Hovězí steak miluje snad každý masožravec! Skvělý je například s opečenými bramborami nebo restovanými fazolkami.

Perfektní hovězí steak: Poznejte nejlepší druhy mas a styl jejich přípravy

Dopřávali jste si dosud šťavnatý hovězí steak jen v restauracích? Pak od nynějška nemusíte! Informujte se o konkrétních druzích masa a připravte si tuto dobrotu sami doma na pánvi nebo grilu! Je to rozhodně ekonomičtější a také leckdy o dost chutnější varianta, neboť si steak okořeníte a propečete skutečně dle svých preferencí.

Nemusíte být zrovna geniálním šéfkuchařem, abyste připravili skvělý hovězí steak. Chce to jen trochu cviku a pár základních informací. Věděli jste například, že naprostým základem je dokonale rozpálená pánev, než maso začnete opékat? A to není zdaleka vše. Inspirujte se a staňte se kulinářskými mistry!

Jak postupovat při přípravě hovězího steaku

Ještě, než si představíme druhy mas vhodných k přípravě hovězího steaku, řekneme si, jak jej v praxi připravit. Tyto tipy vám určitě usnadní kulinářský život, a pokud je dodržíte, dočkáte se šťavnaté flákoty, které se nebudete moct nabažit.

Čtěte také:

Rozdělení hovězího masa: Informace, které využijete při nákupu i v kuchyni

  1. Než začnete hovězí steak připravovat, vyjměte jej asi hodinu předem z lednice. Maso by totiž mělo mít pokojovou teplotu.
  2. Hovězí steak před grilováním osušte papírovými utěrkami (z obou stran). Při přípravě tak získá křupavější povrch.
  3. S kořením či marinádami to nepřehánějte. Nejlepší je hovězí steak beztak jen se solí a případně s čerstvě mletým pepřem. Osolit maso je vhodnější spíše až po ugrilování.
  4. Před zahájením grilování hovězího steaku se ujistěte, že je pánev velmi rozpálená (nebo grilovací mřížka).
  5. Pokud budete hovězí steak grilovat na pánvi, použijte ten správný tuk a v přiměřeném množství. Ideální je ten s vysokým kouřovým bodem, tj. avokádový, řepkový nebo sójový olej. Skvělé je pak i přepuštěné máslo ghí!
  6. Při opékání steak příliš často neotáčejte. Myslete však na to, že 2 až 3 minuty z každé strany postačí na propečení typu „rare“ a na „medium“ asi 3 až 4 minuty z každé strany.
  7. Míru propečení hovězího steaku zkontrolujte ideálně teploměrem na maso. Někteří kuchaři to dělají tak, že prstem sáhnou na střed masa a poznají, jak je propečené. Pokud ale nejste zkušeným kulinářským mistrem, nemusí se vyplatit na to spoléhat.
  8. Jakmile hovězí steak propečete dle preferencí, vyjměte jej z grilu či pánve a nechte na talíři „odpočívat“. Tenčí steaky potřebují aspoň 5 minut a ty silnější 7 až 10 minut.
  9. Pokud chcete vylepšit chuť steaku, po jeho ogrilování na něj poklaďte malý kousek klasického kvalitního másla (může být i domácí bylinkové).
  10. A nakonec hovězí steak podávejte dle libosti s různými druhy omáček nebo jen tak s opečenými fazolkami a hranolky.

Poznámka: Rare steak by měl mít teplotu 49 až 54 °C, medium rare steak pak 54 až 57 °C, medium steak 57 až 63 °C, medium well steak 63 až 68 °C a well done 68 °C a více.

Než se pustíte do grilování hovězího steaku, měli byste jej nechat několik minut v pokojové teplotě.

Sebevzdělejte se v různých druzích mas na hovězí steaky

Abyste se stali skutečnými mistry v přípravě hovězího steaku, měli byste dobře znát i druhy mas vhodných na tuto minutkovou přípravu. A že jich je opravdu požehnaně! Stačí si jen vybrat! Inspirovat se můžete několika tipy:

  • FILET MIGNON: jedná se v podstatě o pravou hovězí svíčkovou, která je na trhu nejdražší. Maso je velmi křehké a nevyžaduje žádnou marinádu ani speciální koření. Při opékání na trošce oleje musíte dát pozor, abyste maso nevysušili – má totiž velmi nízký obsah tuku.
  • RIB-EYE: jde o nejšťavnatější hovězí steak, neboť má nejrozsáhlejší tukové mramorování. Díky výrazné chuti nepotřebuje žádné marinády ani koření (vystačíte si se solí a pepřem). Ideální je příprava na rozpálené a suché litinové/nepřilnavé pánvi (nebo grilu) do požadovaného propečení.  
  • STRIPLOIN: jde o hovězí nízký roštěnec, který má méně tuku než rib-eye steak ale například více chuti oproti hovězí svíčkové. Příprava je identická jako u rib-eye steaku.
  • T-BONE: tento steak se skládá z dvou druhů mas, tj. ze svíčkové a nízkého roštěnce. Příprava je však stejná jako u rib-eye steaku – tedy na suché pánvi nebo dobře rozpáleném grilu.  
  • FLANK STEAK: známý je také jako hovězí pupek (dle toho, odkud se z dobytka získává). Připravit byste jej měli na malém množství oleje nejvýše jako medium, aby nebyl vysušený a „gumový“. Krájet by se pak měl kolmo vůči vláknům a na tenčí plátky.

Na trhu však můžete koupit i mnoho jiných druhů mas vhodných na přípravu hovězího steaku. Výtečný je také například tzv. hanger steak neboli veverka, rump steak či flap steak. Jaký si tedy dopřejete konkrétně vy?

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?