Staročeská kuchyně je skromná, avšak chutná

Staročeské recepty snadno a rychle: Připravte si oukrop a další dobroty staročeské kuchyně

Oukrop je staročeská polévka, která byla tradičně servírována v chladných měsících roku. Díky pořádné dávce česneků odežene bacily z celého okolí. Zahřeje a skvěle chutná. Oukrop patří mezi tradiční oblíbené staročeské recepty. Připravte si ho podle našeho osvědčeného receptu.

Staročeská kuchyně, recepty našich babiček. Opět přichází do “módy” a my se vracíme ke starým dobrým jídlům, které naši předkové měli na talíři. Staročeské recepty jsou většinou i levné a využívá se při nich tradičních ingrediencí. Na které jsme dnes, v moderní době, docela pozapomněli. Připravte si dobroty, která zahřejí vaše tělo i duši. Oukrop je jednou z nich.

Staročeské recepty: Oukrop

Tradiční staročeský oukrop se připravoval podobně jako dnešní česnečka. Jen dříve se polévka připravovala z vody, ve které se vařily brambory.

Čtěte také:

Staročeské jidáše nesmí chybět na vašem velikonočním stole

Staročeské polévky 3x jinak: Uvařte si je levně a chutně na oběd nebo k večeři

Staročeské recepty našich babiček: Kuřecí maso ve třech různých obměnách

Přísady:

  • 1 l vody
  • 8 stroužků česneku
  • 1 vejce
  • 1 lžička sádla
  • majoránka
  • pepř
  • sůl

Příprava: 

Vodu na oukrop přivedeme k varu. Přidáme do ní utřený česnek, majoránku, pepř, sůl i lžičku sádla. Chvíli povaříme a těsně před odstavením přidáme do polévky rozkvedlané vejce. Do polévky můžeme přidat kostky nasucho opečeného chleba.

Staročeské recepty: Slezské stryky

Staročeské recepty je označovali jako „jídlo chudých“, jelikož na suroviny skutečně není náročné. Placky z brambor se sušily na kamnech bez použití tuku. Placky a oukrop nejsou náhodou v receptech hned pod sebou. Perfektně spolu ladí. Okuste!

Přísady:

  • 1 kg moučných brambor
  • sůl
  • sádlo na potření

Příprava: 

Brambory najemno nastrouháme najemno a necháme zhruba hodinu odležet. Vymačkáme z nich přebytečnou vodu do hrnku, který odložíme stranou. Směs osolíme a důkladně promícháme. Z těsta tvoříme tenké placky, které urovnáme na plech vyložený pečicím papírem. Za mírné teploty sušíme v troubě. Placky občas otočíme a nakonec ještě horké pomažeme sádlem a ihned podáváme.

Staročeské recepty: Slepice po šumavsku

Přísady:

  • 1 ks uvařené slepice
  • 1 cibule
  • 500 ml slepičího vývaru
  • 200 ml smetany ke šlehání
  • 200 g čerstvých hub
  • 100 g slaniny
  • máslo
  • pepř
  • sůl

Vařenou slepici můžete vylepšit větším množstvím zeleniny

Příprava: 

Staročeské recepty uvádí, že v hrnci rozpustíme máslo a necháme na něm zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli i slaninu. Po chvíli přidáme na porce nakrájenou slepici a podlijeme vývarem. Přidáme ještě houby, sůl a pepř. Dusíme, dokud nejsou houby zcela měkké. Porce slepice vyjmeme a dáme na talíře. Do směsi nalijeme připravenou smetanu a omáčku necháme chvíli provařit. Poté naléváme na talíře. 

Staročeské recepty: Beleše

Je libo i něco sladkého? Možná vám přijdou k chuti původní hanácké placky, které se v mnohém podobají dnešním lívancům. Staročeské recepty uvádí, že se pekly nasucho nebo na troše sádla. Potíraly se nejčastěji povidly.

Přísady:

  • 500 g hladké mouky
  • 20 g droždí
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička soli
  • 200 ml mléka
  • sádlo

Příprava: 

Z mléka, droždí a cukru necháme vzejít kvásek. V druhé míse si připravíme mouku a sůl. Uprostřed uděláme důlek, kam vlijeme vzešlý kvásek. Vypracujeme hladké těsto, které necháme zhruba půl hodiny kynout. Na pomoučeném vále pak uděláme z těsta malé kuličky, které necháme ještě chvíli kynout. Z kuliček pak tvoříme placičky, jež opékáme na rozpáleném sádle na obou stranách dozlatova.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?