Guarana nabije energií a dodá sílu. Co všechno ještě umí tento zázrak přírodní medicíny?
Guarana je druh popínavé rostliny původem z povodí Amazonky. Je vyhlášená zejména svými stimulačními vlastnostmi. Pro její terapeutické až „zázračné“ vlastnosti ji po staletí využívali obyvatelé Amazonie. Pojďme guaranu prozkoumat blíže. K čemu všemu nám může být dobrá?
Guarana neboli Paulínie nápojná je tradiční rostlina, ceněná pro své plody. Zralé ovoce – zralá guarana je poměrně drobná a připomíná lidské oko. Má červenou skořápku, ze které vykukuje černohnědé semeno zakryté bílou dužinou. Právě semeno guarany obsahuje přibližně čtyřikrát více kofeinu než kávové zrno.
Guarana jako elixír mládí?
Krom toho obsahuje guarana i spoustu dalších zajímavých látek. Například teobromin, který se vyskytuje v kakaových bobech. Ukrývá i saponiny, třísloviny, škroby, polysacharidy, tuky nebo cholin. Asi 70 % produkce se využívá pro výrobu nealkoholických a energetických nápojů. Ze zbylých 30 % se vyrábí prášek pro přímou spotřebu nebo jako surovina pro farmaceutický a kosmetický průmysl. Guarana má chuť mírně hořkou, svíravou i kyselou. Prášek rozpuštěný ve vodě je považovaný domorodci Amazonie za elixír, který prodlužuje život.
Toužíte po omlazení pleti? Sáhněte si pro elixír mládí!
Může guarana snížit únavu a vyčerpání?
Guarana je známá především jako přísada do oblíbených energetických nápojů. Je to vynikající zdroj kofeinu, který pomáhá udržovat soustředění a duševní energii. Studie, které byly provedeny, tyto účinky jednoznačně potvrzují. Lidé, kteří užívali vitamínový doplněk obsahující guaranu, se při absolvování několika testů cítili méně unavení než ti, kteří užívali placebo. Z provedených testů vyplývá i to, že guarana může také pomoci zlepšit schopnost učit se a pamatovat si.
Guarana je bohatá na antioxidanty
Pokud by se guarana dala k něčemu přirovnat, pak jedině k zelenému čaji. Mají totiž velmi podobný antioxidační profil. Díky tomu je možné i guaranu považovat za cenný antioxidační prostředek. Antioxidanty jsou pro lidské tělo důležité. Neutralizují totiž potencionálně škodlivé molekuly – volné radikály a chrání tělo před oxidačním stresem. V rozumné míře mohou být pro lidské tělo prospěšné, zjistily studie. Guarana je nicméně stále pod drobnohledem odborníků, a i nadále ji zkoumají.
Guarana jako pomocník při hubnutí?
Teoreticky by guarana mohla být zajímavým pomocníkem při shazování nadbytečných kilogramů. A to vzhledem k tomu, že obsahuje vysoké množství kofeinu. Ten může během 12 hodin zvýšit metabolismus o 3-11 %. To znamená, že spálíme více kalorií v klidu. Rozhodně to však neznamená, že bychom se měli přestat hýbat, naopak. Pokud do svého dietního režimu zařadíte ještě guaranu, mohou být výsledky diety zajímavější.
Guarana pro krásu
Díky svému složení, i díky svým vlastnostem je guarana oblíbená také v kosmetickém průmyslu. Využívá se zejména do krémů proti stárnutí, do mýdel nebo vlasových produktů – zejména pak šampónů. Tyto produkty pak hlásají, že obsahují hodně kofeinu. Čímž, dle uvedení výrobců, podporují prokrvování pokožky. Následně pak slibují méně vrásek, rychlejší růst vlasů a podobně. Zda to bude fungovat i na vás, budete muset ovšem muset vyzkoušet sami.
I guarana může mít nežádoucí účinky
Nejen u běžných léků, ale i u každého přírodního produktu je třeba myslet na to, že jde o prostředek, se kterým je třeba zacházet opatrně. A rozhodně to s jeho užíváním nepřehánět. Guarana je sice volně dostupná, přesto je dobré vědět, že i guaranou se můžete předávkovat. Ve vysokých dávkách může způsobovat nežádoucí účinky, podobné těm z nadměrného příjmu kofeinu. Tedy bušení srdce, nespavost, bolesti hlavy, úzkosti, nervozita, žaludeční nevolnost… Ostatně i na každém energetickém drinku je psaná doporučená denní dávka. Stejně tak na doplňcích stravy s guaranou. Tento údaj je nutné brát vážně a doporučenou denní dávku nepřekračovat. Pro děti a těhotné ženy pak není guarana vhodná vůbec.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku