Neleskne se vám nádobí z myčky? 5 chyb, kvůli kterým nepracuje myčka nádobí správně
Máte pocit, že vaše myčka nádobí nemyje už tak dobře jako zezačátku? Na vině může být nesprávná péče nebo obsluha myčky. Poradíme vám, jak dosáhnout zářivě lesklého nádobí po každém mytí. Návodů je sice všude poměrně dost, ale naše rady jsou redakcí vyzkoušené a osvědčené. Fungují.
Myčka nádobí je dnes už součástí téměř každé moderní kuchyně. Je to navíc jeden z kuchyňských spotřebičů, po kterých nezůstává napořádek. Ba právě naopak. Myčka nádobí nám má pomoci. Ulehčuje práci a zvyšuje efektivitu. Někdy však myčce zbytečnými chybami hatíme práci my sami. A bohužel tyto naše chyby mohou časem vést i k poškození spotřebiče.
1. Myčka a předmývání nádobí
Chcete-li, aby vám myčka nádobí fungovala dobře řadu let, pak zapomeňte na předmývání nádobí. Bohužel jde o nejčastější a nejhorší zvyk. Je dobré si zamapatovat, že myčka je vyrobena na to, aby myla nádobí špinavé, nikoliv čisté. Jestliže nádobí předmýváte s tím, že myčce ulehčíte práci a budete ji šetřit, mýlíte se. Moderní myčky nádobí totiž používají k měření úrovně znečištění senzor. Pokud nádobí opláchnete, myčka následně není schopna umýt nádobí tak dobře. Pochopitelně zbytky jídla je žádoucí přesunout do odpadkového koše, avšak s další špínou na talíři nebo v hrncích si skutečně hlavu nedělejte.
Inspirace z Japonska: Úklid podle Marie Kondo udělá ve vašem domově místo jednou pro vždy!
Line se z lednice nepříjemný zápach? Zbavit se jej můžete snadno!
Pračka i sušička nás někdy dokáže pozlobit. Víme ale, jak ji opravit a dobře udržovat
2. Nesprávné naložení myčky
Jak správně uspořádat nádobí v myčce? Co je správně a co už je špatně? Možná máte za to, že je úplně jedno, jak nádobí do myčky naskládáte. To je však omyl. Existuje správný způsob plnění myčky a pak mnoho nesprávných způsobů. Je důležité uvědomit si, že myčka je stroj, kuchyňský pomocník. Neměli bychom ji přetěžovat a dávat víc než je schopna unést. A rozhodně do ní nepatří věci, které do myčky nejsou vhodné. Obecně pak platí, že nádobí do myčky vkládáme zezadu dopředu a nádobí umisťujeme směrem ke středu a šikmo dolů. Pokud si nebudete jisti, jestli tento postup je vhodný zrovna u vaší myčky, nakoukněte do uživatelské příručky.
3. Kvalitní čisticí prostředek do myčky nádobí
Všechny čisticí prostředky nejsou stejné. Některé fungují lépe na jednom, jiné za na druhém povrchu. Některý čisticí prostředek je lepší pro sklo, jiný zase pro kov. Některé prostředky na mytí nádobí zase mohou obsahovat drsná abrazivní činidla nebo mohou nadměrně vytvářet pěnu. Sáhněte proto po osvědčených tabletách nebo prášku a vyhněte se raději těm levným, pochybně vypadajícím.
4. Myčka pozná, když nemá leštidlo
Jestliže se chcete vyhýbat zbytečné chemii, možná jste i zastánci vynechávání leštidla. Ovšem to není správně. Mnoho myček nádobí má automatické dávkovače, které uvolňují leštidlo a v závěrečném mycím cyklu. Leštidlo snižuje povrchové napětí vody, tudíž má tu funkci, že kapky vody nezanechají na nádobí skvrny. Navíc přispívá i k rychlejšímu schnutí. Řešením není vynechání leštidla, pokud toužíte po eliminaci čisticích prostředků, ale sáhněte po kompletně odbouratelném a eko leštidle. I takové jsou v obchodech k mání.
5. I myčka se musí pravidelně mýt
U myčky nádobí máme pocit, že se vždy sama dokonale umyje a není třeba se o ni více starat. Ovšem to je chyba. Ač je to myčka, sama se sebou si moc poradit neumí. V průběhu času se v ní tak mohou hromadit minerální usazeniny i zbytky jídla. To může mít za následek ucpané rozstřikovací trysky nebo dokonce odtokové potrubí. Alespoň jednou za měsíc bychom tak měli provést speciálním čističem myčky čisticí cyklus. Hloubkově bychom pak měli myčku vyčistit alespoň jednou za půl roku. A to tak, že vyjmeme všechny odnímatelné části, včetně ostřikovacích ramen a důkladně vše očistíme vodou a saponátem. Pravidelně kontrolujte filtry a udržujte je čisté a tím, že myčka bude neustále větrat, zabráníte případným plísním i nepříjemnému zápachu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku