Toxický sliz pro děti? Je borax nebezpečná látka nebo užitečný pomocník v domácnosti?
Borax neboli také tetraboritan sodný je poměrně kontroverzní složkou při výrobě domácích prostředků pro úklid. Dříve byl považován za naprosto neškodný. V poslední době však vychází najevo, že může být až toxický. Přitom je stále součástí mnoha čisticích prostředků a dokonce i kosmetiky. Jak to s ním tedy je?
Tetraboritan sodný či kyselina boritá je anorganická sloučenina. Je to bílý minerální prášek, který se snadno rozpouští ve vodě. Označení “borax” je odvozené od perského slova “borak” čili “bílý”. Borax byl objeven před více než 150 lety a od té doby se těží. Vyrábí se ale i synteticky, z boritých solí.
Nejběžnější využití boraxu
V domácnosti má borax podobné využití jako jedlá soda, má však vyšší pH. S oblibou se používá především k odstranění skvrn na prádle i jako bělicí prostředek nebo prostředek neutralizující zápach. Vodu, ve které se prádlo pere, zároveň účinně změkčuje. Dokáže ale rovněž likvidovat plísně. Hojně se využívá i jako pesticid, především proti mravencům a švábům. A používá se i jako hnojivo pro přihnojování ovocných stromů, především pak hrušní.
Vyzkoušejte ozdravné a posilující domácí masky na vlasy
Populární borax v kosmetice
Neméně oblíbené je i jeho využití v kosmetice, ke slouží především jako konzervant, emulgátor či regulátor pH. I když se objevuje v mnoha běžně dostupných produktech, není povoleno používat je při peelingu. Objevit jej ale můžete v mnoha jiných produktech, jako jsou pleťové vody, krémy, mléka, šumivé bomby do koupele, šampony, opalovací krémy nebo produkty speciálně určené pro akné. Nalézt jej dokonce můžeme i v některých doplňcích stravy a lze jej dokonce sehnat i jako homeopatický preparát.
Prokázaná toxicita boraxu
Vzhledem k tomu, že borax patří mezi skupinu látek omezených evropským nařízením, je třeba, abychom při zacházení s boraxem byli skutečně opatrní. Jedná se totiž o látku, která je toxická pro reprodukci. Může poškodit reproduční schopnosti a může dokonce poškodit i plod v těle matky. Ten samý problém pak může nastat i u domácích zvířat. Ve vyšších dávkách u nich dokonce může vyvolat poškození ledvin. Z provedených průzkumů odborníci navíc zjistili, že borax narušuje hormonální systém mužům, kteří pracují v dolech a částečky boraxu vdechují.
Borax a malé děti
O to vážnější je zjištění, že borax je běžnou součástí takzvaného slizu, který je mezi dětmi značně oblíbený. Přitom například děti do 3 let by s boraxem neměli vůbec přijít do styku. Především kvůli možné absorbci do organismu. Zvlášť právě pro malé děti mohou být už malé dávky boraxu, velice toxické. Problém je zejména ten, že malé děti sahají na sliz a následně si mohou vložit prsty do úst. Tím mohou částečky minerální soli snadno požít.
Nežádoucí účinky boraxu
Časté používání a vdechování boraxu může vést ke značným nežádoucím účinkům. Od respiračních problémů až po zažívací problémy. Jeho použití navíc může způsobit i podráždění pokožky a může se objevit ekzém, dermatitida, štípání nebo svědění. Při dlouhodobém vystavení se boraxu může dojít k zánětu sliznic a dokonce se může objevit i bronchitida či laryngitida. Vyšší dávky boraxu mohou vést k zažívacím problémům, nevolnosti, zvracení i průjmu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku