Brambory nemusí být nudné – vyzkoušejte naše netradiční recepty z brambor

Brambory nemusí být nudné – vyzkoušejte naše netradiční recepty z brambor

Varné typy brambor jako pomůcka při vaření

Bramborový salát, hranolky nebo kaše jsou tři různá jídla, a proto se na každé z nich hodí jiné varné typy brambor. Kupujete stále stejné odrůdy, které používáte na vše? Pak se nedivte, že se vám bramborový salát rozpadá a kaše není dokonale vláčná. Existují tři základní typy brambor - pokud se podle nich budete při nákupu řídit, budete mít úspěch vždy zaručený.

Jaké máme varné typy brambor

Varný typ A

  • Nejtvrdší brambory, které se hodí do salátů. Při vaření se nerozvařují a mají pevnou lojovitou dužninu.
  • Použití: do salátů nebo „na loupačku"

Varný typ B

  • Polotvrdé brambory, které se vařením nerozpadají. Označují se také jako přílohové a mají nejuniverzálnější využití.
  • Použití: jako příloha k masu a zelenině, do polévek, gulášů i do bramborového těsta

Varný typ C

  • Nejměkčí brambory s kyprou dužninou a největším obsahem škrobu. Je snadné je rozvařit, a tak se hodí především na bramborovou kaši.
  • Použití: na bramborové kaše, pyré, nádivky, hranolky, bramboráky a bramborové placky

TIP: Jak rozeznáte tvrdou a moučnatou bramboru?

Syrovou bramboru rozkrojte a obě půlky otřete o sebe. Pokud brambora pustí vodu, je lojovitá a má tedy méně škrobu. Pokud se k sobě obě plochy přilepí, znamená to, že má brambora více škrobu a je tedy měkčí.

K pěstování brambor na balkóně vám stačí pytel

Nejlepší chuti bramborových pokrmů dosáhnete použitím domácích brambor. Můžete si je zakoupit u drobných pěstitelů, farmářů nebo se do pěstování brambor pustit sami. Nejlepší je k tomu samozřejmě zahrádka, brambory ale můžete pěstovat i na balkóně. Stačí vám k tomu obyčejný pytel. Pytel srolujte a na jeho dno nasypejte 10 cm substrátu. Do něho přidejte tři brambory na sadbu a lehce zasypejte hlínou. Jakmile hlízy porostou, přisypávejte další substrát. Poté, co začne nať uvadat a žloutnout, můžete sklízet plody.

Skladování brambor má svá pravidla

Pokud doma uchováváte větší množství brambor, je potřeba myslet na jejich vhodné uložení. Brambory byste nikdy neměli uchovávat v lednici nebo v mrazáku. Dále byste se měli vyhýbat dennímu a slunečnímu světlu, abyste zabránili jejich zelenání. Ideální je proto tmavá chladnější komora nebo sklep

Tipy, jak vařit brambory

  • Zelené brambory nikdy nekonzumujte, obsahují totiž jedovatý solanin.
  • Vaření brambor v páře je nejlepší způsob, jak v nich uchovat všechny vitamíny a zachovat přirozenou chuť.
  • K bramborám můžete při vaření přidat bylinky (petržel, celerovou nať, libeček), česnek, cibuli nebo zeleninu. Získáte zcela novou chuť.
  • Do bramborové kaše přidáváme vždy teplé mléko nebo smetanu. Se studeným by byla kaše mazlavá a těžká.
  • Před smažením hranolek, brambory necháme ve studené vodě, aby se zbavily přebytečného škrobu. Posléze je důkladně osušíme v utěrce, aby olej neprskal.

Přílohy z brambor – dopřejte si změnu

Brambory jsou levná příloha, která ale může opakováním stále stejných jídel, velmi snadno omrzet. Dochází vám nápady na nové přílohy? Pak se inspirujte v našich receptech. Přinášíme vám recepty na čtyři zajímavé přílohy. Vyzkoušejte je a uvidíte, že si je zamilujete.

Gratinované brambory

Netradiční recepty z brambor

Gratinované brambory

Jsou hotové hned, přitom hravě zastanou roli nápadité přílohy. Gratinované brambory můžete použít jako doplněk steaku, pečeného masa nebo třeba nadívaného lilku. Pokud spěcháte, můžete je navíc použít jako hlavní chod. Jejich skvělou vlastností je navíc snadná obměna. K bramborám můžete přidat další zeleninu a snadno tak vytvořit nové jídlo. Například mrkev, brokolici, rajčata, papriku, cuketu nebo žampiony.

Gratinované brambory se špenátem

Suroviny:

  • 1 kg brambor (nejlépe varný typ A)
  • 100 g listového špenátu
  • 2 cibule
  • 3 stroužky česneku (prolisované)
  • velký plátek másla
  • 500 ml smetany ke šlehání
  • muškátový oříšek

Gratinované brambory – postup přípravy:

Brambory nakrájíme na stejně tenké plátky (čím tenčí, tím lepší). Mezitím na másle opražíme cibuli pokrájenou na plátky. Do středního hrnce vlijeme smetanu ke šlehání, kterou krátce prohřejeme spolu s mletým muškátovým oříškem. Jakmile směs přivedeme k varu, odstavíme z plotny. Připravíme si zapékací formu, kterou vymažeme máslem nebo na dno vložíme pečící papír. Bramborové plátky klademe do rovnoměrných vrstev na sebe, každou vrstvu prokládáme opraženou cibulí, listovým špenátem, pomačkaným česnekem a lehce osolíme podle chuti. Brambory nakonec zalijeme horkou smetanou a pečeme na 180 °C zhruba 45 minut než změknou. Poté odklopíme pokličku a necháme gratinované brambory chvíli pod grilem, než se vytvoří křupavá krusta.

Bramborové rösti

Tento švýcarský národní pokrm se připravuje z uvařených i syrových brambor. Rösti mají po celém Švýcarsku mnoho obměn, proto se nedá hovořit o jednom správném receptu. Základem jsou nahrubo nastrouhané (případně nakrájené) brambory, kam se mohou přidávat další ingredience – například cibule, česnek, slanina, sýr nebo bylinky. Libovolně si můžete zvolit i tvar – tvarujte malé placičky nebo pečte velké bramborové rösti, které posléze rozkrájíte podobně jako dort.

Bramborové rösti se sýrem a slaninou

Suroviny:

  • 800 g brambor (varný typ C)
  • 200 g tvrdého sýra (Čedar nebo Gruyère)
  • 100 g slaniny
  • 3 velké plátky másla

Bramborové rösti se sýrem a slaninou – postup přípravy:

Brambory oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Osolíme je, vymačkáme z nich přebytečnou vodu a posléze opepříme. K bramborám přidáme nastrouhaný tvrdý sýr a slaninu nakrájenou na proužky. Směs spojíme a tvarujeme do malých placek. Případně smažíme na másle a slunečnicovém oleji jednu velkou placku, kterou poté nakrájíme na jednotlivé kusy. Podáváme jako přílohu, bramborové rösti ale vystačí i jako hlavní chod.

Bramborový koláč

Delší příprava tohoto jídla se vám mnohonásobně vrátí při jeho konzumaci. Bramborový koláč je možný připravovat na mnoho způsobů, my vám přinášíme recept, který je známý i pod názvem Koláč skotského pastýře. Tento tradiční skotský recept v sobě skvěle kombinuje přílohu s masem, a tak vás zasytí na dlouhé hodiny.

Bramborový koláč s mletým masem

Suroviny:

  • 500 g mletého vepřového masa (může být i hovězí)
  • 700 g brambor (varný typ C)
  • 200 g sýru Čedar nebo Gruyère
  • 100 g petržele
  • 100 g mrkve
  • 250 g sterilované kukuřice
  • 100 g žampionů
  • 2 střední cibule
  • 2 lžíce rajčatového protlaku
  • tymián a mletá sladká paprika
  • lžíce hladké mouky

Bramborový koláč s mletým masem – postup přípravy:

Cibuli nakrájíme nadrobno a orestujeme ve velkém hrnci na másle. Přidáme mleté maso a opět opražíme. Mezitím si nadrobno nakrájíme petržel a mrkev, žampióny nasekáme na plátky. Všechny přísady přidáme do hrnce a promícháme. Přidáme rajčatový protlak a ochutíme solí, pepřem, tymiánem a mletou sladkou paprikou. Směs podlijeme asi 150 ml horké vody (pokud máme vývar, je to lepší) a přidáme hladkou mouku. Necháme zvolna dusit asi 45 minut.

Mezitím oloupeme brambory a uvaříme je. Rozmačkáme je do hladka na jemnou bramborovou kaši. Připravíme si kulatou zapékací formu, kterou vymažeme máslem. Na dno rozložíme masovou směs, kterou posypeme sterilovanou kukuřicí. Dále směs rovnoměrně poklademe bramborovou kaší, kterou posypeme strouhaným tvrdým sýrem. Pečeme v předehřáté troubě na 200 °C asi 20 minut než se vytvoří vrchní křupavá krusta. Bramborový koláč s mletým masem podáváme teplý s hlávkovým salátem.

"Tatarák" z brambor

Milovníci běžného tataráku nedají na masovou verzi dopustit, vy však můžete vyzkoušet zeleninovou variantu. Tatarák z brambor je skvělý na zužitkování uvařených brambor a má mnoho variant. Servírovat ho můžete se stejnými přísadami, jak jste zvyklí u normálního tataráku a uzpůsobit si ho tak svým chutím.

Ostrý "tatarák" z brambor

Suroviny:

  • 4 uvařené brambory (varný typ B)
  • svazek jarních cibulek
  • 100 g anglické slaniny
  • 2 velké lžíce dijonské hořčice
  • chilli paprička
  • 2 stroužky prolisovaného česneku

Ostrý "tatarák" z brambor – postup přípravy:

Brambory uvaříme ve slupce, a poté oloupeme. Nakrájíme je na velmi drobné kostičky. V pánvi mezitím opražíme nakrájenou slaninu, kterou zamícháme mezi bramborové kostičky. Přidáme dijonskou hořčici, prolisovaný česnek, osolíme a opepříme podle chuti. Jarní cibulky nakrájíme spolu s chilli papričkou najemno a přidáme ke směsi. "Tatarák" z brambor podáváme s opečenými toasty nebo klasickými topinkami.

Brambory jsou jako příloha věčné. Zmíněné čtyři recepty z brambor můžete libovolně kombinovat podle vaší chuti a rodině tak vždy přinést něco nového a netradičního.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...