Terapie tmou navrátí ztracenou energii a posílí imunitní systém

Terapie tmou navrátí ztracenou energii a posílí imunitní systém

Nechali byste se třeba na týden zavřít do naprosté tmy? Tato otázka může znít poněkud děsivě, především pokud trpíte nyktofobií (strachem ze tmy) nebo autofobií/monofobií (strach ze sebe sama/strach z osamění). Tato metoda však může být rozhodně lákavá především pro ty, co vedou hektický život a rádi by se aspoň na malou chvíli zavřeli před světem. Ale i pro ty, co trpí některým z výše zvedených strachů, to může znamenat opravdovou výzvu. Terapie tmou k nám přišla z dálného východu, kde je ceněna jako očistná kúra pro tělo i mysl.

Čtěte také:

Terapie tmou: Pobyt ve tmě, který léčí

Moderní doba a současný životní styl

Moderní doba s sebou přináší velký pokrok v oblasti vědy a techniky, což nám na jednu stranu velmi ulehčuje život, ale na stranu druhou negativně ovlivňuje naše fyzické i duševní zdraví. V mnoha ohledech je náš život řízen počítači a iluzemi, do kterých se noříme i díky internetu. Bez všech technických pomůcek si už teď náš život představujeme jen těžko. Ticho a tma pro nás mohou reprezentovat představu návratu do středověku, a protože jsme často zcela zaujati virtuální realitou a každodenními povinnostmi, tak se stává, že přehlížíme fakt, že na náš životní styl se podepisuje i stále se zhoršující prostředí, ve kterém žijeme.

Stereotyp, stres, nevhodná strana, absence pohybu, nefunkční vztahy a nulová snaha o vlastní seberealizaci nás často zavede k lékaři s potížemi v oblasti žaludku, hlavy a zad, dále s nespavostí, úzkostnými stavy a chronickou únavou. Na všechno dostanete předepsané léky, které většinou Vaše problémy jen potlačí, ale málokdy skutečně vyřeší. Co pro sebe můžete udělat, aby byl Vás život kvalitnější a my se cítili spokojenější?

Fotolia_34374526_XS

Co je terapie tmou?

Jednou z možností, která se nabízí, je podstoupit terapii tmou, která má pozitivní vliv nejen na právě probíhající neduhy, především civilizační choroby, ale velmi dobře působí i jako jejich preventivní opatření. Naše tělo nám dává najevo dostatečně dopředu, že něco není v pořádku (únava, nachlazení, přehnané reakce), když ho dlouhodobě ignorujeme, jsme kvůli oslabenému imunitnímu systému mnohem náchylnější k nemocem, nebo se u nás může začít rozvíjet vážnější onemocnění a to i psychického rázu.

Dokud jsme schopni docházet do práce a najíst se, tak nevidíme důvod, proč bychom měli odpočívat. Ve chvíli, kdy vypadneme z našeho každodenního rytmu a odjedeme na dovolenou, teprve pocítíme, jak moc jsme se zanedbávali a místo dvou týdnů bychom si přáli odpočívat dva měsíce. Proto je rozhodně na místě věnovat se sama sobě i v průběhu roku. Inspiraci můžeme hledat u tibetských mnichů, kteří kromě jiného praktikují i regenerační pobyty ve tmě trvající až sedm týdnů, což je pro nás s naším životním stylem nepředstavitelné.

Jak terapie tmou probíhá?

Terapie tmou neznamená, že budete zamčeni několik měsíců mezi čtyřmi stěnami bez jídla a vody. Naopak v zařízeních evropského charakteru máte možnost (v případě, že zjistíte, že to není to, co hledáte), kdykoliv odejít a tím ukončit terapii. Nemusíte se obávat, že budete trpět hlady. Jídlo bohaté na všechny živiny Vám jednou denně donáší tzv. opatrovník, který s Vámi dle potřeby promluví a zodpoví Vaše otázky.

Během pobytu nemusíte pouze dohánět spánkový deficit, můžete dělat, co Vás napadne. Některé objekty jsou vybaveny i cvičebními stroji, takže můžete zapracovat i na Vaší fyzické kondici. Minimální doporučená délka trvání terapie je jeden týden, což by mělo stačit na Vaši dostatečnou regeneraci. Je prokázáno, že již po pár dnech ve tmě se Vám zlepšuje zrak, sluch a dokonce i rozpoznávací schopnosti pomocí hmatu. Lidé, kteří si touto zkušeností prošli, tvrdí, že se ve tmě zpomalil čas a zlepšila se jejich tělesná kondice, případně shodili i pár kilo. V místnosti jste sami se sebou, bez jakýchkoliv moderních vymožeností, jako jsou mobilní telefony a počítače. Jste daleko od všeho stresu a nic Vás nerozptyluje a neodvádí Vaší pozornost od pocitů a potřeb, které byly odsunuty na vedlejší kolej, protože na ně nebyl čas.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si naopak o pozitivních účincích světla při takzvané fototerapii v našem článku Fototerapie pomůže při nedostatu slunečního světla!

Důvodem, proč se zanedbáváme, bývá problém, že neumíme vydržet sami se sebou, proto chodíme hodně do společnosti, pouštíme si rádio, televizi a trávíme spoustu času na internetu, aby se naše pozornost přesunula jinam. Ovšem pobyt ve tmě je hlavně o Vás, o sebepoznání, o utřídění či přehodnocení si myšlenek a samozřejmě i o regeneraci Vašeho těla. Jak říká jedno české pořekadlo: Ve zdravém těle, zdravý duch.

Fotolia_49762654_XSNež začne terapie a Vy se ponoříte do úplné tmy, dobře si prohlédnete prostor, ve kterém se budete celý týden pohybovat. V plném osvětlení si zmapujete, kde co najdete, a tedy co můžete očekávat. Až budete připraveni, sami si zhasnete světlo. Vaše počáteční obavy budou postupně vystřídány pocitem úlevy, že se o nic a o nikoho nemusíte starat, a konečně si můžete pořádně odpočinout.

Co se děje v průběhu celé terapie je spíše individuální záležitost, někdo vidí různé obrazce a rozpoznává stíny, někdo cvičí a píše, jiný se může věnovat meditaci. Kromě srovnání si svých myšlenek a zbystření smyslů získáme po dobu pobytu ještě něco velmi důležitého a tím je zvýšená tvorba melatoninu. Melatonin je hormon zodpovědný mimo jiné za náš kvalitní spánek. Tvoří se v epifýze (šišinka mozková) a zmírňuje proces stárnutí. Jako silný antioxidant podporuje imunitní systém člověka. Ovšem stejně jako hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční záření, tak hlavním zdrojem melatoninu je naprostá tma. Proto po týdenní terapii tmou cítíte příval energie, radost ze života a u někoho se může probudit i tvůrčí potenciál, Vaše tělo zregenerovalo poškozené buňky a Vaše mysl se odpojila od všedních starostí a stresu. Někteří lidé říkají, že jim terapie zcela změnila pohled na svět i na způsob prožívání svého života, což mohou být další důvody, proč bychom ji měli vyzkoušet.

Terapie tmou v České republice

V České republice existuje v současné době několik zařízení, kde si můžete dopřát léčbu ve tmě. V Beskydech Vás sedmidenní pobyt vyjde na 10.500,- a v Jižních Čechách na 7.700 - 8.400,- (podle výběru typu místnosti). Někomu se může zdát, že ceny jsou trochu přehnané, ale uvědomte si, že jste pod odborným dohledem a ve srovnání s tím, co vše získáte, jde o zanedbatelnou částku. Někteří lidé utratí během roku mnohem více jen za léky, alkohol nebo cigarety, což jsou látky, které většinu problémů jen dočasně utlumí. Proč si letos nedopřát kvalitní dovolenou, která Vám vrátí zpět ztracenou energii a zdraví?

Jak pomoci sám sobě od světelného znečištění

Jestliže nemůžete hned všeho nechat a odjet třeba do beskydské vily, kde terapie tmou nabízejí, tak pro sebe můžete udělat jinou jednoduchou věc, která Vám může zkvalitnit život i ve městě. Náš klidný spánek a tím pádem i zdraví narušuje veřejné osvětlení, blikající nápisy a podsvícené billboardy, které vnikají do našich ložnic a snižují nám tak tvorbu melatoninu.

Ačkoliv celou noc spíme, ráno se probudíme nenaladění, unavení a deprimovaní, jako bychom nespali vůbec. Z dlouhodobého hlediska je takovýto stav neúnosný a přináší sebou různá zdravotní rizika. Řešením mohou být tmavé závěsy nepropouštějící světlo, kombinované se žaluziemi (samotné žaluzie nestačí), nebo si můžete chránit přímo oči a pořídit si speciální masku nebo si přes ně uvázat šátek. Těmito opatřeními si zajistíte pravidelný přísun melatoninu a tedy i lepší odolnost vůči stresovým situacím, virovým onemocněním a jiným civilizačním chorobám.

Fotolia_45286773_XS

S přibývajícím věkem se snižuje i tvorba melatoninu, který je také označován jako hormon spánku, proto se můžete setkat s tím, že starším lidem se zkracuje a přerušuje doba spánku. Pokrok se žene stále kupředu, a protože dnes máme léky už téměř na vše, tak se prodlužuje i průměrná délka života. Není proto divu, že na trhu (USA, Polsko, Slovensko) je dokonce k dostání i melatonin v tabletách. Dobrou zprávou je, že tento elixír mládí, na rozdíl od jiných hypnotik, nezpůsobuje závislost a nemá vedlejší účinky. Ale pokud jste spíše zastánci přirozených zdrojů a chcete melatonin získat z potravy, tak se můžete zaměřit na doplnění své stravy o třezalku, kopřivu, mořské řasy, mák, červenou řepu, ryby a banány a také o pravidelný pohyb (stačí i svižné procházky), který je zároveň prevencí nemocí pohybového aparátu.

Více o terapii tmou

Pro ty, co by si nejprve rádi přečetli odborné publikace o terapii tmou, než ji sami absolvují, doporučujeme několik zajímavých titulů, kde se dočtete pozoruhodné zážitky a zkušenosti z této oblasti.

  • Jako první se nabízí kniha napsaná německým psychologem a etnologem Holgerem Kalweitem Dunkel terapie, léčba tmou a vize vnitřního světa, ve které se dočtete, jak se autor seznámil s budhhistickou metodou yangtik (pobyt v naprosté tmě), která je chápána jako příprava na smrt a na zátěžové situace v životě. Metodu upravil do evropských měřítek a pak ji úspěšně rozšířil po celém světě včetně České republiky.
  • Dalším titulem, za který je zodpovědný Andrew A. Urbiš působící v rehabilitačním centru v Beskydech jako terapeut, je Terapie tmou. Autor se zasadil o vystavění objektu určeného k léčbě tmou. Ve své knize uvádí, že kromě celkové regenerace organismu je tato terapie vhodná i pro osoby trpící Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.
  • Do třetice stojí za zmínku opravdu nevšední kniha od jeskyňáře a biospeleologa (věda o jeskynních živočiších) Romana Mlejnka, který sám a dobrovolně strávil v naprosté tmě deset dnů, což by nebylo tak zvláštní, kdyby se za tímto dobrodružstvím nenechal spustit přímo do jeskyně. Po celou dobu měl mnoho vizí a halucinací a dělal si záznamy na diktafon, které pak zpracoval do beletrie Cesta slepých brouků. Jestli Vás jeskyně zajímají blíže, tak se určitě podívejte na film od stejného autora Poseidon - podzemní labyrint, kde si i prohlédnete kouzelné nitro Adršpašsko-teplických skal.

 

A co vy? Vyzkoušeli byste terapii tmou na vlastní kůži? Napište nám do diskuze pod článkem.



Diskuse k článku

  • Jana Stanzelová

    14:32 15. 4. 2015 +1
    Therapii tmou by nemněl podstupovat každý,je nutné lékařské vyšetření . Kontroly několikrát za 24 hodin jsou rovněž nutností,bez toho aby o tom sledovaný věděl,je mnoho zdravotních rizik.
  • Renda Yeti

    11:40 14. 4. 2015 0
    tak to je parada :-) ..jestli terapie tmou takhle pomohla s anorexii :-) ..i duvod proc, dava celkem smysl ..tak preji at Vam to vydrzi!! Renda
  • Martina M.

    09:57 12. 4. 2015 0
    Ahoj, terapie tmou pro mne byla poslední možnost, jak se vyrovnat s anorexií, kterou trpím již od puberty, tedy přes 10 let. Měla jsem možnost poznat sama sebe tak, že jsem týden neviděla obraz svého těla a měla jsem tu zkušenost, že moje tělo je úžasné takové jaké je. Z terapie tmou z Lomce od Kutné Hory jsem s vrátila teprve před třemi týdny, ale již nyní vím, že anorexie je pryč. Děkuju. Děkuju. Děkuju. S láskou Martina M.
  • Petra Kusá

    20:14 9. 2. 2015 0
    Našla jsem na netu tohle, jsou tam i záběry zevnitř.. https://www.youtube.com/watch?v=nhikzbGop20
  • Jaroslav Hejný

    14:54 19. 6. 2014 +1
    Terapii tmou jsme podstoupil v Lomci u Tomáše a Lenči protože jsem již nezvládal pracovní stres. Za 7 dní pobytu ve tmě jsem pochopil, že práce není to nejdůležitější v mém životě a že splnit očekávání druhých (hlavně nadřízených) je jen program v hlavě. Moc Děkuju za tu zkušenost.
  • Kamil Hurský

    13:07 22. 4. 2014 0
    Terapie tmou mi pomohla dostat se ze ztráty partnerky. Jastliže máte těžký zážitek a nemáte čas se s ním vyrovnat, doporučuji tuto formu terapie.
  • Kateřina Trnková

    21:28 15. 2. 2014 0
    Dobrý den, pane Novotný. Připravuji reportáž (pouze zvukovou) o tématu terapie tmou a sháním člověka, který terapii zkusil na vlastní kůži a mohl by mi k tomu něco říct - své dojmy, pocity po "zavření dveří" apod. Jenom krátce. Pokud byste byl tak ochotný, byla bych Vám moc vděčná. Děkuji. V případě zájmu mě kontaktujte na kat.tka@seznam.cz.
  • Jaroslav Novotný

    13:40 20. 12. 2013 0
    Terapii tmou jsem podstoupil minulý měsíc. Mohu jen potvrdit, že se nyní cítím skvěle.
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.