Nevyléčitelná nemoc a psychologické aspekty spojené s vyslovením diagnózy: Jak se vyrovnat s tvrdými fakty?
Nevyléčitelná nemoc může zasáhnout každého člověka jako blesk z čistého nebe. Dokonce i takového, co si celý život odříkal, stravoval se zdravě a sportoval. Dodnes vlastně mnozí lékaři tápou, proč některé nevyléčitelné nebo chcete-li chronické choroby vzniknou. Pakliže jste i vy samotní nebo někdo z vaší rodiny v situaci, kdy si nevíte rady po vyřknutí kruté diagnózy, přečtěte si tento článek, který vás možná navede na pozitivnější cestu myšlení!
Kontroly a vyšetření u lékařů nemá snad nikdo v oblibě, jsou ale nezbytné, pokud chceme mít své zdraví pod kontrolou. Když jsou výsledky v pořádku, cítíme obvykle úlevu. V opačném případě ale dostáváme pořádně naloženo a ocitáme se v šílené emocionální horské dráze. Diagnóza nevyléčitelné nemoci je často zdrcující záležitostí, ať se jedná o rakovinu, autoimunitní onemocnění nebo třeba cukrovku. Vždy je to rána a naše duše se musí zahojit (nejen tělo). Dejte jí čas a prostor…
Když vám do života vstoupí nevyléčitelná nemoc: Nestyďte si říct o pomoc či podporu
Po sdělení diagnózy nevyléčitelné nemoci, která ohrožuje váš život, se budete nejspíš cítit osamělí a odříznutí i od těch nejbližších. Dokonce můžete mít pocit, že ostatní lidé nechápou, čím si procházíte. Nebo vás naopak milující osoby zahrnou povzbuzujícím pozitivním přístupem, přičemž vy ale nebudete schopni říct, jak se ve skutečnosti cítíte. A co pak ten ochromující strach, jenž souvisí s obavami, že se stanete pro někoho přítěží! Tyhle všechny emoce vás mohou nutit k tomu, abyste se stáhli do své ulity. Ve výsledku je ale lepší, když se blízkému okolí otevřete a nepřestanete s rodinou, kamarády i partnerem mluvit. Pokud nikoho důvěrného nemáte, zkuste si vyhledat podpůrné skupiny, psychologa, terapeuta nebo i kouče. Nebuďte na své strachy, nejistoty a smutek sami. Uleví se vám, zpočátku aspoň částečně.
Diagnóza nevyléčitelné nemoci představuje tlak na emoce. Prozkoumejte je a naučte se s nimi pracovat
Mnozí lidé v sobě potlačují skutečné emoce. Možná se to naučili již v dětství, kdy jim bylo vštěpováno, aby se ve společnosti ovládali. Společenské dekórum může být do jisté míry v pořádku, když ale narušuje vlastní JÁ, je to problém. Nevyléčitelná nemoc může být samozřejmě důvodem k pláči, smutku, úzkosti, nervozitě, agresi a podobným negativním pocitům. Leckdy se ale stává, že nemocní nasadí „statečnou tvář“ a dělají, jako by se nic nedělo. To ale může mít i opačný efekt – tedy duševní stav se ještě zhorší. Vždy ovšem záleží na konkrétní povaze člověka. Ať už jste takoví nebo makoví, dovolte si rozhodně cítit. Vnímejte, jak vaše tělo reaguje na různé vnější podněty. Cítíte v jistých situacích stažený žaludek nebo sucho v hrdle? Zaměřte se na příčiny. Jakmile se stanete v tomto hledu uvědomělí, negativní emoce vás brzy opustí a vystřídají je jiné, pozitivnější.
Bojujte i s nevyléčitelnou nemocí a pokořte každodenní stres – třeba meditací!
Říká se, že stres je skutečným zabijákem, když není adekvátně regulován. A něco pravdy na tomto výroku určitě je. Přemíra stresových podnětů může opravdu způsobit úzkostné či depresivní stavy a také regulérní zhoršení fyzického stavu. Proto existují různé relaxační techniky, které dokážou lidskou mysl i tělo dostat do harmonie. Všimněte si například svého stavu, když se usadíte doprostřed klidné přírody, přestanete na cokoliv myslet a začnete zhluboka dýchat. Jistě se vám do jisté míry uleví, zklidní tep a zpomalí dech. Podobné meditace můžete zahrnout do každého svého dne. Najděte si tedy čas pro sebe někde v klidu a odpočívejte, čtěte knihu nebo třeba poslouchejte příjemnou hudbu. Zapomenout byste pak neměli ani na dostatek kvalitního spánku a občasné cvičení (nebo i rychlejší procházky) – pokud to tedy vaše zdraví umožňuje. Prospěje vám to! Nenechte se nevyléčitelnou nemocí ochromit.
Nenechte nevyléčitelnou nemoc, aby vás ovládala. Věnujte se tomu, co máte rádi
I přesto, že vám lékaři sdělili diagnózu nevyléčitelné nemoci, nevzdávejte svůj život. Naopak si jej snažte do sytosti užít a nadále se věnujte svým koníčkům. Anebo vyzkoušejte něco nového a neotřelého, co vám přinese radost a energii. Budete ji potřebovat pro to, abyste se s mnoha neměnnými fakty popasovali. Přijetí chronické či nevyléčitelné choroby je složitý proces, který je však nezbytný. Dělejte tedy cokoliv, co vás rozveselí aspoň na pár chvil – posílí to vaši psychiku.
Nevyléčitelná nemoc: Nezastírejte úzkosti či dokonce deprese a vypořádejte se s těmito pocity
K procesu smiřování se s nevyléčitelnou nemocí patří i velký smutek, který může snadno vyústit v depresi. Nenechte své pocity zajít tak daleko a pracujte s nimi včas a adekvátně. Abyste svou psychiku pozitivně ovlivňovali každý den, začnete u prostých zvyků – nebo dokonce zlozvyků. Pokud jste dosud pili hodně kávy či alkoholu, pokuste se tyto nápoje omezit na minimum (nebo je vystrnaďte ze svého života). To samé pak platí i co se týká kouření cigaret. A nakonec, mnoho dobrého pro sebe můžete udělat také v oblasti životosprávy! Čím hodnotnější potraviny budete konzumovat, tím lépe. Zaměřte se na dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, oříšků, kvalitního masa i ryb. Jezte zkrátka vše, co je pro vás vhodné a dbejte na kvalitu nikoliv kvantitu. To jsme však probrali prevenci. Pokud se již smutné nálady či dokonce deprese dostaví, přijměte je, nebuďte na ně sami a svěřte se! Jistě najdete ve svém okolí někoho, kdo vás rád vyslechne nebo můžete využít služeb psychologa.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku