Bydlíte v přízemí? Nepodceňujte zabezpečení oken a balkónových dveří
Domov je místo, kde se chceme cítit v naprostém bezpečí. Zejména, pokud bydlíme v přízemí, bychom neměli zabezpečení bytu brát na lehkou váhu. Přízemní byty jsou oblíbeným terčem zlodějů právě kvůli snadné dostupnosti.
Poradíme, jak na účinné zabezpečení oken a dveří. Žádný nezvaný host nebude mít šanci.
Zabezpečení bytu: Chrání domov a odrazuje zloděje
Zabezpečení bytu řada z nás podceňuje. Přitom statistiky jasně ukazují, že při zabezpečení je šance vykradení bytu více jak tisíckrát menší. Kromě samotné ochrany totiž zabezpečený byt zloděje odrazuje. Vyplatí se kombinovat mechanické a elektronické zabezpečení bytu. Pro případ, že by jeden typ selhal, je tu ještě druhý. Jaké mechanické zabezpečení se využívá?
- Bezpečnostní fólie: Nalepením fólie snižujeme šanci vybití skla v oknech anebo v prosklených dveřích.
- Chrániče na panty oken: Díky nim nepůjde okno anebo dveře vypáčit z pantů. Nezapomeňme na správnou instalaci.
- Bezpečnostní rolety: Jedná se o kovové rolety, které namontujeme zvnějšku oken. Na noc je stáhneme dolů.
- Bezpečnostní kování: Také kliky a kování uvnitř oken či dveří mohou být bezpečnostní. Kupujme je od opravdových odborníků a v nejlepším případě si je od nich také nechejme namontovat.
- Bezpečnostní dveře: Pro zabezpečení bytu jsou základem. Když zloději zjistí, že se potýkají s bezpečnostními a ne obyčejnými dveřmi, jdou o dům dál. Volme dveře z 3. a 4. kategorie, nižší kategorie nejsou zas tak kvalitní. Nezapomeňme také na jejich odbornou montáž a vhodné rámy, jinak nám příliš nepomohou.
- Dveřní zastavovač: Levná, ale účinná pomůcka, kdybychom se se zlodějem setkali tváří v tvář. Jedná se o takzvaný řetízek, který slouží jako zábrana. Když zvoní někdo, koho neznáme, otevřeme nejprve na řetízek. Od všech řemeslníků a dělníků si nechme předložit průkaz.
Mechanické zabezpečení bytu: Jsou mříže na okna dobrý nápad?
Jako jedno z prvních řešení nás může napadnout dát na okna mříže. Ačkoli se jedná o poměrně účinné zabezpečení bytu proti zlodějům, ne vždy je provedení jednoduché. Ne pokaždé můžeme zasahovat do fasády, abychom si mříže nechali instalovat. Navíc mříže nevypadají hezky a můžeme si připadat jako ve vězení.
Mříže mají velkou nevýhodu. Zloději je často využívají jako pomůcku pro vyšplhání do bytů ve vyšších patrech. Z těchto důvodů mříže odborníci příliš nedoporučují. Můžeme volit nůžkové mříže, které umístíme směrem do našeho bytu a na noc je jednoduše zahrneme. V dnešní době naštěstí existuje takové zabezpečení oken, které bude ještě bezpečnější než mříže.
Na zabezpečení bytu vyberme správný bezpečnostní systém
Je dobré mít na mysli, že bezpečnostní systémy majetek přímo nechrání. Informují pouze o narušení prostoru. Pokud chceme mít jistotu, že se k nám nikdo nedostane, řeší to právě bezpečnostní fólie, rolety anebo kování. Pokud chceme mít byt chráněný co nejlépe, volme jejich kombinaci. Z čeho se bezpečnostní systém může skládat?
- Pohybová čidla: Reagují na pohyb. V případě, že se v bytě objeví něco nečekaného, dají nám vědět.
- Čidla při rozbití skla: Můžeme je umístit na okna. Pokud někdo sklo rozbije, systém podá okamžité hlášení.
- Záložní zdroj: Odpojení od hlavního zdroje energie může způsobit, že elektronické zabezpečení bytu přestane fungovat. Proto se vyplatí mít zabezpečení bytu připojené ještě na záložní zdroj.
- Siréna: Když systém zaznamená vniknutí do bytu, siréna začne vydávat hlasitý signál. Kromě toho, že my anebo sousedé budeme okamžitě vědět, co se děje, hlasitý zvuk zloděje vyplaší.
- Kamera: Nahrává pohyb po bytě. V případě vykradení nám výrazně pomůže s pojištěním.
6 pravidel na zabezpečení pomocí bezpečnostních systémů
Osvědčené kompletní bezpečnostní systémy pochází například z Kanady anebo i z naší domoviny. Vyhněme se raději bezpečnostním systémům pocházejícím z Číny. Mohou být hodně chybové.
- Kompletní bezpečnostní systémy nejsou zrovna levnou záležitostí. Ale rozhodně se vyplatí. Finanční škody kvůli loupeži nás vyjdou dráž.
- Při zabezpečení bytu bychom měli zvážit, jakým způsobem náš byt užíváme. Například větrání na ventilaci může zabezpečovací systém vyhodnotit jako vniknutí do bytu. V takovém případě je vhodné použít magnetická čidla a snímač, která umístíme na dolní rám oken. Při otevření okna na ventilaci musí čidla stále zůstat v kontaktu s rámem.
- Hodit se nám bude noční režim. Můžeme se pohybovat po bytě, ale pohyb ven z bytu a dovnitř do bytu je zabezpečený.
- Dejme si také pozor, abychom čidla na pohyb správně nastavili. Dnes už není problém, aby zabezpečení bytu rozlišovalo dva režimy. Když jsme doma a v bytě se přes noc pohybujeme, a když jsme naopak třeba na dovolené a pohyb v bytě by neměl být žádný.
- V případě, že se staneme obětí krádeže ve vlastním domě, se nám vyplatí mít uzavřené pojištění. Ale pečlivě prostudujme uzavíranou smlouvu. A nezapomeňme si dopojistit věci, které jsme si pořídili až po podepsání smlouvy.
Diskuse k článku