Arálie: Vypěstujte si vlastní elixír mládí na zahradě
Říká se jí také aralka je známou ozdobou českých zahrad. Na první pohled ji nepřehlédnete. Je vysoká, štíhlá a řídká. Má ale krásné listy a pořádně tlusté ostny. A podle obyvatel Dálného východu funguje arálie i jako elixír mládí.
Takový elixír mládí hledá lidstvo odnepaměti. Nejrůznější experti a odborníci zkoušeli a testovali už kdejakou rostlinu i bylinu. Ale s tím, jak jde věda dopředu a přichází s novými poznatky, se z elixírů mládí stávají docela obyčejné součástí našeho stravování. Ať už jde o mnohé byliny, med, česnek nebo zázvor. I těm můžeme dát nálepku „elixír mládí“. Arálie je však z trochu jiného soudku.
Arálie: Kvetoucí elixír mládí
Arálie štíhlá pochází z východní Asie, ale už i u nás se pomalu zabydluje. Arálie je vyšší keř, který dorůstá do výšky až šesti metrů. Jeho větve jsou odspodu holé a mají nápadně širokou dřen. Arálie neboli aralka je velmi zajímavý a perspektivní druh pro využití v medicíně i na pěstování na zahradách. Původně pochází z východní Asie – konkrétně se nejvíce vyskytovala na východě Ruska (oblast Chabarovska, Kurilské ostrovy, Sachalin, Přímoří), v celé východní Číně, Koreji a Japonsku. Už i zde rostlinu dávno považovali za elixír mládí.
Kde je rostoucí elixír mládí k mání?
Arálie má ráda místa převážně na okrajích lesů, kde vytváří větší porosty, na pasekách i v sekundárních lesích. Roste poměrně často podél cest, v roklích, až do výšky 2700 m n. m. Preferuje bohatší půdy dostatečně zásobované vodou a polostín, ale roste i na sušších, kamenitých stanovištích a plném slunci. Ovšem pozor – na zahrádce s arálií zacházejte opatrně. Vzhledem k častému odnožování se může chovat invazně. Kvést ji můžete vidět na konci prázdnin a zkraje nového školního roku. Tedy arálie květe právě na přelomu srpna a září.
Arálie štíhlá: Pěstování
Arálie je keř nebo menší stromek. Má typický tlusté ostnité kmínky, které jsou odspodu holé bez listů. Často odnožuje a vytváří větší porosty. Arálie má neuvěřitelné dlouhé listy. Mohou mít 60–120 cm. Na podzim se vybarvují do žluta až červena. Arálie, elixír mládí, kvete drobnými žlutobílými květy. Velmi dobré je, že květy arálie přitahují včely. Arálie má i plody. Jsou to drobné, jen 5–6 mm velké, černé bobulovité peckovice. Jarní výhonky, které právě údajně fungují jako elixír mládí, slouží v Japonsku jako potravina, podobně se využívá i v korejské kuchyni.
Okrasná arálie jako elixír mládí?
Arálie se pro svůj dekorativní vzhled pěstuje v arboretech, botanických zahradách i na soukromých zahradách. V Česku se vysazuje poměrně vzácně, je vhodná pro teplejší stanoviště s písčito-humózní půdou s dostatkem vláhy. Na zimu je vhodné zakrývat spodek rostliny vhodným materiálem. Na ochranu krčku je vhodná mulčovací kůra.
Chorobami nebo škůdci trpí jen minimálně. Ojediněle se vysazují i kultivary ´Aureovariegata´ a ´Variegata´ se žlutě nebo bíle panašovanými listy. Při dodržení základních požadavků na pěstování se jedná o poměrně nenáročný druh, který může být ozdobou každé zahrady. Arálie je v nabídce některých zahradních center nebo větších zahradnictvích. V těch menších ji budete hledat nejspíš marně.
Arálie – léčivé účinky a využití
Zajímavou a perspektivní dřevinou z hlediska léčivých účinků je Aralia elata. Jako elixír mládí se využívají i příbuzné druhy Aralia mandshurica a Aralia cordata. Populární jsou především v tradiční medicíně původních obyvatel Dálného východu. V tradiční lidové asijské medicíně se zase arálie používá k léčbě některých zdravotních obtíží. A využívá se nejen jako elixír mládí, ale také jako tonikum a afrodiziakum. Některé druhy arálie mají i adaptogenní působení, podobně jako u ženšenu. K těmto účelům využívají tamní obyvatelé a léčitelé kořeny či kůru z kořenů. Používají se zejména druhy Aralia nudicaulis, Aralia cordata, Aralia racemosa a Aralia elata.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku