Kotvičník zemní - přírodní afrodiziakum i antidepresivum
Po přibližně čtyřicátém roku dochází u mužů k poklesu tvorby testosteronu, což může negativně ovlivnit doposud aktivní sexuální život. Existuje však čiště přírodní cesta, jak tyto problémy eliminovat a sexuální apetit neztratit ani po čtyřicítce. Tímto zázračným pomocníkem na potenci je kotvičník zemní. Nejen, že si díky němu můžete užívat déle, ale také má pozitivní účinky na kardiovaskulární systém, zažívání a náladu.
Jak kotvičník zemní zlepšuje potenci?
Kotvičník zemní obsahuje mimo jiné fytosteroly, které pozitivně ovlivňují potenci a sexuální výkonnost. Právě fytosteroly stimulují tvorbu testosteronu, který mužům od středních let postupně ubývá. Proto bývá kotvičník zemní označován jako přírodní afrodiziakum. Pomáhá nejen mužům, ale také ženy uvítají jeho účinky zmírňující dopady klimakteria díky zvýšení hladiny hormonu estradiolu. Partneři si díky němu mohou dlouhá léta udržovat aktivní sexuální život a mladistvou vitalitu.
Vedle již zmíněného vlivu na sexualitu podporuje kotvičník i léčbu mužské neplodnosti a je vhodný i při některých potížích s prostatou.
Další pozitivní účinky kotvičníku na člověka
Kotvičník zemní (latinsky tribulus terrestris) není ale jen účinné přírodní afrodiziakum – zlepšuje zažívání ve střevech, příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů a podporuje vylučování žluči a žaludečních šťáv. Vyhledáván je i pro svůj pozitivní vliv na srdeční činnost. V cévním systému omezuje ucpávání cév a rozšiřuje je. Kotvičník pomáhá snižovat krevní tlak a obsah cholesterolu v krvi.
Plody kotvičníku obsahují užitečné mastné kyseliny, které jsou důležité pro celkové fungování organismu. Kotvičník je vyhledáván také pro růst svalů a zvyšování výkonu, a proto jej rádi používají sportovci jako zdraví neškodné “rostlinné anabolikum”. Sportovcům navíc pomáhá při regeneraci po fyzické aktivitě.
Některé v kotvičníku obsažené alkaloidy mají antidepresivní účinky. Pomáhá také v boji se stresem a zlepšuje náladu. V neposlední řadě čistí tato bylinka celý močový systém včetně ledvin a také detoxikuje játra.
Kotvičník není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Pokud se chystáte na operaci, poraďte se o užívání kotvičníku se svým lékařem. Obecně se doporučuje vysadit jeho užívání dva týdny před operací.
Původ kotvičníku zemního
Kotvičník zemní je původně plevel pocházející z Číny a Japonska, kde roste na písčitém pobřeží moře. Odtud se rozšířil do dalších suchých oblastí na světě a začal se pěstovat záměrně. Je to drobná jednoletá bylinka se žlutými květy. Plod se skládá z pěti malých ostnatých částí. Jeho části mají různé účinky, proto je vhodné při zpracování využít celou léčivku – nať, semena i plody. Je důležité, aby při pěstování nebyly použity pesticidy ani umělá hnojiva a aby jeho zpracování bylo co nejšetrnější.
Pro zvýšení pozitivních účinků je možné kotvičník kombinovat s jinými bylinkami jako je například maca nebo guarana.
Jak sehnat kotvičník zemní?
Kotvičník zemní seženete nejčastěji ve formě kapslí nebo prášku na e-shopech zabývajících se dovozem a zpracováním exotických bylinek. Při nákupu se ptejte, jak byl kotvičník zpracován – neměly by k němu být přidávány žádné chemické látky. Výhodou je, pokud k prášku není přidáván ani lepek. Pro správnou účinnost kotvičníku jej skladujte podle informací uvedených na obalu.
Diskuse k článku