Chronický únavový syndrom – když se únava stane diagnózou

Chronický únavový syndrom – když se únava stane diagnózou

Únavový syndrom (Chronic Fatigue Syndrome) otravuje život mnoha lidí po celém světě. Statistiky uvádí, že v České republice odolává přehnané únavě až na 40 000 lidí. Při včasně zahájeném boji je však možné projevy této nemoci zmírnit natolik, že už nebude docházet k omezením, která s sebou toto onemocnění do života přináší. Chronický únavový syndrom je souhrnem duševních a tělesných obtíží, kterým vévodí únava spojená s bolestmi hlavy, střídáním nálad, nesoustředěností, poruchami spánku, úzkostí či například bolestmi kloubů a svalů.

Čtěte také:

Omezuje vás jarní únava? Překonejte ji optimismem!

Chronický únavový syndrom je nemoc, která vlastně není nemocí

Chronický únavový syndrom byl ještě donedávna velkou neznámou a na lidi jím trpící bylo širokou veřejností pohlíženo víceméně jako na simulanty. I když v současné době není v tuzemsku žádné formální medicínské označení této choroby, berou ji na vědomí nejen lékaři a pacienti, ale též laická veřejnost. Jasno má ale Světová zdravotnická organizace, která syndrom zařadila do mezinárodní klasifikace nemocí pod kódem G93.3. I tak se ale objevují protichůdné názory a postoje, kdy jedna strana považuje nemoc víceméně za somatizaci nějaké těžké životní situace a objektivně je dle vyšetření daný člověk zcela zdráv, ale subjektivně se tak necítí, a druhá strana bere v potaz, že se jedná o onemocnění, které má však prozatím neobjasněné příčiny. Chaotické náhledy a vysvětlení jsou i příčinou toho, že se vlastně ani pořádně neví, za jakým lékařem by měl člověk s podezřením, že ho válcuje únavový syndrom, jít. Pravdou však je, že velmi pomůže dobrý praktik, který na základě diferenciální diagnostiky určí co dál.

Rizikové faktory:

  • stres
  • psychické a fyzické vypětí
  • přecházení nemocí
  • nedostatek odpočinku

Únavový syndrom a jeho příznaky

Jak už bylo nastíněno výše, je hlavním ukazatelem, že trpíte tímto zákeřným onemocněním, zvýšená únava přetrvávající bez zjevných příčin déle jak půl roku, kdy nepomáhá ani oddych, dovolená a další formy relaxace, které za normálních okolností dokážou člověka naplnit přívalem nové energie. Obecně jsou příznaky takové, které víceméně znemožňují žít běžný život – všední zautomatizované úkony jsou najednou nepřekonatelným problémem. I přes zmatek, s nímž se v problematice této choroby setkáváme, byly ze zkušeností vypozorovány - mimo již zmíněné únavy - společné znaky stojící právě u zrodu syndromu:

  • dlouhodobě zvýšená tělesná teplota
  • bolesti hlavy
  • poruchy spánku
  • poruchy paměti a soustředění
  • deprese a úzkosti
  • nateklé míšní uzliny
  • celková slabost
  • bolest kloubů a svalů

Všechny uvedené nepříjemnosti se ve větší či menší míře v různém pořadí projevují a dávají tak najevo, že organismus čelí velkému náporu. Mimo to se objevují i další příznaky, povětšinou omezující tělní systémy, které jakoby vypadávaly z chodu. Dané skutečnosti ještě více podporují nesourodost názorů lékařské obce v náhledu na toto onemocnění, protože všechny dílčí části příznaků mohou vyvolávat dojem, že se jedná o jinou chorobu. Vždyť například rozšířená migréna může být doprovázena poruchami spánku či zvýšenou teplotou.

Příčiny jsou velká neznámá

Příčiny únavového syndromu dosud nejsou adekvátně objasněny. Může za to nejen složitost onemocnění jako takového, ale i krátká doba zvýšeného zájmu, vždyť únavový syndrom je odbornou i laickou veřejností brán v potaz jen zhruba posledních 20 let. Praxe však přinesla poznatky, že obecně určitou roli sehrává slabá imunitní odpověď, protože mnozí pacienti s diagnózou „únavový syndrom“ se potýkají s poruchami imunity či uvádějí, že před vypuknutím vleklé únavy prodělali chřipku či jiné – imunitu oslabující – onemocnění.

Jak tedy probíhá určení diagnózy?

Podle všeho je tedy jasné, že stanovení diagnózy není zrovna snadnou záležitostí. Diagnostika proto probíhá formou postupného vyloučení chorob, které mají stejné či podobné příznaky - zejména úpornou únavu. Toho se dosáhne laboratorními vyšetřeními krve a s použitím speciálních zobrazovacích technik, například CT, EEG apod. Samozřejmě se ničeho nemusíte bát, všechny metody jsou neinvazivní, a pacienta proto nikterak nebolí. Vzhledem k systémovému charakteru únavového syndromu bývají pacienti sledováni v imunologických ambulancích.

Léčba únavového syndromu je především o vůli pacienta

Chronický únavový syndrom je zákeřný především v tom, že u každého pacienta mohou být symptomy různé intenzity či míry. Proto se musí léčba odvíjet od individuálních potřeb jedince, kdy je třeba brát ohled nejen na rodinnou anamnézu, ale též na životní styl a návyky, které se vznikem únavového syndromu úzce souvisí. Pokud v těle probíhají procesy vyžadující medikamentózní léčbu, přistupuje se k ní. Výjimkou není ani využití alternativní a homeopatické medicíny a doplňky stravy, které mohou harmonizovat fyzické i psychické procesy. Chcete-li se tedy úspěšně rvát s únavou jako takovou a nedat ji šanci, pak se inspirujte našimi doporučeními:

  • dopřávejte si pravidelnou a dostatečnou relaxaci
  • upravte své životní priority tak, aby v čele bylo zdraví a životní pohoda
  • jídelníček skládejte z pestré a vyvážené stravy, kde nechybí ovoce, zelenina, maso a luštěniny
  • vyvarujte se nadměrné konzumaci alkoholu a drog
  • nekuřte
  • mějte pravidelný pohyb a jeho intenzitu pomalu zvyšujte
  • najděte si činnost, co vás bude bavit ve volném čase
  • v denním harmonogramu si přesně vymezte dobu určenou pro práci a snažte se ji neprodlužovat

Chronický únavový syndrom, potažmo i „obyčejná“ únava, může život pořádně zkomplikovat. Naruší plány a zničí veškerou motivaci. Proto je dobré zajímat se o prevenci, která má samozřejmě základ ve zdravém životním stylu. Vždycky je přece lepší věnovat čas a úsilí právě jí, než se posléze potýkat s nepříjemnými následky. A když už se problémy objeví, je dobré zaměřit se na hledání příčin, které mohou souviset i s prostředím, ve kterém žijete.



Diskuse k článku

  • jan valuch

    08:57 24. 5. 2016 -2
    Vyzkoušejte AVS přístroj. Nic neriskujete – vyzkoušení je zdarma. A žádné placebo, účinek hned sami cícíte. Vyřešit těžcí CFC a natrvalo může AVS přístroj už během týdnů.
    http://www.psychowalkman.cz/ucinky/dalsi-ucinky/chronicky-unavovy-syndrom/
  • Viks

    14:37 8. 8. 2012 0
    Asi pred pul rokem sem prechodil nemoc. Kvuli skole nebylo na leceni cas. Od te doby trpim nadmernou unavou. Domnivam se ze to ma spojitost. Kez bych nasel rozumny reseni jak se toho zbavit. Za doktorama se me moc nechce, protoze by mi nasazeli hromady pilulek ktery akorat potlacujou priznaky, ale neresi duvody. Na druhou stranu ale moc neverim ani homeopatikum, a jinejm kouzelnym PLACEBO zpusobum lecby.
  • Katka

    08:12 10. 8. 2011 0
    tak jsem se v tom bohuzel poznala, mam to taky! ..unavovy syndrom, mam vsechny priznaky, ani jsem netusila, jak jsem si zavarila

Lunární kalendář

STŘEDA 30. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Na kole s větrem o závod

Jaro je tu! Vyrazili jste na první projížďku na kole a zjistili jste, že to není ono? Možná je na čase vyměnit své staré jízdní kolo za novější model. Nechte si poradit od odborníků, šlápněte do pedálů a uháněj...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.