Psychosomatika aneb Když mají nemoci příčiny v duševním zdraví
Ne každý zdravotní problém, který na sobě pociťujeme, má čistě fyziologickou příčinu. Existuje i mnoho takových, které mají původ v našem duševním zdraví a psychické pohodě. Psychosomatika si v poslední době dobývá své právoplatné místo na výsluní a získává si konečně pozornost, kterou si bezesporu zaslouží.
Co to je psychosomatika?
Termín psychosomatika vzniká spojením dvou samostatných slov psycho a soma. Výraz psycho pochází z latinského psyché a odkazuje na lidskou duši či mysl. Od toho se také odvíjí i název psychologie jakožto vědy zkoumající právě lidskou mysl. Druhou část termínu pak tvoří slovo soma, což je latinský výraz pro tělo. Možná je vám známá somatologie čili věda o funkcích a strukturách těla.
Už ze samotného názvu psychosomatika tedy vyplývá, že se jedná o spojení mezi duší či myslí a tělem. Konkrétně se psychosomatika zaměřuje na otázku, jak určitá nepohoda na straně jedné dokáže ovlivnit stav na straně druhé. Psychosomatika tedy řeší spojení fyzických nemocí s psychickým stavem jedince.
Buďte svým pokusným králíkem
Z odborného zkoumání psychosomatiky vyplývá, že práce s hlavou sehrává v procesu léčby velmi důležitou roli. Proto až budete příště nachlazení, zkuste si malý experiment. Chovejte se, hovořte a především o sobě smýšlejte jako o zdravém člověku. V žádném případě své zdravotní problémy nepodceňujte, věnujte pozornost i konvenční léčbě, ale pokuste se svou mysl přenastavit z „nemocný“ na „zdravý“.
Nezůstávejte celý den v propoceném pyžamu, ale převlečte se do pohodlného domácího oblečení a přesuňte se z ložnice do obývacího pokoje. Jako dospělí totiž nejsme zvyklí trávit v průběhu dne čas v posteli – pokud k tomu už dojde, pak je na vině zpravidla nemoc.
Neodbývejte se ani na jídle. Mnoho lidí má pocit, že dopřát si kvalitní stravu by je při nemoci stálo příliš mnoho sil. Přestože je na tom možná kapka pravdy, investovaná energie se vám mnohonásobně vrátí. Kvalitní strava totiž představuje zdroj energie, který během nemoci potřebuje každý. A pokud skutečně nemáte na vaření sílu, poslouží vám dobře i předem připravená jídla, která najdete v každém moderním supermarketu. Stačí si například prolistovat Albert leták, jehož značka Nature’s promise vás jistě potěší.
Vztah mezi psychosomatikou a placebo efektem
O placebo efektu jste už jistě slyšeli. Jedná se o zajímavý paradox, kdy je nemocnému podávána neúčinná látka s tvrzením, že se jedná o lék. Jelikož pacient tvrzení lékaře ohledně placeba věří, dochází u něj ke skutečnému zlepšení jeho zdravotního stavu, přestože ve skutečnosti nedostal žádný lék.
Nabízí se proto otázka, proč tento jev funguje? Důležitou roli v tomto směru sehrává právě spojení mezi tělesnou a duševní stránkou člověka. Zejména u některých onemocnění má lidská mysl skutečně schopnost léčbu z velké části ovlivnit. Někdy dokonce dokáže zajistit kompletní vyléčení pacienta.
Placebo efekt proto není radno podceňovat. Může totiž v konečném důsledku zachraňovat životy nebo přinejmenším příznivě ovlivnit zdravotní stav řady lidí. Navíc patří mezi významné důkazy toho, že psychosomatika funguje a nejedná se jen o teorii.
Jaké zdravotní problémy bývají psychosomatické?
Za nejčastější psychosomatické onemocnění se považuje atopický ekzém, který se společně s astmatem často objevuje i u dětí. Jejich rodiče mají poté pocit, že musí najít fyziologickou příčinu zdravotních potíží svého potomka, nicméně pátrat v oblasti psychiky každého hned nenapadne. Přitom by harmonické prostředí v rodině a návštěva psychologa mohly udělat s jejich zdravotním stavem hotové divy. Velmi časté také bývají různé alergie, které se objevují v reakci na stresující podněty nebo chronický stres.
V pozdějších letech se mezi častá psychosomatická onemocnění přidávají také potíže s trávením. Jedná se o bolesti břicha, které mohou postupně vyústit až v žaludeční vředy nebo Crohnovu chorobu. Mnoho lidí také z psychosomatických příčin trpí častými bolestmi hlavy, zad nebo kloubů.
Pokud i vás trápí podobné zdravotní obtíže, na které vám nezabírá konvenční léčba, zkuste se alespoň zamyslet nad tím, zda neexistuje spojitost mezi vaším fyzickým a psychickým stavem. Možná pro vás bude péče o svou duševní pohodu tím nejepším doktorem, kterého byste si mohli přát.
Diskuse k článku