Překyselení těla jako velký problém. Kdy k překyselení dochází a jak se s ním popasovat
Překyselení těla neboli acidóza je vlastně stav, kdy se v těle tvoří přemíra kyselin. Tento stav, čili překyselení, jednoznačně souvisí s životním stylem. Na úvod je také nutno podotknout, že se bavíme o neuvěřitelně malých odchylkách v lidském pH. Přesto, už i drobný výkyv, může způsobit obrovské potíže.
Pokud je naše tělo dlouhodobě v režimu překyselení, mohou se začít objevovat zdravotní problémy. Překyselení těla nejen, že způsobuje mnohé nemoci, ale rovněž zbavuje tělo minerálů. Tím jej může velmi snadno uvést do nerovnováhy.
Překyselení těla způsobuje záněty
Když je tělo silně překyselené, oslabí se játra a nadledvinky. Neumí totiž v tomto stavu vytvářet dostatek obranných látek, tudíž si s tímto stavem nejsou schopny účinně poradit. V těle tak nenápadně a postupně vzniká zánět, který má za následek další produkci cholesterolu – tedy lipidu, který obaluje stěny krevního řečiště. Následně je však začne ještě více zanášet, což je první krok pro potíže s vyšším krevním tlakem a následně i kardiovaskulárními problémy. Vysoká hladina „špatného“ cholesterolu v krvi by měla být nápovědou, že je třeba začít urychleně s naším tělem něco dělat.
Podzimní detoxikace organismu přírodní cestou
Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky
Kromě toho, že překyselení těla způsobuje i další obtíže, rovněž zbavuje tělo minerálů. To je děje proto, že náš organismus chce těmito minerály neutralizovat kyseliny. Jenže ono se mu to jen tak samo od sebe nedaří, tudíž si musí brát více a více. Když se stále nedaří kyselost neutralizovat, ukládá odpad v srdci, žilách, v játrech nebo tukových tkáních. Mohou se objevit problémy s únavou, bolestmi hlavy či zad, špatné trávení (průjmy, zácpa), zvýšená kazivost zubů, páchnoucí dech, poruchy soustředění, změny nálady i skleslost.
Co se děje v těle při překyselení?
Kyselost v organismu čili překyselení těla vzniká procesem trávení, přičemž organické kyseliny se tvoří zejména ze sacharidů. Především se jedná o kyselinu močovou, šťavelovou, octovou, mléčnou či mravenčí (zejména z umělých sladidel). Pokud tyto výše uvedené kyseliny nejsou odbourány a vyloučeny správnou funkcí zdravých ledvin, do značné míry se podílejí na zrychlování překyselení těla. A tím následně také samozřejmě mají zásadní vliv na funkci buněk, které narušují. Naším úkolem je tedy zabránit vyšší tvorbě kyselin, která se v našem těle odehrává. Což lze opět, především zejména stravou. Je dobré vědět, že překyselení těla se často pozná nejprve na žaludku. Ten je totiž na překyselení značně citlivý a dá nám to najevo.
Jakmile je narušená funkce žaludek a my začneme pociťovat problémy (ať už s trávením nebo například pálení žáhy), pak je nejvyšší čas začít se sebou něco tělo. Žaludek produkuje kyselinu solnou. Pokud naše tělo není dostatečně zásadité, pak žaludek více pracuje a rozkládá sůl v těle (smíchanou s některými minerálními látkami) tak, že vytváří zásaditou směs. Ovšem při tomto procesu vzniká také nadbytečné množství žaludeční šťávy, která už potřeba rozhodně není. Tím vzniká pálení žáhy. Pokud problém neřešíme, mohou se časem kyseliny „přesunout“ do dvanáctníku a zde už vznikají vředy.
Zdravějším jídlem proti překyselení těla
Prvním krokem při překyselení těla a tedy i v úpravě pH kyselosti organismu by rozhodně měl stát jídelníček. Je nutné jíst především zásadotvorné potraviny. Tedy takové, které v našem těle nezpůsobí ještě větší kyselost. Jako doplněk skvěle poslouží mnohé bylinky, jako například meduňka, kozlík, srdečník, chmel nebo třezalka. Jsou to ty, které nás dokáží zklidnit.
Důvod je i ten, že překyselení organismu posilují i negativní emoce, jako je zloba, stres, agrese či dokonce přílišná duševní zátěž. Relaxace, meditace a zklidnění tedy mohou být dalším účinným prostředkem, který nám pomůže rovnováhu v těle zvládnout. Je nutné zaměřit se především na dech, který by měl být hluboký, nikoliv povrchní a mělký. Ze dne na den však není možné se toto naučit a dostatečně dokonale zafixovat, proto je třeba „trénovat“ a pracovat na sobě ideálně denně.
Překyselení těla a zásaditá dieta
Pokud se pustíme do cíleného odkyselování organismu, je vhodné zvolit raw neboli živou stravu – syrovou, tepelně neupravenou. Součástí takové diety či jídelníčku je především zelenina a ovoce. Dále můžeme zařadit klíčky, některé druhy ořechů, rostlinné oleje a citrusy. Je nutné zcela se vyhýbat cukrům, kofeinu, energetickým nápojům a džusům, bílému pečivu i soli. Je nutné nezapomínat na pitný režim, aby se kyseliny mohly dokonale vyplavit. Nejlepší je pochopitelně čistá voda, je však možné sáhnout například i po zeleném čaji, který rovněž působí zásadotvorně a může proti překyselení těla rovněž pomoci.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku