Nejlepší doplňky stravy v menopauze, které vás dostanou opět do pohody
Menopauza je období, kdy končí reprodukční období ženy a do finále jde i menstruace. Což se děje nejčastěji mezi 45. a 55. rokem života. V Česku je průměrný věk menopauzy 51 let. Není však čeho se obávat, menopauza nemusí být strašák, jak je nám často podsouváno. Je to naprosto přirozený biologický proces. A abyste jí bez problémů prošli, rozhodně nemusíte užívat žádné hormony ani jiné léky.
Návaly horka, emocionální rozladění, nespavost či nedostatek energie nás mohou pochopitelně ovlivnit. Právě to jsou nejčastější příznaky menopauzy. Plus přibývání hmotnosti, které rovněž není příjemné. Některá žena má příznaky silnější, jiná je téměř nezaregistruje. A rozhodně je důležité zmínit, že velkou roli zde hraje úprava životního stylu.
Doplňky stravy v menopauze
Ke zvládnutí příznaků menopauzy je vhodné upravit životní styl. Pravidelně a vyváženě jíst, hýbat se, maximálně eliminovat stres, dodržovat spánkovou hygienu atd. Značně pak mohou pomáhat také některé doplňky stravy nebo bylinky. Ty si dokáží účinně poradit s návaly horka, nočním pocením, se zeměnou nálad, nespavostí nebo s problémy při usínání, s únavou, sníženým sexuálním apetitem či vaginální suchostí. Ostatně užívání přírodních prostředků při menopauze je často založeno i na vědeckých důkazech. Některé byliny skutečně mohou prokazatelně pomáhat. A to bez případných nežádoucích účinků.
Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?
Bolestivá menstruace: Vezměte svůj měsíční cyklus do svých rukou
Menopauza? Zůstaňte krásná i v období přechodu. Tipy, které vám uberou léta
Návaly horka a pocení v menopauze
Existuje spousta studií, které zkoumají přírodní prostředky na návaly horka nebo nadměrné pocení. Některé jsou sice na úrovni placeba, ale jiné skutečně pomáhají. Jednou z bylin, které skutečně mohou pomoci je ploštičník hroznatý. Najít jej můžete i pod označením černý kohoš. Odpradávna se využívá k podpoře ženského zdraví. Obsahuje fytoestrogeny a tělo v menopauze dokáže skvěle srovnat. Ostatně patří i mezi jednu z nejvíce prozkoumaných bylin v této oblasti. A dobrou zprávou je, že jej můžete bez obav kombinovat i s jinými bylinami.
Pomoci pak v menopauze může i třezalka, zejména pak v kombinaci s mučenkou. Problém však je, že třezalka je fototoxická. Tedy může způsobit reakci na sluneční záření. Rozhodně je lepší ji od jara do podzimu vyměnit za jinou bylinku. A na pocení či návaly horka pak výborně funguje i chmel. Jde opět o fytoestrogen, který si navíc skvěle poradí i s nespavostí. Zkusit můžete i červený jetel, pupalku nebo korejský ženšen.
Změny nálady, únava a nespavost v menopauze
Podrážděnost, úzkosti, deprese i dlouhodobě špatná nálada nebo výkyvy nálad. To vše patří jak k perimenopauze, tak i k samotné menopauze. V takovém případě se vyplatí sáhnout po korejském ženšenu. Ten se tradičně používá k odstranění únavy a fyzického vyčerpání. Zvyšuje vitalitu a zlepšuje koncentraci. Perfektně však může zafungovat i náš obyčejný heřmánek. Ten je znám pro své relaxační a sedativní účinky. Odstraní úzkosti a podpoří spánek. A podobně pak funguje i již zmíněný chmel nebo třezalka.
Menopauza a sexuální zdraví
Pro léčbu vaginální suchosti je možné využít opět ploštičník hroznatý. Rozhodně je ale dobré zařadit do jídelníčku také lněné semínko. To může být v tomto směru velice účinné. Sexuální apetit a libido pak podpoří korejský ženšen nebo maca.
Klasické doplňky stravy a menopauza
Během období menopauzy je pak vhodné zvýšit dávky vitamínu D, alespoň na 2000 IU denně. Pro lepší vstřebávání přidejte i vitamín K2 nebo do stravy zařaďte fermentované potraviny. Sáhnout můžete i po kolagenu a vápníku s hořčíkem. Nezapomeňte ani na omega-3 kyseliny nebo jednoduše konzumujte obyčejný rybí tuk. A krátkodobě neuškodí užívat ani selen s vitamínem E.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku