Moxování prohřeje vaše tělo a zbaví vás bolestí i nemocí. Moxovat můžete i doma
Tradiční čínská medicína se u nás pomalu prosazuje už delší dobu. Kdo by dnes neznal akupunkturu, která pomáhá až zázračně ulevovat od bolestí? Málokdo však zná moxování. Přitom tato „sestra“ akupunktury dokáže pomoci i tam, kde akupunktura moc nezmůže. Moxování ovlivňuje stejné akupunkturní body, jen místo jehel však využívá příznivých účinků tepla.
Jak moxování probíhá?
Tradiční čínská medicína je založena na předpokladu, že pro zdravé fungování těla je zásadní jeho rovnováha. Pacient, který je prochladlý a slabý, potřebuje dodat teplo a sílu, a k tomu slouží právě moxování. Když se v některé části těla usadí chlad, oznámí to bolestí. V té chvíli můžeme moxováním do zasažených oblastí dodat teplo.
Jak konkrétně takové „dodávaní tepla“ probíhá? Moxa je vyrobená z bylin, které jsou zabaleny do tvaru doutníku. Ten se zapálí a doutnající se přikládá k akupunkturním bodům na těle a tím se tělo prohřívá. Moxování může být přímé nebo nepřímé. Při přímém moxování se moxa přikládá na kůži, častější nepřímá varianta počítá s přiložením moxy asi 2-3 cm od těla pacienta.
Z čeho se moxa vyrábí?
Moxa využívá léčivých vlastností pelyňku. Ten se hojně předepisuje na děložní problémy, jakými jsou poporodní a menstruační bolesti, ale používá se i u zažívacích obtíží. Pelyněk se nejprve zpracuje na houbovitý materiál - na tzv. moxovací vlnu, ze které se následně vyrábí „doutníky“, nebo se pěchuje do speciálních hořáků. Pelyněk si staří čínští lékaři nevybrali náhodně – lehce doutná a vydává nepřetržité teplo. Kouř pelyňku má příznivý vliv na nervový systém, zároveň ho ale doprovází pro někoho nepříjemné aroma, které někteří přirovnávají k zápachu marihuany. Po chvíli si na něj ale zvyknete a nebude vám na obtíž. Méně aromatické jsou karbonizované neboli nekouřivé varianty moxy, které jsou u nás běžně dostupné
Původ moxování – tradiční čínská medicína
Techniku moxování prověřily už tisíciletí používání. První poznatky o něm jsou z Číny z let 9000 – 4000 př. n. l. Moxování se během staletí vyvíjelo, účinky ale zůstávají stejné a zvláště v Číně a ostatních asijských zemích je běžně praktikováno. O jeho až zázračném vlivu na lidské zdraví svědčí i citát lékaře Li-Tchinga: „Nedá-li se nějaká nemoc vyléčit medicínou nebo akupunkturou, použij moxu.“
Účinky moxování
A jaké jsou tedy léčivé účinky moxování? Přiložením moxy proniká do svalů teplo až do hloubky 5 cm a tím blahodárně působí na lidský organismus. Moxování ulevuje od bolestí, léčí některé nemoci a působí preventivně proti onemocnění.
- Moxování posiluje imunitu a působí preventivně proti častému nachlazení nebo zahlenění. Také pomáhá léčit nemoci a bolesti vzniklé prochladnutím, průvanem nebo změnou ročního období.
- Pomáhá léčit onemocnění dýchacích cest (záněty, astma).
- Působí proti menstruačním bolestem a léčí nemoci močopohlavního ústrojí. Moxování může pomoci i starším lidem, kteří mají problémy s častým močením.
- Léčí poruchy trávicího traktu (průjem, zácpa, žaludeční vředy).
- Pomáhá při revmatických bolestech.
- Léčí bolesti v oblasti zad, beder, sedacího nervu, uvolňuje ztuhlá ramena a krk.
- Pomáhá dodávat teplo lidem, kteří mají často chladné končetiny.
- Působí proti nadměrnému pocení v průběhu dne.
- Moxování pomáhá a povzbuzuje při chronickém vyčerpání a slabosti.
- Jelikož má imunostimulační efekt, používá se i při léčbě psychických depresí.
Moxování u nás není příliš rozšířené, ale výsledky stojí za to
Divíte se, že ještě moxování není u nás tak rozšířené jako třeba zmiňovaná akupunktura? Nebojte se, není v tom žádný háček. Je to dáno zejména tím, že maséři, kteří některé procedury čínské medicíny nabízejí, mají strach, že své pacienty nechtěně popálí. Moxování totiž vyžaduje stálou pozornost. Zapálená moxa se nesmí dotknout akupunkturního bodu nebo by došlo k popálení.
Teprve získané zkušenosti mohou přinést opravdové terapeutické účinky. Některým lidem zase může vadit typický zápach pelyňku, a proto dávají přednost jiným léčebným postupům. To vše jsou ale překážky, které se dají překonat pouhou praktickou zkušeností, výsledek za to opravdu stojí.
Jak na domácí moxování?
Rozhodně se nemusíte obávat pustit se do moxování u sebe doma. Práce s doutnajícími tyčinkami pelyňku není těžká, stačí když budete opatrní. Držte moxu nad určeným místem ve vzdálenosti asi dvou centimetrů a když se vám žár bude zdát příliš velký, ruku odtáhněte. Po chvíli se zkuste k tělu s moxou přiblížit znovu a proces opakujte. Nahřívejte tak, abyste stále cítili příjemné teplo. Pokud bude příliš intenzivní, neměli byste se přibližovat tak blízko ke kůži. Na jednom bodě moxujte, dokud vám to bude příjemné. Obvyklá doba je 2-20 minut na jednom bodě, čas se poté liší podle potíží a použitého bodu.
Po ruce mějte popelník na sklepávání popela z hořící moxy. Důležité je znát správné akupunkturní body, na které moxou působit. Ty si musíte předem nastudovat, aby moxování bylo opravdu účinné. Vyzkoušet můžete kurz paní doktorky Uríkové, která má zkušenosti se západním lékařstvím a zároveň je jí známá i tradiční čínská medicína. Ve svém kurzu baňkování pro začátečníky vysvětluje některé základní akupunkturní dráhy a body, kterými můžete ovlivnit fungování vašeho těla. Na jejích stránkách si zároveň můžete objednat kvalitní vybavení, které k moxování budete potřebovat.
Diskuse k článku
Jaroslava Roubíčková