Plíseň v bytě může ohrozit vaše zdraví! Podívejte se na nejčastější druhy plísní

Plíseň v bytě může ohrozit vaše zdraví! Podívejte se na nejčastější druhy plísní

Plísně mohou být ušlechtilé, a tedy k užitku. Například plíseň Botrytis cinerea. Ta se tvoří na zralých hroznech a slouží k výrobě lahodných dezertních vín. Nebo ušlechtilá plíseň Penicillium camemberti, bez níž by se neobešla výroba oblíbeného camembertu. A plíseň Penicillium notatum, ze které Fleming vyrobil antibiotika snad ani nemusíme připomínat. Co ale taková plíseň v bytě?

Nejenže plíseň v bytě nikdo nevítá, ale navíc mohou být takové plísně i zdravotně závadné! Proto se podíváme na nejčastější druhy plísní a také na to, jak se zbavit plísně.

Plísně jsou vláknité mikroskopické houby, které se vyznačují bílým nebo barevným zabarvením. Dříve se tvořily hlavně v půdě, dnes je ale nalezneme převážně na potravinách, zdech, ale také na oblečení, na lidské kůži, jako mykózu nehtů nebo na různých předmětech. 

Plíseň v bytě jako akutní problém 

Mezi nejčastější místa, kde se plíseň v bytě vyskytuje, patří:

  • zdi a stropy
  • podlaha a dlaždice
  • potraviny uskladněné v lednici i mimo ní
  • okna a okenní rámy
  • místa s vysokou vlhkostí (za lednicí, za pračkou, za myčkou apod.)
  • koupelna
  • květináče a substráty květin

Jak se zbavit plísně doma?

Podle odborníků má plíseň v bytě jeden hlavní problém. Lidé řeší jejich odstranění (důsledek vytvoření plísně), ale nikoliv jejich příčinu. Tím dochází k tomu, že se dříve nebo později plísně vrátí a lidé je musí odstraňovat znovu. A takhle to jde pořád dokola.

Pokuste se tedy na plíseň v bytě nahlížet komplexně a vyřešit ji jednou provždy tím, že odstraníte její příčinu.

Příčina vzniku plísní? Vlhkost

Hlavní příčinou vzniku plísní je vlhkost. A příčinou vlhkosti je voda. A voda se objevuje prakticky ve všem, co máme doma. Voda se přidává do omítek nebo do jiných stavebních materiálů. Vodou uklízíme, umýváme s ní nádobí, pereme s ní. Pomocí vody se myjeme a pokud milujeme teplo a dopřáváme si dlouhé sprchy nebo vany, je vlhkostí ohrožena hlavně naše koupelna

Vlhkost vzniká také, když se voda vypařuje, například jako důsledek rozdílných teplot. Kondenzace, tedy zkapalnění páry, nás tak trápí hlavně v zimě, kdy jsou venku a ve vytápěném bytě velmi rozdílné teploty. Na oknech se sráží voda, a plísně jsou na světě.

Plíseň na potravinách

Příčinou vzniku plísní na potravinách je jejich špatné skladování, nedodržování hygieny při výrobě nebo manipulaci. Aby plísně vznikly, potřebují živé podhoubí. Proto plísně nevznikají na mražených nebo sušených potravinách.

Napadením plísněmi jsou nejvíce ohroženy ovoce a zelenina s vysokým podílem vody. Potraviny napadené plísněmi bychom nikdy neměli konzumovat, neboť mohou ohrozit naše zdraví! A jak plíseň v bytě na potravinách eliminovat? 

Desatero správné manipulace s potravinami

  1. Při výběru v obchodě dbejte na to, aby ovoce či zelenina nebyly napadené plísněmi. 
  2. Lednici udržujte vždy čistou. Jednou za 10 dní jí otřete hadříkem namočeným v octu. 
  3. Skříňky a místa, kde skladujete potraviny udržujte také v čistotě. 
  4. Chléb neskladujte v igelitu, ale v chlebníku. 
  5. Plastové a skleněné dózy na skladování potravin udržujte suché (bez vlhkosti).
  6. Kontrolujte datum spotřeby u rychle se kazících potravin. 
  7. Měkké ovoce a zeleninu konzumujte přednostně. 
  8. Při zavařování potravin používejte konzervanty a sklenice sterilujte. 
  9. Sezónní ovoce a zeleninu zmrazte nebo usušte
  10. Plíseň v bytě ihned zlikvidujte, jídlo napadené plísní - vyhoďte.

Nejčastější druhy plísní doma

Čerň střídavá (Alternaria alternata)

Ohrožuje děti a alergiky astmatem

Čerň střídavá neboli černá plíseň je velmi rozšířenou plísní. Doma ji najdeme nejčastěji na zdech, méně často pak na potravinách. Ve venkovních prostorách se může nacházet na tlejícím dřevu nebo v půdě, kde je obtížně rozpoznatelná. Čerň střídavá může způsobovat alergické reakce dýchacího ústrojí, proto bychom na její výskyt měli dávat velký pozor. Při dlouhodobém pobytu v místnostech s černí střídavou může u dětí docházet k astmatu

černá plíseň

Štětičkovec žlutavý (Penicilium chrysogenum)

Způsobuje záněty

Štětičkovec roste nejčastěji na vodou zasažených místech, jako jsou vlhké zdi či okna, případně na špatně skladovaných potravinách. Zajímavostí je, že z této plísně byl v minulosti extrahován penicilin, jinak ale může být tato plíseň v bytě zdraví nebezpečná. Má  většinou bílo-zelený povlak, někdy se žlutým středem.

Štětičkovec se vyskytuje na potravinách a snadno se množí. Tato plíseň může způsobovat záněty a je karcinogenní. Najdete-li ji na nějaké potravině, jídlo okamžitě vyhoďte. 

Penicillium chrysogenum

Plíseň hlavičková (Mucor mucedo)

Nebezpečná pro alergiky

Ačkoliv má plíseň hlavičková poetický název, její účinky už zdaleka takové nejsou. Jedná se o velmi častou plíseň v bytě a často se vyskytuje na zralém ovoci nebo na hnijících potravinách. Šíří se vzduchem a může být velmi nebezpečná pro alergiky

plíseň hlavičková

Kropidlák černý neboli černá plíseň (Aspergillus niger)  

Obsahuje karcinogenní mykotoxin

Kropidlák černý, jiným názvem také černá plíseň, je v domácnosti velmi obvyklou plísní. Snadno se rozšiřuje a nejčastěji kontaminuje potraviny, jako jsou hrozny, arašídy, cibule nebo pomeranče. Bohužel produkuje mykotoxiny, který jsou karcinogenní, a tedy velmi nebezpečné. Do těla se kropidlák černý dostává požitím zasažené potraviny nebo vdechnutím této plísně. 

kropidlák

Znáte nějaké tipy, jak vyzrát na plíseň v bytě? Pochlubte se v komentářích. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?