvu už v žádném případě nepoužívejte.
Trvanlivost barvy na malování
I když i na barvách bývá uvedeno jakési datum trvanlivosti, není třeba se jím přesně řídit. Doba, po kterou barva vydrží, závisí na mnoha faktorech. Včetně toho, zda už někdy byla plechovka s barvou otevřená, jak jsme ji případně skladovali nebo o jaký druh barvy jde. Pochopitelně neotevřené plechovky s barvami vydrží obecně déle než ty otevřené, jelikož nebyly vystaveny prachu, nečistotám a vzduchu.
Foukaná izolace: Zbavte se plísně v bytě
Inspirace z Japonska: Úklid podle Marie Kondo udělá ve vašem domově místo jednou pro vždy!
Malování na kameny je skvělá letní zábava pro malé i velké. Vyzkoušejte to podle našeho návodu také
Barvy na malování a jednotlivé druhy
Barvy na malování mohou vydržet zhruba deset let, některé i déle. Záleží na tom, o jaký druh barvy se jedná. Ostatně na tom závisí i životnost následného nátěru. A jaké barvy na malování jsou nejčastější?
Latexová barva na vodní bázi
Jednou z nejoblíbenějších barev na malování interiérů je latexová barva na vodní bázi. Obsahuje méně konzervačních látek než barva na olejové bázi, tudíž nevydrží tak dlouho. Jde o barvu náchylnou na horkou a zimu. Co se skladování týče, vydrží maximálně 2-8 let.
Akrylová barva
Není tolik náchylná na zimu a mráz, ale pokud je vystavena vzduchu, rychleji schne. Budeme-li akrylovou barvu tedy uchovávat, musí být především dobře uzavřená. V takovém případě může vydržet 2-6 let, při opravdu dobrém skladování i déle.
Barvy na malování na olejové bázi
Jedná se o barvy, které mají všeobecně nejdelší trvanlivost. Plechovka s barvou vydrží bez problémů až 15 let, pokud je správně skladovaná. Během let ji lze navíc opakovaně otevírat a zavírat, s barvou by se nemělo nic stát. Maximálně jen o něco zkrátíte životnost.
Vápenné barvy
Barva s vápnem se využívá především na vnější zděné povrchy, případně do sklepů. Povrch rozjasní a dodá mu čistý vzhled. Vyrábí se jen z vápna, vody a někdy i barevného pigmentu. Nátěr vydrží zhruba 5-10 let.
Křídové barvy na malování
Křídové barvy jsou šetrné k životnímu prostředí. Avšak křídové barvy vyžadují vrchní nátěr, k zafixování natřeného povrchu. V opačném případě by křídová barva byla značně náchylná k vlhkosti. Budeme-li se ji snažit uchovat, nebude to tak snadné. Křídová barva rychle schne. Po krátkém čase se dá sice ještě naředit trochou vody, avšak počítejte s tím, že déle než 1-5 let nevydrží.
Mléčné barvy
Stejně jako křídové barvy jsou i ty mléčné ekologicky šetrné. A hlavně netoxické. Jsou tedy ideální například pro použití do dětského pokojíku. Nevýhodou je však uchování, které není snadné. I v ideálních podmínkách vydrží koupená mléčná barva maximálně 1-2 roky.
Nepoužitelné barvy na malování
I v případě, že máme barvy optimálně uchované, můžeme najednou zjistit, že už nejsou na použití vhodné. Když se vám jen trochu nebude něco zdát, pořiďte raději barvu novou. Tím ostatně prodloužíte i životnost nátěru. Jak a podle čeho můžeme poznat, že starší barvy na malování již nejsou použitelné?
1. Oddělování barvy na malování
Když otevřeme jakoukoliv barvu, měli bychom ji před použitím nejprve promíchat. Jen tak zajistíme správné promísení jednotlivých složek. Stará barva se bude oddělovat. Může být i hrubá, hrudkovitá nebo bude mít texturu podobnou tvarohu. Takovou barvu bez milosti ihned vyhoďte.
2. Nepříjemný zápach
Odér je jednou z věcí, které bychom si při otevírání plechovky s barvou měli všímat. Jestliže nás do nosu doslova “praští” kyselý, žluklý či dokonce shnilý zápach, pak je barva nepoužitelná a je třeba ji ihned vyhodit.
3. Olupování barvy na malování
V případě, že se vám dva předchozí kroky zdají zcela v pořádku, může nastat problém v zasychání. Jakmile bude na povrchu barvy jakýsi “škraloup”, zkuste jej nejprve odstranit a poté barvu zamíchat. Počítejte však s tím, že při natírání barvy už může nastat problém. Pokud byste zaznamenali větší zasychání, pak barvu raději vyhoďte.
4. Plíseň na plechovce nebo na barvě
Může se stát, že plechovka s barvou nebyla dobře uzavřená a na jejím povrchu se začne tvořit plíseň. Ta se pochopitelně bude šířit nejen na plechovce, ale i v barvě. Takovou barvu v žádném případě nepoužívejte, mohli byste si plíseň přenést na stěny v bytě. Plechovku s barvou vyhoďte i v případě, že na ní zaznamenáte známky koroze.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku