Jarní zelenina přinese mnoho vitaminů

První letošní zelenina na vašem stole. Jaká by zde neměla chybět?

Zelenina by v našem jídelníčku neměla chybět v žádném z ročních období. Během jara to však platí dvojnásob. Síla probouzející se přírody dokáže do zeleniny vetknout tolik vitaminů a dalších blahodárných látek, že naše tělo i psychika doslova zaplesá. Jaká zelenina je na jaře první? A jaký vliv má na naše zdraví?

Jarní zelenina: Ředkvičky

Mezi klasiku jarní zeleniny patří právě ředkvičky. Mají velmi krátkou vegetační dobu (obvykle 30–35 dnů od výsevu po sklizeň). Koření velmi mělce a jsou odolné vůči chladu. Vybrat si můžete z řady odrůd, které vedle se vedle tvarů a velikosti liší i barvou. A proč by neměla chybět na našem stole? Ředkvička totiž nakopne naše zdraví – obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, zejména kyselinu listovou a též vitamin K. Z minerálních látek oceníte hořčík, železo, vápník, síru či draslík. Oceňovaná je pro různé silice a hořčičné oleje. Obsahuje také vlákninu, která podporuje trávení a tím i rychlejší vylučování toxinů z těla. Je tedy skvělou detoxikační zeleninou. Ředkvičky působí antisepticky obzvlášť v oblasti ústní dutiny a nosohltanu, podporují zdraví očí, ale také přispívají k normální činnosti srdečního svalu.

Jarní zelenina: Zelený hrášek

Čerstvý zelený hrášek patří mezi vitaminové bomby. Z první úroky se můžeme těšit už ca 80 dní po výsevu. Tento první hrášek by se ideálně měl konzumovat čerstvý, neboť při tepelné úpravě ztrácí většinu ze svých úžasných látek. Zelený hrášek (resp. účinné látky v něm) dokáže podpořit naši pozornost, dodává energii, snižuje krevní tlak, chrání kůži před sluncem a díky vláknině podporuje naši peristaltiku (opět patří mezi detoxikační zeleninu). Najdete v něm například vitamin C, betakaroten, železo, draslík.

Čtěte také:

Zahrada v dubnu

Jarní zelenina: Jarní cibulka

Jarní cibulka nadchne pro svou jemnou chuť, hodí se jako osvěžení na brambory, ale také na chleba s máslem. Udělá radost i v salátech. Jarní cibulka je bohatá na vitaminy (C, B, A, K) i minerály (fosfor, draslík, chrom, mangan) a vlákniny. Podporuje zdravé kosti, udržuje zdraví očí, je antioxidantem a optimalizuje činnost imunitního systému. V řadě studií se uvádí jako možná prevence snižující riziko vzniku rakoviny.

Zelený hrášek je plný blahodárných látek

Jarní zelenina: Listy na talíř

Mezi klasickou zeleninu jarního období, která umí pro naše zdraví udělat zázraky patří i různé saláty. Opět je lepší vsadit na jejich čerstvost, a kromě klasického salátu je třeba konzumovat ve formě smoothie.

  1. Čekanka – pro mnohé je známá zejména pro svůj kořen, ze kterého se vyrábí oblíbené Karo (silně podporuje trávení), nicméně skvěle chutnají i listy. A to nejenom morčatům. Mají lehce nahořklou chuť a příjemně křupou. Lze ji dávat například dětem na svačinu k pomazánce a celozrnnému pečivu anebo přimíchat do salátu. Obsahuje hodně vlákniny a ta upravuje činnost střev, ale také činnost srce, v tradičním bylinkářství ji bylo připisování čištění krve a podpora žlučníku a jater. Mezi zajímavé látky patří vápník, železo nebo měď.
  2. Hlávkový salát – klasika, která se hodí pořád. Listy hlávkového salátu jsou „načechrané“, křupavé a šťavňaté s lehce nasládlou chutí. Údajně povzbuzuje trávení a činnost jater, odtraňuje únavu a zvyšuje svalovou výkonnost. Používá se jako součást prevence kardiovaskulárních onemocnění. Je silně močopudný. Naleznete zde například draslík, fosfor, sodík, vápník, železo, ale také vitaminy A, skupinu B, C nebo E a K.
  3. Kopřivy – Velikonoce jsou letos sice už za námi, ale stále můžete potkávat probouzející se kopřivy. Právě ty se hodí do řady pokrmů a připravit z nich můžete například i chutný kopřivový „špenát“. Kopřiva údajně pomáhá při bolestech kloubů, působí na močový trakt, snižuje krevní tlak a zastavuje krvácení. Využívá se též jako podpora při alergiích.
  4. Špenát – ať už zvolíte baby odrůdu nebo klasiku, pak vězte, že vaše tělo je ocení. Baby odrůda lze pěstovat i v truhlíku na balkóně. Špenát obsahuje karotenoidy, lutein, vitamin K a vitaminy C, D, E a skupinu B. Přispívá k tvorbě červených krvinek, udržuje dobrý stav kardiovaskulárního systému a díky látkám cholin a inositol je považován za možnou prevenci aterosklerózy.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Potřebujete urgentní půjčku od velmi silného investora na konsolidaci nevýhodných půj...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!