Zahrada v dubnu
Roubujeme a prořezáváme stromy
Jakmile začnou na větvích ovocných stromů rašit pupeny, můžete začít s jejich roubováním. Vyberte si podle lunárního kalendáře den plodu, tedy když je Měsíc ve znamení Berana, Lva nebo Střelce. Před rozkvětem ještě seřízněte mladé výhony bujně rostoucích jabloní a hrušní, v době květu se řežou višně, hrušně, meruňky a broskve. Prořežte také angrešt. Kmeny stromů přihnojte kompostem a nastelte drcenými větvičkami z ovocných stromů, slámou nebo jiným mulčovacím materiálem, aby se v půdě udržela vlhkost a nezačal kolem něj růst plevel. Dejte pozor, aby se mulč nedotýkal kmene, mohlo by docházet k jeho zahnívání. Z toho důvodu je dobré kmen obložit kameny, ztíží to také přístup některých škůdců na strom. Kolem stromů vysejte lichořeřišnici, která odpuzuje škůdce a je vhodným zpestřením zeleninových salátů. Loni vysazené stromy by měli už také rašit, pokud ještě nezačaly, tak se zřejmě neujaly. Vykopejte je, díru zasypte kompostem a osejte zeleným hnojením.
Oséváme zeleninové záhonky
Nyní již můžete na záhony vysévat různou zeleninu. Při výsadbě vyzkoušejte smíšené kombinace rostlin, které si vzájemně pomáhají a lépe tak rostou a prospívají. Na jeden záhon tedy vysejete například mrkev s cibulí, ochrání se vzájemně proti chorobám. Můžete vysévat mrkev, petržel, ředkvičky červenou řepu, sázíme rané brambory. Vysejte také zelí, růžičkovou kapustu, květák, hlávkový a ledový salát, pórek, melouny, rané kedlubny. Koncem dubna vysejte okurky a vysaďte předpěstované saláty. Do skleníků nebo za okno vysejte rajčata a papriky pro pozdější výsadbu. Rostliny, které jste vysadili na podzim, podle potřeby vyjednoťte a dosaďte mezi ně další druhy podle vhodných kombinací rostlin.
Připravíme okrasné záhony
Z okrasných záhonů odstraňte opadané listí ze stálezelených trvalek a keřů, vyhrabejte suchou trávu a zbytky zimního krytu, trávník můžete prokypřit speciálními hráběmi. Ve dnech, kdy Měsíc prochází znamením Blížence nebo Vah, vysejte do okrasné zahrady měsíček, lichořeřišnici, aksamitník, slunečnice, chrpy, okrasné dýně, krásenky, svlačec a cypřiše. Nyní již vykvetla většina cibulovin. Po odkvětu jim odstraňte semeníky, aby se rostliny nevyčerpávaly tvorbou semen. Můžete vysadit lilie, pozor ale, aby nechráněné cibulky nebyly na čerstvém slunci, které by je mohlo poškodit. Seřízněte růže, prokypřete jim půdu a odstraňte suché, nemocné a staré výhony. Přezimované balkonové rostliny vyneste na teplo a světlo, seřízněte je a přesaďte.
Nezapomeňte ani na ptáčky, budou vám dobrými pomocníky při sběru škůdců. Jejich pítko doplňujte pravidelně čistou vodou, připravte jim budky pro vyvedení mladých.
Divočina na zahradě
Nechte na své zahradě místo, kam nebudete vůbec zasahovat, tzv.divočinu. Ponechte zde růst kopřivy, neodstraňujte trouchnivějící kus stromu, nestříhejte planý keř. Toto místo poslouží jako úkryt různým zvířecím pomocníkům, třeba ježkovi nebo slepýši. Z kopřiv si udělejte očistnou jarní kůru a budete je také potřebovat na výrobu přírodního hnojiva – kopřivové jíchy.
Diskuse k článku
jana