Japonci vyvíjejí unikátní družice ze dřeva
Družice, které budou mít vnější konstrukci ze dřeva, se snaží vymyslet vědci z univerzitě v Kjóto ve spolupráci s jistou místní firmou. Podle vyjádření samotných expertů by dřevěné satelity mohly pomoci řešit problémy, které souvisejí s hromaděním kosmických odpadků. Satelity ze dřeva by totiž, podle výzkumníků, zcela shořely, aniž by po nich zůstaly škodlivé či nebezpečné části.
Obvykle se družice vyrábějí z hliníku, titanu, slitin či z jiných kompozitních materiálů. Dřevo je tedy naprostý unikát. V současné době odborníci testují různě ošetřené druhy dřeva v náročných podmínkách na Zemi. Druhým krokem pak bude tvorba modelu satelitu.
Podle Světového ekonomického fóra se kolem Země pohybuje na 6000 družic, z nichž je 60 procent nefunkčních. Právě ty patří mezi kosmické smetí, která expertům přidává vrásky na čele.
Přitom v příštích letech by mělo být do vesmíru vypouštěno zhruba tisíc nových družic ročně. Za tímto číslem stojí i rozmach takzvaných malých satelitů. Některé, například ty z projektu Starlink, amerického miliardáře Elona Muska, mají zaručit celosvětové pokrytí rychlým internetem.
Diskuse k článku