Přírodní antidepresiva účinně zaženou deprese i smutek. 7 druhů bylin, které skutečně pomohou
Čerstvé nebo sušené? Byliny, které fungují jako přírodní antidepresiva, můžete využívat v jakékoliv formě. A rozhodně je nemusíte nikde draze nakupovat. Spousta z nich roste možná i kolem vašeho domu. Anebo si je můžete snadno sami vypěstovat.
Přírodní antidepresiva: Šalvěj lékařská
Šalvěj je právem zařazena mezi silnější přírodní antidepresiva. Pravidelné popíjení šalvějového čaje má totiž tišicí účinky na náš organismus. A to zejména na psychiku. Šalvěj je vhodné užívat, pokud máme období plné stresu a nadměrného nervového vypětí. Pokud jsme v tomto rozpoložení, může šalvěj pomoci také na nespavost. Zároveň se skvěle hodí pro studenty a duševně pracující. Večer po učení nebo po dlouhém náročném pracovním dni je vhodné vypít hrnek teplého šalvějového čaje. Pomůže vám “vypnout hlavu” a lépe se vyspat. Avšak zároveň se uloží vše, co jste se ten den učili. Šalvěj totiž výrazně zlepšuje krátkodobou paměť.
Čaj ze šalvěje
Vzhledem k tomu, že šalvěj obsahuje thujon, je nutné šalvěj pro pití převařit. Tedy jednu čajovou lžičku čerstvé nebo sušené šalvěje dáme do plecháčku a zalijeme 250 ml studené vody. Dáme vařit. Jakmile začne voda bublat, odměříme minimálně dvě minuty. Teprve poté odstavíme. Ihned přecedíme. Zchladlé pak můžeme lehce dosladit medem.
Přírodní antidepresiva zklidní tělo i mysl
Meduňka lékařská nejen krásně voní. Má uklidňující účinky a odstraňuje stres
Přírodní antidepresiva: Heřmánek pravý
Heřmánek sice patří mezi přírodní antidepresiva, ale má mnohem širší pole působení. Působí protizánětlivě, dezinfekčně, zabírá proti alergiím, má imunostimulační a protikřečové působení. Často se využívá právě jako doplňkový přírodní lék při léčbě depresí. Zmírňuje některé její příznaky, zejména podrážděnost, nespavost, rozmrzelost. Také eliminuje následky stresu a povzbuzuje chuť k jídlu.
Heřmánková koupel
Smíchejte hrst heřmánkových květů s hrnkem himálajské nebo mořské soli. Můžete přidat i dvě kapky éterického oleje heřmánek modrý. Promíchejte a nasypte do koupele. Vydržte v ní alespoň dvacet minut.
Přírodní antidepresiva: Třezalka tečkovaná
Bylina zahání stres, deprese, nespavost i úzkosti. Řadí se mezi velmi silná přírodní antidepresiva. Má však jednu nevýhodu. Při užívání třezalky může docházet k fotosenzitivně – tedy nadměrné citlivosti kůže na sluneční paprsky. Pokud ji budete užívat přes letní měsíce, hrozí osypání nebo výskyt hnědých flíčků na kůži. Je tedy třeba opatrnosti. Třezalka účinně léčí stavy spojené s nedostatkem slunečního svitu – dlouhodobou skleslost, dlouhotrvající špatnou náladu a celkový pocit únavy či ztrátu motivace. Navíc pomáhá čistit tělo.
Třezalkový olej
150 g čerstvé třezalkové natě s rozvitými květy rozřežeme a lehce podrtíme, vložíme do zavařovací sklenice a zalijeme půl litrem kvalitního mandlového oleje. Vložíme na okenní parapet, kam svítí slunce a necháme cca šest týdnů louhovat. Po této době bude mít olej jasně červenou až krásně rubínovou barvu. Obsah přecedíme do jiné skleněné nádoby a řádně uzavřeme. Při obtížích užíváme 2-3x denně jednu čajovou lžičku.
Přírodní antidepresiva: Chmel otáčivý
I chmel, který je znám jako ingredience pro pivo, je řazen mezi přírodní antidepresiva. Využít jej můžete například ve formě čaje. Ovšem pozor: vzhledem k hořkosti je vhodné chmel využívat jen jako doplněk čajových směsí. Čaj ze samotného chmele by byl příliš hořký, až nepitelný. Skvěle však ladí například s meduňkou. A to v poměru ½ čajové lžičky chmele a 2 lžičky meduňky na 500 ml vody. Směs se maximálně 10 minut louhuje, pak se scedí. Chmel pomůže při stavech nevysvětlitelných chmurů a narušeného spánku. Bylina zmírňuje podráždění, pomáhá při stavech neklidu a funguje jako mírné sedativum.
Přírodní antidepresiva: Kozlík lékařský
Díky svému unikátnímu složení pomáhá kozlík při neurózách, úzkostech, nespavosti, nervovém vyčerpání a dokonce mírní i křeče. Kozlík dokáže nahradit léky na spaní, zabírá velmi spolehlivě a na rozdíl od klasických léků nemá vedlejší účinky. Kozlík však patří mezi návyková přírodní antidepresiva, nedoporučuje se proto její užívání déle než tři až čtyři týdny. Pak je nutné udělat pauzu.
Kozlíková tinktura
Čerstvé kořeny omyjeme, pokrájíme na drobné kousky, zalijeme vodkou tak, aby byly potopené. Necháme je čtrnáct dní louhovat. Užíváme dvacet kapek třikrát denně, nebo jednorázově na spaní kávovou lžičku ¾ hodiny před spaním, druhou dávku ¼ hodiny před spaním.
Přírodní antidepresiva: Bazalka pravá
Bazalka se dříve používala jako afrodiziakum. Dnes je známa spíše jako koření. Přitom je možné připravit si z ní výborný terapeutický čaj. Bazalka patří mezi přírodní antidepresiva. Snižuje totiž napětí, likviduje následky stresu, tiší bolesti hlavy a pomáhá při nespavosti.
Bazalkový nálev
Jednu lžičku sušené bazalky zalijeme horkou vodou a necháme asi čtvrt hodiny louhovat. Užíváme vlažný čaj obvykle dvakrát denně.
Přírodní antidepresiva: Srdečník obecný
Bylinka – jak už její název vypovídá – pomáhá prioritně našemu srdci. Tlumí srdeční arytmie a bušení srdce. Snižuje krevní tlak a působí sedativně, takže může pomoci například při nespavosti či úzkosti nebo při nadměrné vznětlivosti. Díky tomu je řazena také mezi přírodní antidepresiva.
Čaj ze srdečníku
Jednu lžičku srdečníku povaříme dvě minuty v šálku vody. Při obtížích užíváme dvakrát denně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku