Čeští vědci bodují, chmel bude díky nim mnohem prospěšnější
Více léčivých látek i hořkých kyselin by mohl mít v budoucnu oblíbený chmel. Bude tedy i mnohem zdravější. Zasloužili se o to čeští vědci. A sklízejí potlesk.
Experti chtějí zdravějšího chmele docílit pomocí genetických úprav CRISPR-Cas9. Pro úpravu chmele je využili jako první na světě, techniku úspěšně otestovali na genu ovlivňujícím barvu. Teď je zajímají geny zásadní pro tvorbu látek, které jsou důležité pro pivovarnictví nebo farmacii.
Takzvané molekulární nůžky CRISPR-Cas9 patří k významným objevům posledních dekád. Vědci mohou díky nim s velkou přesností změnit genetickou informaci živočichů, rostlin i mikroorganismů. Američanka Jennifer Doudnaová a Francouzka Emmanuelle Charpentierová za jejich vývoj loni získaly Nobelovu cenu za chemii. Technologie je velkou nadějí pro léčbu rakoviny i dědičných chorob.
V případě rostlin už tuto metodu výzkumníci využili v řadě případů – od modelových rostlin po hospodářsky využitelné plodiny jako rajče, pšenice nebo ovocné dřeviny. Chmel otáčivý si poprvé vybrali výzkumníci v Českých Budějovicích.
Diskuse k článku