Umíte se správně osprchovat? 5 nejčastějších chyb při sprchování, které dělá většina z nás
Sprchování – taková zcela obyčejná věc. A většina lidí ji neprovádí správně. Sepsali jsme pro vás seznam toho, čemu byste se během sprchování měli vyhýbat. Nesprávné návyky totiž mohou ublížit pokožce. Suchá nebo svědící kůže či náchylnost k infekci může mít na svědomí právě i nesprávně provedené sprchování.
1. Chyby při sprchování: Voda je příliš horká
Chceme se prohřát, tak si dopřejeme pořádně teplou vodu. A čím déle jsme v teplé vodě, tím teplejší vodu dál potřebujeme. A tak si teplotu ještě přidáme. Jakmile ze sprchy odchází spousta páry, mělo by to být pro nás vodítko, že je voda příliš horká. Následkem toho nám hrozí nadměrné vysoušení pokožky a dokonce se časem může objevit i ekzém. Jestliže se chcete sprchovat v teple, můžete vyzkoušet malý fígl. Dejte teplou vodu na maximum a uzavřete sprchový kout. Nechte horkou vodu chvíli téct, dokud nebude celý sprchový kout doslova zaplavený párou. Pak snižte teplotu a jděte se sprchovat. Budete mít pocit horkého sprchování a bude vám dobře.
2. Chyby při sprchování: Pravidelné používání abrazivního mýdla
Tu a tam je to příjemné a pro pokožku dokonce žádoucí. Avšak při pravidelném používání abrazivního mýdla při sprchování si narušujeme pokožku a snáz můžeme dostat infekci. Případně se objeví ekzém. Podobně jsou na tom i nyní tolik populární antibakteriální mýdla. Extrémně vysušují a rozhodně nejsou vhodná pro denní používání. A už vůbec ne pro celé tělo. Pokud už abrazivní mýdlo (případně antibakteriální) jednorázově použijete, nezapomeňte pokožku po sprchování důkladně promazat. Ideálně čistým, za studena lisovaným, olejem.
Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky
Pivní koupele jsou plné léčivých látek pro tělo i duši
Solux terapie je lepší než horká sprcha! Ulevuje od bolesti svalů a omlazuje pleť
3. Chyby při sprchování: Drsné houby na mytí
Podobně jako abrazivní mýdlo jsou na tom i porézní a tvrdé houby na mytí pokožky. Při pravidelném používání, především na místech, kde je pokožka slabší, si můžeme i ublížit. Navíc takové drhnutí pokožky vás zbaví i prospěšných bakterií, které kůži chrání. Pořiďte si raději jemnější houbu na mytí.
4. Chyby při sprchování: Holicí strojek ve sprše
Ať už jde o holicí strojek nebo žiletky, nikdy je nenechávejte ve sprchovém koutě. Ve vlhku se na strojku či žiletce mohou snáz množit bakterie, které nám pak mohou ublížit. Stačí pak drobná ranka a ihned je na kůži prostor pro vstup bakterií nebo mikroskopických hub do těla.
Strojek i žiletky můžete použít při samotném sprchování, ale jinak je vydezinfikujte a schovejte na suché místo. Před použitím je pak opláchněte horkou vodou, případně vydezinfikujte. Teprve pak můžete použití. Po sprchování pak důkladně vyčistěte, vydezinfikujte a nechte proschnout. Teprve pak ukliďte například do skříňky.
5. Chyby při sprchování: Žabky do sprchy
Používat žabky v domácí koupelně? Proč ne! Pokud sprchový kout využívá celá rodina, není to vůbec od věci. V bazénu či sauně jsme se naučili žabky nosit zcela samozřejmě, ale doma nás to ani nenapadlo. Přitom i doma nám může hrozit infekce či mykóza. A není to vůbec nic výjimečného. Alternativou pak může být dezinfekce podlahy sprchového koutu po každém sprchování. Stále mějte na paměti, že ve vlhku a teple se snáz množí bakterie a houby. Stačí na plosce nohy drobná ranka a problém je na světě.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku