Letní nachlazení nepropuká jen kvůli klimatizaci. Jak ochránit své zdraví?
Letní nachlazení se nijak zvlášť neliší od toho zimního. Může být však snadno zaměnitelné s alergiemi, neboť příznaky bývají velmi podobné. Pokud v létě nastydnete, budete stejně jako u alergie kýchat, spustí se vám rýma a můžete pociťovat i svědění nebo bolesti v krku. Rozdíl je však v tom, že nachlazení zpravidla do týdne až dvou pomine, kdežto alergické projevy mohou přetrvávat dlouhodobě. Pojďme si tedy říct, jak svou imunitu posílíte a vyhnete se nepříjemnému virovému onemocnění.
Léto je obecně o větším setkávání se s blízkými ale i cizími lidmi. Mnozí s oblibou zahajují grilovací party, oslavy u bazénu anebo se vydají na koncerty či festivaly. Trendem jsou samozřejmě i dovolené jak v tuzemsku, tak i v zahraničí - cestování hromadnými prostředky, jako je letadlo, autobus či vlak představuje také riziko nákazy. Čím více tedy budete pobývat ve společnosti, tím zásadněji jste ohroženi případným letním nachlazením. Pokud ale podniknete jisté kroky k ochraně zdraví, nemusí vám kýchání, smrkání či kašlání překazit radovánky na slunci. Stačí skutečně málo…
Příčiny letního nachlazení
Nejčastější příčinou letního nachlazení jsou enteroviry, což jsou viry žijící běžně ve střevech, zatímco zimní nachlazení mnohem častěji způsobují tzv. rhinoviry. Co se týká enterovirů – existuje až 60 různých druhů, které mohou ono nachlazení způsobit. Někteří lidé jsou vůči nim imunní, avšak stále celosvětově onemocní i několik milionů osob – nejběžněji mezi červnem až říjnem. Příznaky letního nachlazení se příliš neliší od toho zimního. Trápit vás bude zřejmě rýma, bolest hlavy, škrabání v krku a v některých případech se může objevit i zarudnutí očí, zvýšená teplota nebo trávicí obtíže. Nutno také podotknout, že tato virová onemocnění jsou snadno přenosná na jiného člověka prostřednictvím známých kapének – k přenosu virů může dojít nejen kýcháním, kašláním ale i mluvením.
Jak letní nachlazení léčit?
Virová onemocnění, mezi která patří i letní nachlazení, se neléčí antibiotiky, neboť na ně nezabírají. Postačí tedy klidový režim, dostatek nealkoholických tekutin (voda, bylinné čaje) a případně lokální volně prodejné léky na rýmu a nachlazení. Obecně lze říct, že nejlepším „lékem“ na virové nemoci je dostatek spánku. Ten má vysoce regenerační efekt pro organismus. K rychlejší rekonvalescenci též přispějete konzumací plnohodnotné stravy s vysokým obsahem vitaminu C a zinku. Skvělé mohou být i masové vývary (především kuřecí), které mají protizánětlivý účinek. Pakliže budete dodržovat tento léčebný režim, příznaky letního nachlazení by měly pominout do týdne až čtrnácti dní. Jakmile ale nedojde ke zlepšení zdravotního stavu, nezdráhejte se navštívit lékaře.
Prevence je základ aneb Nedejte letnímu nachlazení šanci
Letnímu nachlazení můžete snadno předejít, pokud budete dodržovat jistá opatření:
- Podporujte správnou funkci svého imunitního systému. To znamená eliminovat stres v životě dostatečným odpočinkem, jíst vyvážená jídla s dostatečným obsahem vitaminů a minerálů či případně užívat jakékoliv přírodní doplňky stravy na imunitu.
- Dopřejte si dostatečné množství spánku. Ten je nezbytnou součástí regenerace imunitního systému. Běžně byste měli během noci naspat aspoň 7 až 8 hodin. Tak se skvěle ochráníte před případným letním nachlazením.
- Dbejte na osobní hygienu. Myjte si tedy zejména na veřejných místech častěji ruce – teplou vodou a mýdlem, abyste zabránili šíření patogenů.
- Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi. Jestliže máte ve svém okolí nachlazeného člověka, snažte se omezit kontakt s ním – kvůli kapénkám se totiž snadno nakazíte. Někdy však tomuto nezabráníte, obzvlášť v rodině, proto si myjte řádně ruce při každém kontaktu s předmětem, který nemocný užíval.
- Snažte se nedotýkat obličeje, pokud jste někde ve společnosti nebo na veřejnosti s ostatními lidmi. Přes sliznice se můžete viry způsobujícími letní nachlazení velmi rychle infikovat.
- Udržujte své okolí čisté. Pravidelným úklidem domácnosti (klidně i pomocí dezinfekčních prostředků) eliminujete značně virové patogeny.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku