Čekanka: Jak ji zařadit do života?
Čekanka je typickou bylinkou české krajiny, která vydrží i velká sucha. V současné době si čekanku nejčastěji spojíme s kořenem, ze kterého se vyrábí tolik známé karo nebo s modrými kvítky, které zdobí nejednu louku a nejčastěji se v tradičním bylinkářství používají pro podporu očí. Čekanka však byla pro své účinné látky vyšlechtěna v čekanku listovou a ta by neměla chybět zase na našem stole. Jak čekanka působí na naše zdraví a jak ji zařadit do jídelníčku?
Čekanka kořen: Podpořte játra a trávení
O účincích této krásné rostliny už věděli staré civilizace. Moderní doba v nich objevila důvod, proč má čekanka na lidský organismus pozitivní vliv. Kořen čekanky obsahuje velké množství hořčinů, které podporují trávení, dále pak látky jako flavonoidy nebo inulin. Čekanka je bohatá také na vitamin A, vitamin C a minerální látky jako draslík, hořčík, železo nebo kyselinu listovou. Významnou látkou je právě inulin, který má lehce projímavé účinky. Tradičně se kořen čekanky používal na podporu chuti k jídlu, při potížích se zácpou, na podporu vylučování žluči anebo jako mírné sedativum. Údajně čistí krev. Nápoj z kořene čekanky se používá obvykle místo kávy, neboť neobsahuje kofein. Paradoxně by si však na něj měly dát pozor těhotné, neboť může urychlit nástup menstruačního cyklu.
Čekanka: Květy působí na zrak a zahání vrásky
Čekanka svými modrými květy u básníků vyvolává asociaci mladé dívky, která vyhlíží svého milého. Nebude tedy náhoda, že právě květy (které se obvykle sbírají v červenci) pozitivně působí na stav zraku. V tomto případě se však nepoužívá vnitřně, ale ve formě výplachů nebo obkladů, které zklidňují. Vychladlý nálev se hodí například při zánětu spojivek. Listy čekanky se používaly též ve formě obkladů, nejčastěji ke zmírnění kožních zánětů a otoků. Tyto obklady se využívaly i pro ekzematickou pleť, případně jako sérum na zpomalení tvorby vrásek. Jen pro úplnost, šťáva z kořene se zase doporučuje pro podporu růstu vlasů.
Čekanka listová: Chutná zelenina
Čekanka neboli čekankové puky jsou křehké a lehce nahořklé listy, které vypadají jako květ těsně před rozevřením. Mnoho lidí ji objevilo teprve nedávno, jiní si ji sami doma pěstují. Čekanku můžeme vidět v zelené a červené variantě. Nejčastější použití čekanky je samozřejmě do salátů. Oživí chuť a zároveň dodá řadu pro tělo prospěšných látek (listy obsahují vitaminy B, C, minerály – vápník, fosfor, železo), vlákninu a hořčiny – odtud nahořklá chuť). Lze však i tepelně upravit (zapéct, uvařit polévku). Z hlediska výživových hodnot je čekanka z 94 % tvořena vodou, bílkoviny (proteiny) pak tvoří 1 % (u zeleniny dost významné číslo). Důležitý je i obsah vlákniny. Sacharidy ani tuky zde téměř nenajdete. Výhodou čekanky, resp. obsažených hořčinů je její lehká stravitelnost. Hodí se i pro diabetiky nebo pro osoby v redukční dietě.
Čekana listová: Jaké účinky se jí připisují?
- Podporuje správnou funkci jater a žlučníku
- Stimuluje krevní oběh
- Přispívá k ochraně cévních stěn, reguluje krevní tlak a působí na cholesterol
- Detoxikuje střeva a trávicí trakt
- Předchází poruchám trávení, upravuje stolici
- Udržuje střevní mikrobiom v optimálním stavu
- Přispívá k regeneraci střevní sliznice
- Váže na sebe těžké kovy a tím brání jejich usazování v těle
Zapečená čekanka se sýrem
Mezi rychlé, chutné a zdravé večeře můžete zařadit také zapečenou čekanku se sýrem. Na dvě porce budete potřebovat tři čekankové puky, které nakrájíte na čtvrtiny, větší cibuli a 150–200 g sýra dle chuti (od parmezánu po raclette). Orestujte nakrájenou cibuli na oleji a na poslední minutku přihoďte i čekanku. Vytáhněte a vložte vše do zapékací mísy, přičemž čekanku posypte sýrem. Vložte na pár minut (než se rozpustí sýr a vytvoří krustičku) na gril. Ihned podávejte.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku