České koledy: Všichni je známe, ale kde se vlastně vzaly a kdy vznikly?
S blížícími se vánočními svátky se začínají odevšud linout vánoční koledy. V obchodech a na vánočních trzích to jsou často populární zahraniční vánoční písničky, doma si ale spousta z nás ráda pustí nebo zazpívá klasické české vánoční koledy. Písničky jako Nesem vám noviny či Narodil se Kristus Pán známe každý už od útlého dětství. Často ale vůbec netušíme, kdy tyto koledy vznikly a jaká je jejich historie. Tak čtěte pozorně, dneska se to všechno dozvíte.
Vánoční cukroví - nejlepší recepty: Vedou u vás vanilkové rohlíčky, vánoční perníčky nebo linecké?
České vánoční koledy mají dlouhou historii
Ať už slavíte Vánoce co nejtradičnějším způsobem, nebo dodržujete jen pár vánočních zvyků, vánoční koledy si pravděpodobně alespoň na Štědrý den pustíte nebo zazpíváte. Tento zvyk je prastarý a předává se z generace na generaci, stejně jako právě zpívané koledy. Je jasné, že časem se zapomnělo na to, jak která píseň vznikla, a možná někteří ani pořádně neví, proč se vlastně koledy zpívají.
První vánoční písně oslavovaly Pannu Marii
Poprvé se vánoční písně začaly objevovat v 11. století – respektive z této doby o nich můžeme najít první písemné záznamy. Nešlo ještě o koledy, spíše o náboženské písně a chvalozpěvy s mariánskou tematikou. Od 14. století se ale začíná zdůrazňovat advent a vznikají vánoční koledy, které oslavují Pannu Marii.
Jak vznikly skutečné vánoční koledy?
Dnes si české vánoční koledy zpíváme všichni, na počátku jejich historie šlo však o písně určené pro „profesionální zpěváky“ v kostelech. Až postupem času tyto vánoční písně zlidověly a začali si je zpívat všichni, i chudší obyvatele a hlavně děti. To už můžeme skutečně mluvit o koledách. Malí koledníci je zpívali, když chodili na Štědrý den, na svatého Štěpána nebo třeba na Tři krále dům od domu a písničkou žádali o koledu – nějakou výslužku a drobné podarování.
Vánoční koledy z celé Evropy
Vánoční koledy se také šířily díky potulným tovaryšům, žákům a poutníkům, kteří je zpívali a přenášeli napříč celou Evropou. Cizí koledy se překládaly do místního jazyka, kde zlidověly a často se ani neví, odkud taková koleda původně pocházela. Je to ale vlastně skoro jedno, jejich obsah byl všude stejný – oslavovaly narození Ježíše Krista a také jeho matku.
Narodil se Kristus Pán a jiné vánoční koledy
Je důležité připomenout, že právě české vánoční koledy byly dokonce prvními písněmi v češtině – v období husitských válek se zpívaly zásadně česky a zpívaly se všude. Tehdy se třeba začala psát historie dodnes tolik známé vánoční koledy Narodil se Kristus Pán.
Doslova rozkvět zažily české vánoční koledy v 16. a hlavně v 17. století, kdy se masově rozšířily mezi lid. Vznikaly zpěvníky a kancionály, a právě značná část jejich obsahu patřila právě vánočním písním. Ze 17. století se dodnes dochovala například známá česká vánoční koleda Chtíc aby spal od Adama Václava Michny z Otradovic. Barokní skladatel je autorem řady vánočních písní, z nichž ale zlidověla právě tato.
Autoři neznámí, ale jejich české vánoční koledy si zpíváme dodnes
Většinou však autory vánočních koled ani neznáme. Víme jen to, že je často psali vesničtí učitelé a kantoři, kteří někdy vedli i kostelní sbory, nebo třeba varhaníci a další. Právě od východočeského učitele pochází koleda Já bych rád k Betlému.
Ze 17. století dále známe také české vánoční koledy jako Půjdem spolu do Betléma, Nesem vám noviny nebo Štědrej večer nastal, kterou zpívali malí koledníci při obcházení vesnice a koledování. Za výslužku dávali hospodářům zelené větvičky jmelí jako symbol zdraví.
České vánoční koledy i české vánoční mše
Kromě dodnes známých koled v období baroka vznikaly také české vánoční mše. A určitě už každý víte, jaký příklad bude následovat – ano, nejznámější skladbou tohoto žánru je mše Hej mistře od Jakuba Jana Ryby.
Takzvaná „Rybovka“ dodnes pravidelně rozeznívá kostely na vánoční půlnoční mši a o Vánocích i před nimi se zpívá také na náměstích nebo kdekoliv jinde.
Vánoční koledy o valaších i o (ne)úspěšném koledování
Jak už jsme řekli, většina českých koled má stejně jako koledy, které vznikaly všude po světě, jednotné téma. Zpívá se hlavně o narození Ježíše, Spasitele. Objevuje se také motiv pastýřů, které vzbudila zářící kometa na obloze, cesta do Betléma a také pouť tří králů. Právě o pastýřích je také česká vánoční koleda Pásli ovce valaši, ve které se zpívá o italských pastýřích, kteří na Moravu hojně přicházeli.
Koledy bývají také právě o koledování a o tom, jak to občas při něm dopadlo – jak se zpívá ve známé písničce Koleda, koleda, Štěpáne.
Moderní vánoční koledy
České vánoční koledy se zpívaly i v pozdějších dobách, předávaly se z generace na generaci, a tak nám dodnes o Vánocích zní písně, které si mohli zpívat i naši dávní předkové. Ani novodobí autoři a skladatelé však koledy neopomněli a vznikla tak třeba známá vánoční písnička Vánoce, Vánoce přicházejí od Josefa Vomáčky a Zdeňka Borovce.
České vánoční koledy nebo písně z ciziny?
Do češtiny byly také přeloženy mnohé zahraniční koledy – třeba Tichá noc původem z Rakouska (v originále Stille Nacht), kde vznikla v na začátku 19. století, nebo americká lidová vánoční píseň Jingle Bells, kterou u nás známe jako Rolničky, rolničky. To už je ale jiná historie.
Ať už dáváte přednost tradičním českým vánočním koledám, nebo si rádi zanotujete i ty zahraniční, určitě na tento krásný vánoční zvyk nezapomínejte.
Jaké české vánoční koledy jsou vaše nejoblíbenější?
Diskuse k článku