Střevní paraziti jsou uvnitř každého z nás. Jak poznat, že nám škodí, a kdy je čas na odčervování?
Střevní paraziti jsou poměrně ožehavým tématem posledních let. Jejich eliminace neboli odčervování má své zastánce i odpůrce. Faktem však je, že trávicí trakt je pro střevní parazity jako stvořený a do těla si je můžeme zavléct poměrně snadno vlastní neopatrností. Je tedy pak odčervování na místě?
Věděli jste, že největší začervení nehrozí z masa, jak se často mylně uvádí? Ale z ovoce a ze zeleniny, které jsou na pultech obchodů. Tedy stačí jen, abychom rukou nabrali například jablka a pak se poškrábali například na rtu nebo u oka. Mnohdy stačí málo a dočkáme se nepříjemného překvapení. Jenže někdy se takové nemilé “překvapení” může projevit až po letech a ještě ke všemu skrze symptomy, které na první pohled se střevními parazity nijak nesouvisí.
Střevní paraziti u dětí i dospělých
Mezi lidmi často převládá názor, že střevní paraziti napadají spíše malé děti kvůli nedostatečné hygieně rukou. Je známo, že malé děti často bojují například s roupy. Především ve školkách o tom vědí své. Jenže roupy nejsou jen výsadou malých dětí. I dospělý se může s touto nepříjemností potýkat. Navíc pokud si rádi dopřejete ke svačině nemytou zeleninu nebo ovoce, které jsou v průběhu pěstování hnojeny, můžete snadno přijít i k dalším druhům parazitů. A občas si také rádi dopřejeme tatarský biftek nebo jiné maso, které neprojde tepelnou úpravou. Zatímco u tepelně zpracovaného masa problém nehrozí, se syrovým je to horší. Zkrátka, způsobů, jak si do těla pozvat na hostinu některé škodlivé organismy, je opravdu. Navíc není vždy jednoduché je odhalit.
Pijavice lékařská – parazit, jehož léčivé účinky poznala i Kleopatra
Jak často odčervovat kočku a kdy ji očkovat? Vše, co jste potřebovali vědět
Střevní paraziti mají rádi sladké
Organismů, kterým by se skvěle dařilo v našem těle, je všude kolem nespočet. Krom výše uvedených důvodů, je rizikem nedostatečná hygiena a kontaminace například z cizích rukou. U malých dětí bývá častou příčinou i vysoká konzumace sladkostí a cukru v tekutinách. Právě cukr střevní paraziti milují. Je pro ně živnou půdou.
Střevní paraziti a jejich projevy
Nejznámější roupy lze vcelku snadno identifikovat včas. Jejich výskyt ve střevě je rozpoznatelný nejen na spodním prádle, ale také nepříjemným svěděním konečníku. Ovšem potrápit nás mohou i hlísti, škrkavky či tasemnice a mnoho dalších druhů. Ne všechny lze tak snadno rozpoznat, protože se mohou chovat delší dobu latentně. Jejich existence je jen těžko odhalitelná, protože fyzické projevy spíše poukazují na úplně jiné zdravotní obtíže. Nadměrný výskyt parazitů se projevuje v podobě alergií, kožních problémů, depresemi, bolestí hlavy, nespavostí, potivostí, ale i celkovou únavou a nedostatkem životní energie. Člověk se prostě necítí ve své kůži.
Střevní paraziti se musí zlikvidovat
Pokud máte podezření na jejich výskyt, určitě nejdříve navštivte svého lékaře. Ten může odebrat vzorek stolice nebo přistoupit k rozboru krve, ale ani tyto postupy nemusí parazity odhalit. Pokud jsou symptomy mnohem jasnější, lékař přistupuje i k dalším podrobnějším vyšetřením.
Střevní paraziti se bojí některých přírodních prostředků
Preventivní opatření jsou samozřejmě mnohem příjemnější než akutní léčba. Krom úpravy jídelníčku a životního stylu jsou vhodné například některé byliny. Střevní paraziti utíkají před bylinami, které mají hořkou či svíravou chuť. Populárním “odčervovačem” je tak například pelyněk, ořešák, dále také rozmarýn nebo mateřídouška. A do stravy je vhodné zařadit i česnek, cibuli, borůvky nebo dýňová semínka.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Lenka