V Česku opět přibylo vlků, nejvíce v pohraničí
Podle ochranářů je v zemi celkem 22 vlčích teritorií. Z toho převážná část, 19, je jich v pohraniční oblasti a v některých případech na české území zasahuje jen částečně.
Podle expertů na velké šelmy jde ve 14 případech o smečky, které v tuzemských podmínkách čítají obvykle čtyři až šest jedinců. V meziročním srovnání se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu.
Nejvíce vlčích teritorií se nachází na severu a západě Čech. Naopak na severní a jižní Moravě se vlci vůbec nevyskytují. Podle odborníků se tyto šelmy do Česka dostávají ze severu – ze středoevropské nížinné populace. Její centrum je v západním Polsku a v Německu. Na východní Moravu a do Slezska se zatím šíří vlci ze slovenských a polských Karpat.
Podle odborníků letošní výsledky jednoznačně potvrzují trend v osidlování severních pohraničních hor, kde je jasný vliv populace, která vznikla na pomezí Polska a Německa.
Odborníci při monitorování pohybu vlků zachytili i případ mladé vlčice, která při cestě do Doupovských hor z Rakouska urazila minimálně 430 kilometrů. Díky tomu, že prošla střední Evropou s telemetrickým obojkem, zanechala za sebou vědecky i ochranářsky významnou stopu. Experti nyní ví přesně, která místa prošla, a kterým se naopak vyhnula.
Na monitoringu a terénním výzkumu vlků se podílejí Hnutí Duha Olomouc, Mendelova univerzita v Brně, Česká zemědělská univerzita v Praze, Správa národního parku Šumava a Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.
Diskuse k článku