Jarní úklid jde udělat snadno a rychle. Jak na to?
Jaro je za dveřmi a s ním přichází i jarní úklid. Mytí oken, důkladné čištění podlah a utírání prachu na zapadlých místech může být někdy vyčerpávající. I jarní úklid jde ale provést rychle, důkladně a efektivně. Poradíme tipy, jak udělat úklid co nejjednodušším. Dozvíte se jak se připravit a na co nezapomenout. Navíc řekneme, jak se každá část domu uklízí co nejlépe.
Inspirace z Japonska: Úklid podle Marie Kondo udělá ve vašem domově místo jednou pro vždy!
Jarní úklid má 5 pravidel, které usnadní práci
Protože je potřeba toho uklidit tolik, často ani nevíme, kde začít. Jarní úklid chceme udělat co nejrychleji, ale zároveň nejlépe. Jak na to?
Zapojte do úklidu ostatní
Zpříjemněme si úklid, jak jen nejvíc to půjde. Nejlepší je pustit si nahlas oblíbenou hudbu. Pokud sdílíme domácnost i s jinými členy rodiny či přáteli, do úklidu je zapojme. Do úklidu zapojte i děti. Nemusíme se o všechno postarat sami. Nejsme jediní, kdo v domě žije. Nejenže jarní úklid půjde rychleji a snáz, ale nebudeme ve stresu.
Neskákejte mezi činnostmi
Nejlepší metodou je uklízet jednu místnost po druhé. Na nic nezapomeneme a jarní úklid bude přehlednější. To ostatně radí také Marie Kondo, Japonka, která učí svět, jak uklízet efektivně.
Darujte nebo vyhazujte
Každý z nás má doma předměty, které už nepotřebuje, nepoužívá a doma jen zabírají místo. Jarní úklid nám pomůže se s nimi vypořádat. Rozdělme si je do čtyř kategorií: odpad, darování, skladování a používání. Podle toho s nimi také naložme. Domov bude rázem přehlednější.
Udělejte průvan ve skříni
Jarní úklid je skvělou příležitostí, jak si udělat pořádek ve skříni. Oblečení, které už nenosíme, zabalme, a buďto rozdejme po známých anebo darujme na charitu. To co už neslouží nám, dobře poslouží jiným. Zbytek oblečení si zorganizujme podle barev a druhů. Budeme se v oblečení lépe orientovat a určitě narazíme na oblíbené kousky, na které jsme už pozapomněli.
Zbytečně neutrácejte
Používejme co nejméně přípravků. Můžeme si vyrobit domácí čisticí přípravky. Doma máme řadu míst a předmětů, které vyžadují speciální přípravky. Proto není potřeba zbytečně utrácet za další. Na leštění používejme utěrky z mikrovláken. Nezanechávají po sobě vlákna.
Vyhněme se stresu. Jarní úklid naplánujme
- Základem je dobré plánování. Napišme si seznam toho, co všechno potřebujeme uklidit. Nad každou místností se dobře zamysleme a rozepišme, co je zde potřeba uklidit. Seznam nám pomůže ujasnit, jak velký náš jarní úklid bude. Uděláme si také představu, jak dlouho nám asi zabere.
- Seznam nám pomůže s tím, jaké přípravky budeme potřebovat. Zkontrolujme, že je doma všechny máme. Vyhneme se odbíhání do obchodu a prodlužování doby úklidu.
- Hned jak jednu položku úklidu splníme, přeškrtněme ji. Budeme mít lepší pocit z toho, co všechno se nám už podařilo udělat.
- Zvažme své možnosti. Spíše nám vyhovuje si jarní úklid rozdělit do několika dnů anebo jej udělat celý naráz? Pokud máme uklízení rádi co nejdříve z krku, nic neodkládejme a pusťme se do toho. Pokud je pro nás jednorázový úklid příliš zdlouhavý, úklid rozdělme do jednotlivých dnů a naplánujme, co bychom který den chtěli udělat. Nebudeme zbytečně vystresovaní a vyčerpaní.
Podlahy
- Důkladné čištění koberců speciální přípravky se vyplatí dělat každý jarní úklid.
- U kachliček bychom měli používat přípravky s neutrálním pH. Vystačí nám přípravek z čtvrtiny hrnku sody a 4 litrů vody.
- Na dřevěné podlahy vždy používejme speciální přípravky. Obyčejná voda s jarem by mohla dřevo poškodit. Na podlahách nenechávejme vodu stát příliš dlouho. Podlaha by mohla nabobtnat.
Pračka a myčka
- Jarní úklid zahrnuje i pračku a myčku. Aby bylo naše prádlo i oblečení vždy perfektně čisté, použijme na oba domácí spotřebiče speciální přípravky, které je vyčistí.
- Na pračku bude stačit bílý ocet a jedlá soda na úklid. Poté pračku spusťme. Očistit byste měli také filtr, a to zejména pokud pračka nedisponuje samočistím čerpadlem. To je běžnou praxi například u většiny novějších praček značky Indesit a zajišťuje vyšší míru bezúdržbovosti.
- Myčku nejprve očistěme od všech zbytků jídla a fleků, poté použijme kupovaný přípravek. Myčku pak spusťme.
Trouba a lednice
- Nejprve z trouby seškrábejme všechny zbytky připáleného jídla.
- Poté nejpřipálenější místa nastříkejme čpavkem, zbytek směsí bílého octa a domácí sody. Nechejme působit a soustřeďme se na jarní úklid jiných částí domu. Poté vydrhněme.
- Jarní úklid ledničky je jedním z nejnáročnějších úkonů. Vyndejme potraviny a ledničku odmražme.
- Všechny poličky a boxy umyjme mýdlovou vodou. Před umístěním zpátky do ledničky je důkladně vysušme.
Nábytek
- Prostředky proti prachu jsou účinnější než obyčejná voda. Odpuzují prach a tak zabraňují jeho usazování. Navíc nábytek nepoškozují.
- Používejme utěrky z mikrovláken.
Postel
- Povlečení bychom měli prát každé dva nebo tři týdny. Vždy se nezapomeňme podívat na pokyny k praní. Každý materiál vyžaduje jiné zacházení.
- Jarní úklid je dobrou příležitostí, jak kromě ložního prádla vyčistit i peřiny a polštáře. Nejlepší variantou je čistírna. Sami bychom neopatrným zacházením je mohli poškodit.
- Než si postel znovu usteleme, důkladně ji vysajme. Na matracích se usazuje prach, zbytky pokožky a žijí v ní roztoči. Vysátím se jich alespoň částečně zbavíme.
Okna
- Nejlepší počasí na jarní úklid oken je pod mrakem, ale bez deště. Déšť okna zašpiní hned, jak je umyjeme. Slunce zase rychle vysušuje leštící přípravek předtím, než jej stihneme důkladně rozetřít.
- Jednoduchým prostředkem na co nejlepší vyleštění oken je opět utěrka z mikrovlákna. Nezanechává kousky vláken a okna dokonale vyleští.
- U dřevěných oken nezapomeňme na rámy použít speciální přípravky na impregnaci. Okna by se jinak mohla poškodit.
Uklízecí potřeby
- Jarní úklid potřebují i uklízecí potřeby jako je koště, mop anebo vysavač.
- Například špinavým mopem si nečistoty stále dokola roztíráme po podlahách a zaneseným smetákem jen nepořádek roznášíme dále po domě. Přeplněný vysavač toho také už moc nevysaje.
Diskuse k článku
Aneta