Pračka i sušička nás někdy dokáže pozlobit. Víme ale, jak ji opravit a dobře udržovat
Pračka a sušička patří k těm nejlepším pomocníkům v každé domácnosti. Někdy nás ale dokážou tyto spotřebiče dost potrápit a hlásí nám nějakou chybu. Nemusíte hned utíkat pro opraváře a propadat panice. Pračku nebo sušičku si snadno můžete opravit během pár minut. Mnohem lepší je však chybám předcházet, a to díky správnému zacházení a údržbě. Ušetříte tak peníze, ale hlavně bude vaše prádlo vždy čisté a suché.
Sušička: správná údržba záleží na jejím typu
Sušička je velmi náchylná na poškození. Vždy ale záleží na tom, jaký druh sušičky doma máme, jelikož každý vyžaduje trochu jinou péči.
- Odvětrávací sušička potřebuje účinný odtah vlhkého vzduchu mimo místnost. Jinak hrozí srážení vzduchu na všech okolních stěnách, díky čemuž mohou také vzniknout plísně.
- Kondenzační sušička není tak náročná. Sice potřebuje také výměnu vzduchu, ale ten je teplý a suchý, takže bohatě stačí otevřít jen dveře do koupelny. Jestliže nebudete vzduch řádně odvětrávat, pak se může snížit účinnost sušičky.
- Nejlepší volbou je kondenzační sušička s tepelným čerpadlem, jelikož má nejmenší nároky na přívod čerstvého vzduchu. Vypouští totiž minimum odpadního tepla. Více detailnějších informací o obou druzích se dozvíte například ve článku o výběru sušiček na prádlo.
Sušička nezvládne všechno oblečení
Pokud není sušička zapojena přímo do odpadu, pak je nutné pravidelně vylévat nádobku s vodou. Zcela nejlepší je vylévat ji po každém sušení.
Na konci sušení vlhkou rukou setřete prach a zbytek vláken z filtru v otvoru u dveří. Přes filtr se poté ještě podívejte, jestli není na síťce zbytek pracího přípravku nebo aviváže.
Dávejte si pozor, co do sušičky dáváte a jak. Je potřeba prádlo důkladně zajistit:
- Zapněte všechno oblečení se zipem.
- Zavažte tkaničky a šňůrky.
- Zapněte knoflíky a cvoky u každého kusu oblečení.
Do sušičky také nepatří vše, co vás napadne. Je potřeba prádlo vybírat. Co sušička nesnese?
- boty
- skleněná vlákna
- prádlo, které je již suché
- příliš objemné věci jako je spacák
- prádlo s gumovými částmi
Dětské ponožky, kapesníčky a mini prádlo patří do speciálních sáčků.
Co když hlásí sušička problém?
Někdy se stane, že sušička nefunguje tak, jak by měla. Pojďme si ukázat nejčastější problémy a jak si s nimi poradit.
Sušička nepracuje
- Nejprve zkontrolujte, zda jste sušičku zapojili do zásuvky a zda má sušička neporušené přívody síťového napětí.
Buben se neotáčí
- Zkontrolujte, zda jsou dvířka dobře zavřená.
- Zkontrolujte, jestli jste navolili sušící program nebo dobu sušení.
- Může být plná nádobka na kondenzát.
Prádlo není vůbec suché
- Špatně jste zvolili program.
- Dali jste do sušičky příliš prádla.
- Máze znečištěný filtr vzduchu.
- Může být ucpaná hadice odtahu vlhkého vzduchu do místnosti.
- Sušička je v malé místnosti bez přívodu čerstvého vzduchu.
Prádlo je usušeno nestejnoměrně
- Dali jste do sušičky příliš prádla.
- Prádlo má různou tloušťku nebo materiál.
Jak pečovat o pračku, aby dlouho vydržela?
Pokud chcete, aby vám pračka vydržela dlouho, stejně jako u sušičky nesmíte zanedbat její péči. Prevence je skutečně důležitá a nepodceňujte ji.
Čistit nádobku na prášek
- Po aviváži i sypkém prášku mohou zůstat po praní nečistoty a usazeniny. Proto je nutné, abyste po každém praní nádobku vyčistili, a to tak, že vyjměte celou zásuvku a důkladně ji otřete.
Otřete těsnění kolem dvířek
- Gumové těsnění kolem dvířek stačí čistit jednou za měsíc. Otřete gumu, aby se netvořila kvůli nečistotám pod těsněním plíseň. Doporučuje se také těsnění mazat glycerínem proti puchření.
Pozor na filtr
- Potřebné je také čištění filtru. Mohou tu zůstat usazeniny a vodní kámen. Pračka pak špatně napouští a vypouští vodu. Filtr čistěte alespoň dvakrát ročně. Umístění najdete v návodu, ale většinou je dobře dostupný. Filtr opláchněte v umyvadle a je hotovo.
Pračka: Levné čistění bez chemikálií?
Praní mohou zkomplikovat věci jako je plíseň či vodní kámen. Nejenže může díky tomu prádlo nehezky vonět, ale pračka se může zcela rozbít. Pak je potřeba volat opraváře anebo si pořídit pračku novou. Víme ale, jak předcházet takovým problémům a jak vyčistit pračku bez zbytečných chemikálií a levně!
Jak vyčistit pračku octem:
Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody, část pro máchání naplňte octem. Dva šálky octa můžete klidně nalít také do bubnu. Nastavte si nejvyšší teplotu a nejdelší prací cyklus. Poté pusťte pračku naprázdno.
Ještě před tím, než přejde cyklus do fáze máchání, tak jej přerušte a nechte pračku jen v pohotovostním režimu. Vodu nevypouštějte. Takto nechejte pračku nejlépe přes noc. Poté ji znovu pusťte a nechte celý cyklus doběhnout. A máte hotovo.
Horký prací cyklus
- Pračka potřebuje alespoň jednou za tři měsíce takzvaně vyvařit. Nastavte nejvyšší teplotu a nechte prázdnou pračku projet celý cyklus, až na ždímání.
Při praní nešetřete na pracích prostředcích
Dávejte si pozor na to, v čem své prádlo a oblečení perete. Pračka je totiž náchylná. Vyvarujte se těch nejlevnějších pracích prášků a aviváží. Méně kvalitní prostředky mohou zanechávat ve filtru a hadicích mnoho usazenin.
Poté, co pračka dopere, nechte otevřená dvířka a několik hodin nechte pračku vyvětrat. Je potřeba, aby po každém praní důkladně vyschla. Vlhké prostředí totiž láká plísně.
Diskuse k článku