První letošní zelenina na vašem stole. Jaká by zde neměla chybět?
Zelenina by v našem jídelníčku neměla chybět v žádném z ročních období. Během jara to však platí dvojnásob. Síla probouzející se přírody dokáže do zeleniny vetknout tolik vitaminů a dalších blahodárných látek, že naše tělo i psychika doslova zaplesá. Jaká zelenina je na jaře první? A jaký vliv má na naše zdraví?
Jarní zelenina: Ředkvičky
Mezi klasiku jarní zeleniny patří právě ředkvičky. Mají velmi krátkou vegetační dobu (obvykle 30–35 dnů od výsevu po sklizeň). Koření velmi mělce a jsou odolné vůči chladu. Vybrat si můžete z řady odrůd, které vedle se vedle tvarů a velikosti liší i barvou. A proč by neměla chybět na našem stole? Ředkvička totiž nakopne naše zdraví – obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, zejména kyselinu listovou a též vitamin K. Z minerálních látek oceníte hořčík, železo, vápník, síru či draslík. Oceňovaná je pro různé silice a hořčičné oleje. Obsahuje také vlákninu, která podporuje trávení a tím i rychlejší vylučování toxinů z těla. Je tedy skvělou detoxikační zeleninou. Ředkvičky působí antisepticky obzvlášť v oblasti ústní dutiny a nosohltanu, podporují zdraví očí, ale také přispívají k normální činnosti srdečního svalu.
Jarní zelenina: Zelený hrášek
Čerstvý zelený hrášek patří mezi vitaminové bomby. Z první úroky se můžeme těšit už ca 80 dní po výsevu. Tento první hrášek by se ideálně měl konzumovat čerstvý, neboť při tepelné úpravě ztrácí většinu ze svých úžasných látek. Zelený hrášek (resp. účinné látky v něm) dokáže podpořit naši pozornost, dodává energii, snižuje krevní tlak, chrání kůži před sluncem a díky vláknině podporuje naši peristaltiku (opět patří mezi detoxikační zeleninu). Najdete v něm například vitamin C, betakaroten, železo, draslík.
Jarní zelenina: Jarní cibulka
Jarní cibulka nadchne pro svou jemnou chuť, hodí se jako osvěžení na brambory, ale také na chleba s máslem. Udělá radost i v salátech. Jarní cibulka je bohatá na vitaminy (C, B, A, K) i minerály (fosfor, draslík, chrom, mangan) a vlákniny. Podporuje zdravé kosti, udržuje zdraví očí, je antioxidantem a optimalizuje činnost imunitního systému. V řadě studií se uvádí jako možná prevence snižující riziko vzniku rakoviny.
Jarní zelenina: Listy na talíř
Mezi klasickou zeleninu jarního období, která umí pro naše zdraví udělat zázraky patří i různé saláty. Opět je lepší vsadit na jejich čerstvost, a kromě klasického salátu je třeba konzumovat ve formě smoothie.
- Čekanka – pro mnohé je známá zejména pro svůj kořen, ze kterého se vyrábí oblíbené Karo (silně podporuje trávení), nicméně skvěle chutnají i listy. A to nejenom morčatům. Mají lehce nahořklou chuť a příjemně křupou. Lze ji dávat například dětem na svačinu k pomazánce a celozrnnému pečivu anebo přimíchat do salátu. Obsahuje hodně vlákniny a ta upravuje činnost střev, ale také činnost srce, v tradičním bylinkářství ji bylo připisování čištění krve a podpora žlučníku a jater. Mezi zajímavé látky patří vápník, železo nebo měď.
- Hlávkový salát – klasika, která se hodí pořád. Listy hlávkového salátu jsou „načechrané“, křupavé a šťavňaté s lehce nasládlou chutí. Údajně povzbuzuje trávení a činnost jater, odtraňuje únavu a zvyšuje svalovou výkonnost. Používá se jako součást prevence kardiovaskulárních onemocnění. Je silně močopudný. Naleznete zde například draslík, fosfor, sodík, vápník, železo, ale také vitaminy A, skupinu B, C nebo E a K.
- Kopřivy – Velikonoce jsou letos sice už za námi, ale stále můžete potkávat probouzející se kopřivy. Právě ty se hodí do řady pokrmů a připravit z nich můžete například i chutný kopřivový „špenát“. Kopřiva údajně pomáhá při bolestech kloubů, působí na močový trakt, snižuje krevní tlak a zastavuje krvácení. Využívá se též jako podpora při alergiích.
- Špenát – ať už zvolíte baby odrůdu nebo klasiku, pak vězte, že vaše tělo je ocení. Baby odrůda lze pěstovat i v truhlíku na balkóně. Špenát obsahuje karotenoidy, lutein, vitamin K a vitaminy C, D, E a skupinu B. Přispívá k tvorbě červených krvinek, udržuje dobrý stav kardiovaskulárního systému a díky látkám cholin a inositol je považován za možnou prevenci aterosklerózy.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku