Vypěstovat vlastní chmel není žádná věda

Vypěstujte si vlastní chmel! Umí dokonale zklidnit nervy i žaludek. A můžete si z něj vyrobit i domácí zelené velikonoční pivo!

Jako pivní surovinu ho zná každý, ale jako léčivou bylinu? Než si po obědě otevřete jedno „zdravotní“ pivo, seznamte se s jeho základní surovinou. Chmel umí dokonale zklidnit nervy, pomáhá bojovat se stresem a tiší zažívání.

Chmel otáčivý se k nám dostal v roce 859 – tedy možná už dříve, ale teprve z této doby o něm máme první zmínky. O jeho rozšíření na našem území se zasadil Karel IV. Dnes už si můžete chmel bez problémů vypěstovat na vlastní zahrádce. Povíme vám, k čemu je dobrý a naučíme vás uvařit si vlastní pivo.

Chmel a jeho pozitivní účinky na zdraví

Chmel působí proti bakteriím a dokáže zničit zhruba 40 druhů těchto choroboplodných zárodků. Dokonce i bakterie, proti kterým přestala být antibiotika účinná, což bylo vědci opakovaně prokázáno. Chmel navíc zamezuje množení infekcí podílejících se na vředech žaludku a vzniku rakoviny. Léčebné účinky mají především samičí plodní šištice. Tradičně se chmel využívá především jako přírodní lék při nespavosti, nervové vyčerpanosti, stresu, přepracování, napětí, podráždění, bušení srdce nervového původu a nervozitě. Tiší bolest – zejména bolest hlavy a migrény – a zabírá proti křečím. Je močopudný a lehce projímavý, pomáhá při revmatismu a zánětech nervů či kůže. Ideální je pro ženy v přechodu a muže v andropauze – mírní potíže spojené s tímto životním obdobím. Čistí krev a játra, dříve se chmel užíval jako lék při teplotě a horečce. Co se žaludku týče, zde jako jedna z mála bylin umí řešit i záněty. Předchází žaludečním vředům, povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv a tím i chuť k jídlu, a dokonce působí preventivně i proti rakovině tohoto orgánu. Jeho, snad jediným negativem je to, že mírně snižuje sexuální apetit. A to stejnou měrou u mužů i u žen. Chmelové šištice se používají nejčastěji ve formě čaje, odvaru nebo tinktury. 

Čtěte také:

Domácí výčep - vychutnejte si čepované pivo v pohodlí domova

Tinktura z chmele

Čeští vědci bodují, chmel bude díky nim mnohem prospěšnější

Vypěstujte si vlastní chmel

K růstu chmel potřebuje vlhčí místa – křoviny, lužní lesy či na březích potoků a řek. Zde vytváří poměrně hustý porost. A tady všude se s ním můžeme setkat jako s planou rostlinou. Nicméně chmel je u nás rostlina převážně pěstovaná. Kvete během června a července. Je však nutné přes léto rostlinu často a hodně zalévat. Ovšem pozor – půda nesmí být podmáčená. Jeho plody – chmelové šištice – dozrávají na konci srpna. Šištice otrháme, ale zbytek rostliny ponecháme – dojde ke stažení živin do kořene. Až teprve po uvadnutí a odumření šlahouny odstraníme. Při uchování je nutné počítat s tím, že šištice obsahují cca 80 % vody, musíme je tedy vhodně zpracovat. Při sušení bychom měli dosáhnout ideální vlhkosti 7-10%. Jinak by se chmel začal drolit a mohl by se zapařit. Nejlepší možností je chmel následně zamrazit nebo uchovat v nádobě, ze které odsajeme vzduch. Jinak totiž velmi rychle ztrácí svoji účinnost. Pokud bychom ho nechali na vzduchu, během několika málo měsíců by ztratil svoji účinnost. 

Chmel na talíři

V kuchyni se často využívají mladé výhonky, jež můžeme upravovat podobně jako například chřest. Dříve se často připravoval chutný chmelový salát z výhonků jen se solí, pepřem, octem a olejem. Tento salát dokonce kdysi patříval k vybraným lahůdkám na šlechtickém stole. Chmelové výhonky se dají nasekat do i polévky, nakládat nebo rozmixovat a rozvařit se smetanou na výbornou omáčku, například k uzenému masu. 

Výroba domácího piva není nic náročného

Zelené velikonoční pivo – recept:

Přísady: 

Příprava:

Chmel a kopřivy dáme společně do většího hrnce. Zalijeme vodou a dáme vařit. Můžeme mírně přikrýt pokličkou. Po půlhodině přidáme cukr a vaříme ještě dalších zhruba 15 minut. Přikryjeme pokličkou a necháme zcela zchladnout. Následně přidáme rozdrobené kvasnice a necháme dva dny kvasit. Z povrchu nápoje sbíráme průběžně kvasnicovou pěnu. Vždy čistou lžící nebo naběračkou! Po uplynutí dvou dnů směs přecedíme a slijeme do lahví. Zelené pivo skladujeme výhradně v chladničce a spotřebujeme co nejdříve.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!