Překyselení žaludku může způsobit hektický životní styl, nevhodná strava či léky. Pomoci mohou byliny!
Překyselení žaludku se nikdy neobjeví jen tak. Mnohdy za ním stojí hned několik příčin najednou. V první řadě je proto v takovém případě nutné se zaměřit na příčinu – a tu co nejdříve odstranit. S překyselením žaludku pak mohou poměrně úspěšně zatočit i léčivé byliny.
Překyselení žaludku má nejčastěji na svědomí špatný životní styl. Dnešní doba je poměrně uspěchaná a na nic tím pádem nemáme čas. Mnohdy ani na to se „správně“ najíst. Při jídle chvátáme a často dáváme přednost jídlům tučným, silně kořeněným či ostrým nebo příliš sladkým. Stejně tak do jídelníčku zařazujeme málo čerstvé zeleniny, která se podílí na výživě celého organismu a na úpravě pochodů v trávicím traktu. Překyselení žaludku je pak už jen otázkou času.
Strava a překyselení žaludku
Právě způsob stravování stojí za častým překyselením, proto je nutné právě zde hledat možnou příčinu. Překyselení žaludku ovšem mohou podpořit i jiné aspekty, například časté pití slazených a perlivých nápojů, nevhodně pojatý pitný režim, co se množství vody týče, a konzumace tělo silně překyselujících potravin, kterých má většina obyvatel ve svém jídelníčku opravdu bohatě.
Fenykl pomůže na bolavý žaludek a podrážděné oči
5x nejlepší přírodní prostředky proti pálení žáhy
Trápí vás překyselení žaludku? Poradíme, jak odkyselit organismus
Mnozí lidé se také domnívají, že překyselení žaludku způsobují všechny potraviny kyselé chuti, avšak tato domněnka není zcela pravdivá. Důkazem je neperlivá voda s čerstvou citrónovou šťávou, která naopak překyselení tlumí, navíc krásně nastartuje organismus a samotné trávení hned po ránu.
Překyselení žaludku je nepříjemný zdravotní problém
Překyselení žaludku často vnímáme jako pálení žáhy nebo pálení v hrudníku. Je to způsobeno tím, že se část kyselého obsahu žaludku vrací zpět do jícnu. Ačkoli se nám to může zdát jako malichernost, není dobré tento neduh brát na lehkou váhu zvláště tehdy, pokud se jedná o dlouhodobý průběh se stupňující tendencí. Časem se tyto problémy mohou promítnout do mnohem nebezpečnějších onemocnění. Vzhledem k tomu, že sliznice jícnu není chráněna tak, jako je žaludek, může časem dojít vlivem působení kyselých tekutin k jejímu poškození, jež se může projevit například jako vřed. Případně mohou nastat i respirační problémy.
Byliny proti překyselení žaludku
Pokud jste příčinu překyselení žaludku už objevili a jste na cestě k jejímu odstranění, můžete začít užívat některé vybrané bylinky například v podobě léčivého nálevu. Je ovšem nutné brát v úvahu, že je třeba nálev užívat během delšího období, jednorázové vypití bylinkového čaje určitě nepomůže. Byliny je vhodné také různě kombinovat a střídat. Ideální jsou takové druhy bylin, které podporují sekreci žaludečních šťáv, uvolňují křeče střev a žaludku, podporují chuť k jídlu a navíc čistí organismus. A které jsou nejlepší?
- Bazalka – bylinka výrazné chuti podporuje chuť k jídlu, léčí záněty žaludku a uvolňuje žaludeční křeče.
- Heřmánek – univerzální bylina na potíže s trávením. Účinně působí na pálení žáhy i překyselení žaludku. Květ heřmánku můžete užívat samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami.
- Jitrocel – antibakteriální bylinka se skvěle uplatňuje nejen při léčbě nachlazení, ale také při žaludečních a střevních obtížích. Léčí zkažený žaludek a čistí tělo od škodlivých látek.
- Majoránka – pomůže při poruchách trávení. Úspěšně uvolňuje žaludeční křeče a podporuje sekreci žaludečních šťáv.
- Máta – v malém množství listy máty pozitivně působí na trávení i po těžkém jídle, nálev z ní připravený ovšem nesmí být příliš silný. Uklidňuje žaludek, zmírňuje pálení žáhy a podporuje tvorbu žaludečních šťáv.
- Meduňka – má uklidňující účinky na trávicí trakt. Uvolňuje žaludek, podporuje chuť k jídlu a snižuje pálení žáhy. Tuto bylinku lze užívat i před spaním, protože uklidňuje celý organismus.
- Pelyněk – bylinka výrazně hořké chuti je předurčena pro léčbu různých problémů se žaludkem. S jejím dávkováním ovšem buďte opatrní. Jistá omezení platí i pro těhotné a kojící ženy.
- Proskurník – obsahuje slizové látky, které chrání žaludeční sliznici. Pomáhá také při pálení žáhy a užívá se i při výskytu žaludečních vředů.
- Řebříček – kvetoucí nať se hodí pro léčbu poruch trávení. Podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje křeče trávicího traktu a poměrně rychle snižuje i pálení žáhy.
- Řepík – používá se například při zánětech žaludku. Na trávení působí hlavně svojí schopností podporovat tvorbu žluče a žaludečních šťáv.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku