Češi během pandemie: Dávají přednost knihám nebo počítačům?
Národní knihovna vytvořila průzkum Čtení v čase koronavirové pandemie, aby zjistila, jak se Češi v pandemii chovají a jaké aktivity preferují. Čteme více knih nebo raději ponoříme do on-line světa?
Z průzkumu Národní knihovny jasně vyplynulo, že pandemie koronaviru výrazně zvýšila mediální aktivity Čechů starších 15 let. Čtení knih u nich ale zásadně neovlivnila, více je čtou jen pravidelní čtenáři. K aktivitám, které nejvíce v této době narostly, patří sledování filmů a televize, čtení internetových textů a využívání sociálních sítí.
Přičemž z průzkumu vyplývá také to, že pandemie se nejvíce odrazila v mediálním chování generace mezi 15 a 24 lety. Zde byl zaznamenán daleko vyšší nárůst u většiny mediálních aktivit než u jiných generací.
Výzkum připravila Národní knihovna společně s Ústavem pro českou literaturu Akademie věd a společností Nielsen Admosphere. Mediální chování podle průzkumu narostlo nejvíce u lidí s nejnižším vzděláním a naopak nejméně u vzdělanějších. U nejstarší generace lidí nad 65 let výrazně stouplo sledování rozhlasu a u nejmladší generace sledování filmů na počítači a podobných zařízeních.
Dvě třetiny čtenářů knih se sice přiklonily k názoru, že si při čtení knih odpočinou více než při sledování televize nebo filmů, nicméně u lidí starších 15 let koronavirová pandemie zvýšila tuto aktivitu jen o sedm procent. U těch, kteří se čtení věnují pravidelně, pak stoupla o 18 procent.
Diskuse k článku