Staročeské recepty snadno a rychle: Připravte si oukrop a další dobroty staročeské kuchyně
Oukrop je staročeská polévka, která byla tradičně servírována v chladných měsících roku. Díky pořádné dávce česneků odežene bacily z celého okolí. Zahřeje a skvěle chutná. Oukrop patří mezi tradiční oblíbené staročeské recepty. Připravte si ho podle našeho osvědčeného receptu.
Staročeská kuchyně, recepty našich babiček. Opět přichází do “módy” a my se vracíme ke starým dobrým jídlům, které naši předkové měli na talíři. Staročeské recepty jsou většinou i levné a využívá se při nich tradičních ingrediencí. Na které jsme dnes, v moderní době, docela pozapomněli. Připravte si dobroty, která zahřejí vaše tělo i duši. Oukrop je jednou z nich.
Staročeské recepty: Oukrop
Tradiční staročeský oukrop se připravoval podobně jako dnešní česnečka. Jen dříve se polévka připravovala z vody, ve které se vařily brambory.
Staročeské jidáše nesmí chybět na vašem velikonočním stole
Staročeské polévky 3x jinak: Uvařte si je levně a chutně na oběd nebo k večeři
Staročeské recepty našich babiček: Kuřecí maso ve třech různých obměnách
Přísady:
- 1 l vody
- 8 stroužků česneku
- 1 vejce
- 1 lžička sádla
- majoránka
- pepř
- sůl
Příprava:
Vodu na oukrop přivedeme k varu. Přidáme do ní utřený česnek, majoránku, pepř, sůl i lžičku sádla. Chvíli povaříme a těsně před odstavením přidáme do polévky rozkvedlané vejce. Do polévky můžeme přidat kostky nasucho opečeného chleba.
Staročeské recepty: Slezské stryky
Staročeské recepty je označovali jako „jídlo chudých“, jelikož na suroviny skutečně není náročné. Placky z brambor se sušily na kamnech bez použití tuku. Placky a oukrop nejsou náhodou v receptech hned pod sebou. Perfektně spolu ladí. Okuste!
Přísady:
- 1 kg moučných brambor
- sůl
- sádlo na potření
Příprava:
Brambory najemno nastrouháme najemno a necháme zhruba hodinu odležet. Vymačkáme z nich přebytečnou vodu do hrnku, který odložíme stranou. Směs osolíme a důkladně promícháme. Z těsta tvoříme tenké placky, které urovnáme na plech vyložený pečicím papírem. Za mírné teploty sušíme v troubě. Placky občas otočíme a nakonec ještě horké pomažeme sádlem a ihned podáváme.
Staročeské recepty: Slepice po šumavsku
Přísady:
- 1 ks uvařené slepice
- 1 cibule
- 500 ml slepičího vývaru
- 200 ml smetany ke šlehání
- 200 g čerstvých hub
- 100 g slaniny
- máslo
- pepř
- sůl
Příprava:
Staročeské recepty uvádí, že v hrnci rozpustíme máslo a necháme na něm zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli i slaninu. Po chvíli přidáme na porce nakrájenou slepici a podlijeme vývarem. Přidáme ještě houby, sůl a pepř. Dusíme, dokud nejsou houby zcela měkké. Porce slepice vyjmeme a dáme na talíře. Do směsi nalijeme připravenou smetanu a omáčku necháme chvíli provařit. Poté naléváme na talíře.
Staročeské recepty: Beleše
Je libo i něco sladkého? Možná vám přijdou k chuti původní hanácké placky, které se v mnohém podobají dnešním lívancům. Staročeské recepty uvádí, že se pekly nasucho nebo na troše sádla. Potíraly se nejčastěji povidly.
Přísady:
- 500 g hladké mouky
- 20 g droždí
- 1 lžička cukru
- 1 lžička soli
- 200 ml mléka
- sádlo
Příprava:
Z mléka, droždí a cukru necháme vzejít kvásek. V druhé míse si připravíme mouku a sůl. Uprostřed uděláme důlek, kam vlijeme vzešlý kvásek. Vypracujeme hladké těsto, které necháme zhruba půl hodiny kynout. Na pomoučeném vále pak uděláme z těsta malé kuličky, které necháme ještě chvíli kynout. Z kuliček pak tvoříme placičky, jež opékáme na rozpáleném sádle na obou stranách dozlatova.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku