Sedm nejlepších bylin a doplňků stravy pro menopauzu
Menopauza neboli přechod je obdobím, kdy přirozeně klesá produkce ženských reprodukčních hormonů a ukončuje se menstruační cyklus. Toto se obvykle začíná dít někdy mezi 40. a 50. rokem života. Pro ženu je toto období značně náročné a je spojeno s mnohými obtížemi i zdravotními problémy. Existují nějaké alternativní doplňky, které mohou pomoci tento čas lépe zvládnout?
Menopauza, ač jde o přirozený proces, umí ženu pěkně potrápit. Mezi běžné příznaky patří návaly horka, noční pocení, přibývání na váze, nepravidelná menstruace, náladovost, vaginální suchost, zimnice, snížená sexuální touha, nespavost, úbytek kostní hmoty, bolesti hlavy, úzkost či deprese.
Menopauza a klasická léčba
Vzhledem k tomu, že je menopauza přirozený proces, běžná léčba se většinou zaměřuje jen na zvládání příznaků. K dispozici je k tomuto účelu mnoho farmaceutických léků. Ty však mají mnohé nežádoucí účinky a dokáží někdy zkomplikovat život ještě více. Možností jsou proto některé alternativní doplňky stravy nebo i byliny. Některým ženám mohou pomoci skvěle.
Menopauza: Nová etapa v životě ženy. Jak ji zvládnout?
Menopauza dokáže ženy potrápit. Jaké bylinky si s jejími projevy poradí?
Kontryhel obecný ocení zejména dámy. Pomůže při menstruačních bolestech i menopauze
Menopauza: Byliny a alternativní doplňky stravy
1. Ploštičník hroznatý
Hojně jej využívají indiáni k léčbě různých onemocnění. Ploštičník se nejčastěji využívá u menopauzy ke zmírnění nočního pocení a návalů horka. Uvedené studie však zatím neuvedly dostatek důkazů o tom, že by ploštičník skutečně fungoval. Z provedených testů byl postaven na úroveň placeba. Přesto však mají vědci chuť dále jej v této oblasti zkoumat. Při dlouhodobějším užívání ploštičníku se mohou vyskytnout i nežádoucí účinky, jako je nevolnost či zvracení. To samé platí i v případě, že jej budete užívat ve větším množství. Nejčastěji se ploštičník dá sehnat ve formě tobolek nebo tinktury.
2. Jetel luční
Bylina, která je jedničkou v případě, že vám startuje menopauza. Jetel je totiž bohatým zdrojem izoflavonů (fytoestrogenů). Jde o sloučeniny, které fungují podobně jako estrogen a jsou tak schopny zmírňovat příznaky spojené s poklesem přirozené produkce estrogenu, ke které dochází během menopauzy. Jetel se hojně využívá k prevenci či léčbě nejrůznějších příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení nebo úbytek kostní hmoty. Toto ostatně prokázaly i již provedené studie. Jetel je možné užívat ve formě čaje, případně jsou v lékárnách k mání volně prodejné doplňky stravy s jetelem. Podobné účinky jako jetel má i sója, která rovněž obsahuje izoflavony.
3. Andělika čínská
Bylina, která je označovaná jako “ženský ženšen” pomáhá proti návalům horka a celkově podporuje hormonální systém. Při menstruaci dokonce funguje jako analgetikum, které mírní menstruační bolesti. Hravě si poradí i s premenstruačním syndromem. Andělika má však tu nevýhodu, že může zvyšovat citlivost pokožky na slunce a rovněž může mít vliv na řešení krve. Nedoporučuje se tedy ženám, které léky na ředění krve užívají.
4. Drmek obecný
Jde o léčivou rostlinu, která se hojně používá při premenstruačním syndromu, bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, při neplodnosti a v období menopauzy. Pomáhá na endometriózu a zabírá i na myomy dělohy. Je to mlékotvorná rostlina, u kojících žen podporuje tvorbu mateřského mléka. U příznaků menopauzy drmek prokazatelně snižuje návaly horka i úzkosti.
5. Pupalka dvouletá
Z byliny se vyrábí pupalkový olej, který je hojně využíván jako pomocník při menstruaci, tak i během období menopauzy. Zde především eliminuje nepříjemné stavy, jako jsou návaly horka nebo úbytek kostní hmoty. Pomáhá i při premenstruačním syndromu, kdy zejména snižuje napětí a citlivost v prsou. U mladých dívek pak srovnává nepravidelnost menstruačního cyklu.
6. Maca peruánská
Je považována za “ženskou” bylinu. V tradiční lidové medicíně je po staletí využívána k léčbě obtíží jako je anémie, neplodnost, hormonální nerovnováha, snížená sexuální touha, náladovost nebo vaginální suchost. Díky tomu, že je schopna odstraňovat některé nepříjemné příznaky menopauzy, bývá v tomto období hojně využívána.
7. Lněné semínko
I obyčejné lněné semínko může být doplňkem v době, kdy se objevuje menopauza nebo její první příznaky. Ukrývají se v něm totiž lignany. Tedy rostlinné sloučeniny, které mají podobnou chemickou strukturu a funkci jako hormony-estrogeny. Len se proto může využít i k potlačení příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, pocení nebo úbytek kostní hmoty.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Dagmar