Znáte metodu no poo? Mytí vlasů bez šamponu zažívá boom
O metodě no poo si mezi sebou píší ženy na internetových diskuzních fórech a velmi ji vychvalují. O co vlastně jde? Mytí vlasů bez šamponu. Místo něj se využívají jiné, ryze přírodní prostředky. Velkou výhodou je rozhodně to, že při mytí vlasů bez šamponu ušetříte. A metoda no poo by měla vaše vlasy i značně ozdravit.
Zastánci no poo metody tvrdí, že vlasy jsou po mytí bez šamponu z dlouhodobého hlediska kvalitnější a netrápí je žádné obtíže. Lupy, seborhea, vypadávání vlasů, nadměrně se mastící pokožka hlavy nebo třepení konečků většinou vymizí. No poo prospívá i lámavým nebo extrémně suchým vlasům. Na první pohled to tedy vypadá, že je metoda no poo vhodná pro každého. Je tomu opravdu tak?
No poo: alternativa mytí bez šamponu
V běžně dostupných šamponech a kondicionérech je spousta látek, které mohou vlasům ubližovat. Jsou jim na obtíž a navíc velmi dráždí vlasovou pokožku. Často jsou také šampony, kondicionéry, masky i vlasové vody plné chemických látek, které mohou spíše uškodit. I když na obalu se dušují, jak moc nám pomáhají. Řešením může být pochopitelně čistá přírodní kosmetika. Propagátorky metody no poo ji však berou jen jako mezistupeň. Jakousi „odvykací kůru“ mezi běžným mytím vlasů a právě metodou no poo.
No poo v praxi: Žitná mouka a ocet
Co vlastně v překladu znamená ono tajemné „no poo“? Jde zcela jednoduše o zkráceninu slovního spojení „no shampoo“ – tedy „bez šamponu“. Vlasy se nemyjí běžně dostupnými prostředky, ale využívají se k tomu nejrůznější přírodní alternativy. Nejčastěji se jedná o žitnou mouku nebo jíl, jedlou sodu a ocet. Pokud se vám podaří zcela přejít na takové mytí vlasů bez šamponu, po čase budete moci vypustit i tyhle „berličky“ a mýt si vlasy jen čistou vodou. Pro vlasy nezatížené chemickými prostředky je pak takové mytí ideální. Pokud jsme zvyklí mýt vlasy běžně šamponem, čistá voda by nám rozhodně nepomohla.
No poo: Šest týdnů do cíle
Období, než si vlasy i vy sami zvyknete na nový režim, trvá obvykle šest týdnů. Tedy minimálně. Je to vlastně nové období, během kterého si zvykáte na mytí vlasů bez šamponu a vaše vlasy na zcela novou metodu no poo. Právě šest týdnů je také nutných k tomu, aby se vlasy pořádně vyčistily od nežádoucích a škodlivých látek, které na ně doteď působily. Pokud jste doteď používali jen čistě přírodní kosmetiku, pak toto období déle jak šest týdnů určitě nebude. Ovšem v případě, že jste používali běžně dostupné kosmetické nešetrné produkty, a k tomu jste si navíc chemicky barvily vlasy, pak očekávejte, že přechodové období bude rozhodně trvat déle než šest týdnů.
No poo: Žitná mouka a jíl
Pro mytí vlasů bez šamponu se žitná mouka a jíl využívá jako takzvaný „čistič“. Z vlasů vymyje opravdu všechno a důkladně. Nutno však podotknout, že není žádoucí používat jakékoliv jiné druhy mouky. A už vůbec ne celozrnné varianty.
Měli byste totiž následně problém s vyčesáváním a rozčesáváním. Tedy žitnou mouku nebo jíl rozmíchejte s vodou na tekutější těstíčko – konzistence by měla být zhruba jako na palačinky. Směs naneste na vlasy a ty pak běžným způsobem umyjte.
No poo: Jedlá soda
Obyčejná soda bikarbona neboli hydrogenuhličitan sodný. Za pár korun ji seženete v každém obchodě. Metoda no poo využívá jedlou sodu pro její silně alkalické účinky. Umí tedy, při mytí vlasů bez šamponu, takzvaně „otevřít“ šupinkovou strukturu vlasu. Jakmile ji nanesete na vlasy, pak už stačí jen je omýt čistou vodou. Vymyjete z nich snadno nečistoty a také přebytečný maz.
No poo: Ocet jako závěrečná péče
Dá se říci, že v metodě no poo funguje ocet jako takový kondicionér. Ovšem než po obyčejném octu, sáhněte raději po jablečném nebo po vinném. Doma připravený pak bude ještě lepší. Ocet navíc totiž působí i jako stabilizátor pH. Vrací vlasům po no poo metodě jejich přirozené pH, které bylo mytím narušeno. Navíc i ocet pomůže vymýt z vlasů zbytky nečistot. Jednoduše přelijte vlasy dvěma decilitry octa a pak už jen důkladně omyjte vodou. A nebojte se – vlasy po octu rozhodně cítit nebudou.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku