Sprcha nebo vana? Poradíme, jak vybrat sprchový kout, aby maximálně vyhovoval
Někdo se rád koupe ve vaně, jiný zase preferuje raději sprchování. Jenže aby sprchový kout řádně plnil svoji funkci, musí být promyšlený a dobře udělaný. Pokud jste se rozhodli, že si doma zařídíte kvalitní sprchový kout, čeká vás poměrně dlouhá cesta. Mrkněte, na co všechno byste měli zaměřit svoji pozornost, aby se vaše malá relaxační místnost stala oblíbenou.
Sprcha, kdykoliv během dne, může být nesmírně prospěšná pro naše fyzické i duševní zdraví. A je jedno, jestli je to sprcha teplá nebo studená. Obě dvě mají své výhody. Zatímco teplá je spíše relaxační záležitost, studená nám může pomoci posilovat imunitní systém tím, že se otužujeme. Nicméně, abychom si sprchu mohli pořádně užít, musíme mít pohodlný sprchový kout.
Jak vybrat sprchový kout?
Prvním faktorem, který musíte zvážit, pokud plánujete sprchový kout, je velikost a uspořádání vaší koupelny. Sprchový kout sice může být jen malý, ale v těch nejmenších koupelnách, které mají původně jen vanu, pak půjde v podstatě o celkovou rekonstrukci. Ovšem ani ve velké koupelně nemusí být snadné vymyslet, kam sprchový kout umístit. Tedy v první řadě budete muset rozhodnout, kam sprchový kout umístíte. Pamatujte na to, že i drobná změna stávajícího vodovodního potrubí může být značně nákladná a pochopitelně i časově náročná. Pokud si nejste jistí, pak si raději pozvěte odborníka, který na koupelnu podívá a zhodnotí, které místo by pro sprchový kout bylo nejlepší. Teprve pak je možné začít přemýšlet o tom, jaký konkrétní sprchový kout si pořídíte. Pamatujte také na to, že koupelna bývá, zvlášť ráno, nejrušnější místností ve vašem bytě či domě. Musíte ji do celkového prostoru “zasadit” tak, aby zapadla a nenarušila funkčnost prostoru.
Solux terapie je lepší než horká sprcha! Ulevuje od bolesti svalů a omlazuje pleť
Koupání kočky krok za krokem: Jak ho zvládnout bez stresu pro kočku, i pro nás
Umíte se správně osprchovat? 5 nejčastějších chyb při sprchování, které dělá většina z nás
Ideální sprchový kout
Ve chvíli, kdy budete vybírat sprchový kout, hlavně myslete na svůj vkus a nedělejte žádné ústupky. Jde o věc, kterou přeci jen pořizujete třeba i na celý život, takže musí stát za to. Vybírat budete nejen sprchový kout, ale vše, co k němu patří. Tedy i vaničku, případně doplňky. V koupelnovém studiu vám samozřejmě rádi poradí, ale nemohou znát váš vkus, takže konečné rozhodnutí je na vás. Promyslete si, jak by měl do vaší koupelny zapadat barevně a také to, z jakého materiálu by měl být.
Sprchový kout z pořádného materiálu
Sprchové kouty se dělají v mnoha provedeních. Nejběžnější je však sprchový kout rámový, sprchový kout půlrámový a sprchový kout bezrámový. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Sprchový kout rámový je typický tím, že výplň se zasadí do rámu. Výhodou je pochopitelně velká stabilita. Avšak nevýhodou zase bývá designové řešení rámu. Je sice vhodný pro koupelny, kde je větší “provoz”, ale nemusí se každému líbit. Sprchový kout půlrámový je sice také opatřen rámem, ovšem nejsou zde svislé rámové profily. Tím pádem tedy více vynikne samotná výplň sprchového koutu a ten následně působí elegantnějším vzhledem. A nakonec je tu sprchový kout bezrámový. Ten vlastně tvoří pouze bezpečnostní skla a panty, plus další prvky, které zajišťují stabilitu. Bezrámový sprchový kout vypadá opravdu luxusně, avšak jde o nejdražší variantu ze všech tří uvedených. Co se pak týče materiálů rámů, tak na trhu narazíme nejčastěji na hliník a plast. Přičemž plastový rám má oproti hliníkovému spoustu výhod, je odolnější, nekoroduje a neodlupuje se.
Sprchový kout může mít více možností otevírání
Rozhodnout se budete muset i s tím, jaké dveře bude sprchový kout mít. Možností je spousta. Záleží však také na vaší koupelně, řešeném prostoru i zvoleném sprchovém koutu. Nabízí se například posuvné otevírání dveří. To je vhodné především u menších koupelen. Výhodou je, že voda nestéká na zem. Ale zase se hůř čistí a při otevírání může zadrhávat. Další možností je takzvané zalamovací otevírání. I to se hodí pro menší koupelny.
Je však potřeba hlubší sprchový kout. Volit můžete i pantové otevírání. To se hodí již pro větší koupelny, jelikož dveře se otevírají pochopitelně ve směru ven. A aby voda ze dveří nestékala na zem, musí mít odtokovou lištu. Ale zase se takové dveře dobře udržují a myjí. A nakonec je tu i shrnovací otevírání. Jde o nejlevnější variantu, avšak ne příliš estetickou.
Sprchový kout s vaničkou: ano či ne?
Podle možností a velikosti koupelny se budete jistě rozhodovat i o tvaru, jaký by měl sprchový kout mít. Nejčastěji jse k mání čtvercový, čtvrtkruhový nebo obdélníkový sprchový kout. Souběžně s tím budete vybírat i tvar vaničky. Budete chtít nízkou nebo raději vyšší? Zatímco nízká je pohodlná, jelikož nemusíte nic překračovat a bez problémů se do takového sprchového koutu dostanou i osoby, které mají potíže s mobilitou, vyšší vanička se hodí do rodin s malými dětmi, které nemají vanu. Vyšší vaničku můžete napustit vodou a děti se zde mohou koupat podobně jako ve vaně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku