Osvědčené rady a tipy, jak zvládnout emocionální stres a úzkost
Pojmy jako “stres” nebo “úzkost” dnes natolik zevšedněly, že každý ví přesně, o čem je řeč. Avšak označení “emocionální stres” není ještě tolik rozšířené a málokdo tuší, co se za tímto označením přesně ukrývá. Přitom právě emocionální stres či emocionální úzkost může s naším životem pořádně zahýbat.
A co to vlastně ten emocionální stres nebo emocionální úzkost je? Někdy je těžké popsat, co v danou chvíli přesně cítíme. To, co se nám může zdát jako naprostý konec světa, může blízký pozorovatel vnímat jako naprostou banalitu. Ať už jde o jakoukoliv oblast života. Láska, bolest, zklamání… Pocity, které prožíváme je mnohdy těžké vyjádřit slovy. A pokud už nějaká slova použijeme, mohou se značně lišit od slov, které by použil ten, co vás právě teď poslouchá. Tudíž není takový člověk schopen nikdy pochopit, co se uvnitř nás právě odehrává.
Emocionální stres a úzkost
Zjednodušeně řečeno, emocionální stres nebo emocionální úzkost nastává, když zažíváme extrémní úroveň nepříjemných emocí. Jde o emoce nechtěné, jejich prožívání nás psychicky “bolí”. Téměř vždy doprovází emocionální stres také symptomy jako je špatná nálada, deprese, úzkost, hněv či například smutek. Někteří psychologové a psychiatři označují emocionální stres také jako emocionální tíseň. A považují tento stav vážnější. Rozhodně je třeba udělat něco, abyste své pocity normalizovali. V opačném případě byste totiž mohli mít problémy například i se zvládnutím své každodenní rutiny.
Víte, jak zvládat stres a předcházet mu?
Příčiny strachu, úzkostí a panických atak
Víte, jak zvládnout konflikt a nedusit v sobě negativní emoce?
Emocionální stres – příznaky:
Emocionální stres nás v životě vždy nějakým způsobem zabrzdí. A rozhodně ne jen v oblasti, které se problém týká. Zastaví nás naprosto všude a máme pocit, že “jedeme na autopilota” a víc rozhodně nemáme šanci zvládnout. Máme pocit, že v našem životě je až příliš mnoho nejistoty a naše optimistické pohledy na svět se obracejí v pesimistické výhledy. Jsme přesvědčeni, že jsme bezmocní. Je pro nás těžké soustředit se na jakoukoliv činnost a v práci přestáváme zvládat běžnou rutinu. Dokonce i naše koníčky, které jsme si ještě nedávno užívaly s radostí, ztratily jiskru. Emocionální stres nemá daleko od mírných depresí, tedy i příznaky, které se objevují, jsou velmi podobné:
- pocity deprese, úzkostí, citová otupělost
- klesající výkon ve škole či v práci
- samota, od lidí kolem sebe si držíte odstup
- pocity viny či beznaděje
- potíže s rozhodováním
- problémy se spánkem
- podrážděnost či agresivita
- trápení se stravováním (ztráta chuti k jídlu nebo naopak nadměrná konzumace potravin)
- fyzické obtíže, jako například: únava, bolesti hlavy či bolesti žaludku
Jak zvládnout emocionální stres?
Emocionální stres může přicházet postupně v případě, že například nejsme zcela spokojeni se svým životem a nevíme si rady, jak dál. Kam směřovat své kroky? Objevuje se však i znenadání, jako reakce na nepříjemné události v našem životě. Stali jsme se například svědky tragické události, máme finanční obtíže, nezvládáme toxické kolegy v práci, zažíváme diskriminaci a podobně. Stejně jako se mohou lišit člověk od člověka příznaky emocionálního stresu, mohou se lišit právě i ony spouštěče, které jej vyvolávají. A co s tím?
- Vyhledejte odborníka: Člověk, který vám skutečně může pomoci vzniklou situaci lépe zvládnout.
- Přijměte současnou situaci: Nepřemýšlejte o tom, jak by to bylo, kdybyste se rozhodli jinak nebo jste v životě udělali jiný krok. Nevzdorujte. Přijměte danou situaci a řešte ji.
- Nepodléhejte emocionálnímu stresu: Mějte po ruce fígle, které vám pomohou zahnat nepříjemné či špatné pocity. Mohou to být dechová cvičení, běh, jóga, intenzivní trénink, žonglování, sbírání bylinek, procházka se psem a podobně.
- Uklidňující předměty: Když bude nejhůř, sáhněte po něčem, co vám dělá dobře. Může to být oblíbená vůně, obrázek domácího mazlíčka, afirmace na kartách, kniha s citáty atd.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku