Paliativní péče zkvalitňuje život a vhodná je nejen pro lidi s onkologickým onemocněním
Pojem paliativní péče se do mysli lidí vryl zejména v souvislosti s rakovinou. Reálně je ale poskytována daleko širšímu spektru pacientů s nevyléčitelnými onemocněními. Jejím cílem je zkvalitnění života nemocného a úleva od stresu. Víte, jak taková péče probíhá a kde ji získat?
Pokud jste si dosud mysleli, že paliativní péče je jakousi konečnou etapou života nemocného člověka, není tomu tak. Brána by měla být spíše jako důležitá podpůrná terapie pro všechny lidi, kteří se potýkají se závažným a v čase nejspíše neměnným onemocněním. Zjistěte společně s námi, co vše obnáší.
Co je to paliativní péče
Paliativní péče je specializovaná forma péče, která poskytuje úlevu od příznaků nemoci a zvyšuje životní komfort nemocných lidí. Poskytována je speciálně vyškoleným týmem lékařů, zdravotních sester a sociálních pracovníků ale třeba i duchovními a dalšími specialisty, kteří vzájemně spolupracují. Nutné je také podotknout, že paliativní péče nevychází z prognózy pacienta ale z jeho potřeb. Vhodná je pro nemocné v jakékoliv věkové kategorii, v jakémkoliv stadiu závažného onemocnění a poskytována může být kontinuálně s léčebným procesem.
Pro koho je paliativní péče určená?
Jak jsme již uvedli výše, paliativní péče se určitě nevymezuje jen na nemocné s rakovinou. Využít ji mohou i lidé s těmito onemocněními:
- Alzheimerova choroba
- COVID-19
- chronická obstrukční bronchopulmonální choroba (CHOPN)
- onemocnění ledvin
- srdeční onemocnění
- onemocnění jater
- roztroušená skleróza (RS)
- HIV a AIDS
- Parkinsonova choroba
- cévní mozková příhoda
- plicní onemocnění
- amyotrofická laterální skleróza (ALS)
S čím konkrétně pomůže paliativní péče?
Paliativní péči si lze představit jako komplexní proces, který nemocného navrací do života a pomáhá mu s různými fyzickými i psychickými problémy souvisejícími s onemocněním. Konkrétně jde o:
- Úlevu od příznaků nemoci: paliativní péče může pomoci zmírnit depresi, úzkosti, nevolnosti, únavu či bolesti. Také je nápomocná při nespavosti, potížích s vyprazdňováním, nechutenství a stresu z onemocnění.
- Sociální podporu: specialisté na paliativní péči budují podpůrnou síť lidí, kteří pomohou nemocnému vyrovnat se s nemocí a zmírní napětí. Zapojeni bývají nezřídka kdy i rodinní příslušníci a blízcí přátelé.
- Finanční i právní podporu: ve spolupráci se sociálními pracovníky může také nemocný vyřešit administrativu spojenou jak s osobními financemi, tak i s bydlením, vypořádáním majetku a podobně.
Mezi základní metody paliativní péče patří například relaxační cvičení, dechová cvičení, terapie mluvením, meditace, masáž, výživové poradenství či kognitivní cvičení.
Kde paliativní péči získat
O paliativní péči se můžete pobavit se svým ošetřujícím praktickým lékařem či jiným specialistou (v jehož léčbě jste), který tuto péči doporučí a dá tipy na konkrétní zařízení. Vybírat lze zpravidla mezi denními stacionáři, specializovanými ambulancemi paliativní péče, hospici či odděleními paliativní péče v nemocnicích či jiných zařízeních. Možná je pak samozřejmě i domácí paliativní péče, kdy specialisté dochází za nemocným. V Česku je tento druh péče ve větší míře hrazen z veřejného zdravotního pojištění, avšak za některé úkony si pacienti musí připlácet (např. za domácí péči). O možnostech se informujte u příslušných poskytovatelů.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku