Chystáte se na divoké bylinky? Podzim je ideálním obdobím na doplnění přírodní lékárničky. Přečtěte si tipy, jaké bylinky hledat a jak je skladovat.

Divoké podzimní bylinky: jak je sbírat i skladovat

Podzimní příroda nabízí spoustu divokých bylin a dává nám tak příležitost připravit se na zimu. Navíc si procházkou spojenou se sběrem bylinek spolehlivě vyčistíte hlavu. Přečtěte si, kde a jaké rostliny hledat, jak je zpracovat i skladovat.

Na vaření i pro zdraví 

Divoké bylinky jsou skvělý způsob, jak zařadit do jídelníčku spoustu čerstvé zeleně plné vitamínů i bez vlastní zahrady. Mají široké využití – od dochucení pokrmů až po doplnění přírodní lékárničky. Navíc podpoříte lokálnost, udržitelnost a ušetříte svoji peněženku

Jaká pravidla dodržovat při sběru bylinek? 

  • Sbírejte pouze rostliny, které znáte.

  • Na sběr vyrazte do čistého prostředí – vyhýbejte se okolí silnic, továren i skládek. 

  • Natrhejte si pouze takové množství, jaké potřebujete. 

  • Buďte ohleduplní k přírodě a snažte se nepoškodit okolní vegetaci.

  • Pokud si nebudete se sběrem jistí, zkonzultujte ho s odborníky. 

Sběrem divokých bylin podpoříte udržitelnost i ušetříte svoji peněženku

Jaké divoké bylinky hledat? 

Šípky

Plody růže šípkové jsou nejen krásnou ozdobou do vázy, ale také zásobárnou cenných vitamínů a minerálů. Šípky totiž obsahují velké množství vitamínu C, vápník i rutin. Slouží jako silný antioxidant a pomáhají podpořit imunitu. Díky obsahu rutinu navíc můžou ulevovat od bolesti křečových žil a přispívají ke zpevnění cév. Vápník zase ocení vlasy i pokožka.

Nejjednodušším způsobem, jak šípky zpracovat, je uvařit z nich čaj. Stačí jen zalít horkou vodou, nechat vylouhovat a je to. Pokud vás překvapí jeho kyselá chuť, oslaďte ho medem, který má pro zdraví spoustu dalších benefitů

Kopřiva 

Šťavnatá bylina bohatá na vitamíny, minerály i železo roste od jara do podzimu. Pokud vyrazíte na sběr kopřiv, nezapomeňte rukavice, které zabrání nepříjemnému popálení. Kopřiva působí močopudně, a tak se často využívá při infekcích močového měchýře. Ale nic se nesmí přehánět – při nadměrném užívání může totiž močové cesty naopak dráždit. 

Podle babských rad může kopřiva také ulevit při alergii, senné rýmě i ekzému. Vyzkoušejte ji i pokud vás trápí krvácení z nosu, protože přispívá k jeho snížení. Z kopřivy si můžete uvařit čaj, ale je skvělou přísadou i do smoothies, polévek nebo salátů. Před použitím ji ale nezapomeňte spařit vodou – předejdete popálení. 

Tymián

O trochu vzácnější bylinou je divoký tymián, který roste v suchých travnatých a kamenitých lokalitách. Jeho listy i květy se používají k přípravě čajů, olejů, tinktur nebo jako koření. Je oblíbený také u včel, protože je bohatým zdrojem nektaru. Tradičně se tymián používá při nachlazení, protože působí příznivě na dýchací cesty. Tymián také napomáhá normální funkci imunitního systému a podporuje trávení.

Pokud se vám nebude chtít vyrazit tymián hledat, vyzkoušejte pro podporu správné funkce dýchacích cest a imunitního systému přírodní sirup ERDOHerbal, doplněk stravy. Ten navíc jeho účinky kombinuje s proskurníkem, propolisem a medem. 

Jak bylinky uchovávat? 

Aby si bylinky zachovaly svou kvalitu a účinky, je důležité je správně uskladnit. Pokud se rozhodnete pro sušení, sušte je v suchém a dobře větraném prostoru mimo přímé sluneční světlo. Listy můžete rozprostřít na rovné ploše, poslouží například sítě určené k sušení hub. Případně je můžete rozložit na čistý bílý papír. Nikdy ale neskládejte velké množství bylin na sebe, protože tak můžou zplesnivět. Květy je lepší svázané do svazků pověsit na šňůru. 

Bylinky sušte v suchém a dobře větraném prostoru 

Ať už budete sušit jakékoliv bylinky, nikdy je předtím neoplachujte, protože zvýšíte pravděpodobnost, že chytí plíseň. Pokud budete chtít sušení urychlit, pravidelně je otáčejte. Chraňte bylinky před vlhkostí a světlem a skladujte je v nádobách z tmavého skla nebo v uzavřených potravinářských krabičkách ve spíži. Správně usušené bylinky si svou kvalitu zachovají až 2 roky

Další možností uchování bylinek je výroba tinktury, která vznikne extrakcí bylin v alkoholu. Můžete použít jakýkoliv druh destilátu s vyšším procentem alkoholu. Nejčastěji se používá vodka kvůli její neutrální chuti. Pak už budete potřebovat jen zhruba půllitrovou skleněnou dózu a čerstvé nebo sušené bylinky.

  1. Bylinky nasekejte nebo rozdrťte a naplňte s nimi zhruba polovinu sklenice

  2. Zalijte je alkoholem tak, aby byly kompletně ponořené.

  3. Sklenici umístěte na tmavé a chladné místo a nechte louhovat asi 8 týdnů.

  4. Pravidelně kontrolujte, zda se alkohol nevypařil, a pokud nebudou bylinky zcela zakryté, alkohol dolijte.

  5. Po 8 týdnech přeceďte z nálevu bylinky a tekutinu přelijte do menších lahviček

  6. Hotovu tinkturu skladujte na tmavém místě

Snažte se bylinky spotřebovat nejlépe během roku a další rok si nasbírat nové. Zachovají si tak nejvíce účinných látek. 



Diskuse k článku

  • Torin

    14:11 10. 10. 2023 0
    reklamní obsah moc nemusím, ale v tomto případě pozitvně kvituji. Časem jsem přešel komletně na bylinnou domácí lékarnu a bylo to jedno z nejlepších mých rozhodnutí. Bylinny doporučuji všem.

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?